MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Trafik nedir?

22 Eylül 2017, 14:54

Mehmet Aktoprak


Trafik uygulamasının olmadığı yerde trafik anarşisi başlar!

Trafik; insanların, araçların karada, denizde ve havada gidiş istikametlerini belirleyen yol haritasıdır. Karayollarında tekerlekli araçların yolda yapması gerekli hareketlere; denizde gemilerin gidiş rotaları; havada uçakların takip edecekleri  rotaların içinde hareket güzergâhı içindeki uygulamaya trafik denir. Eski çağlarda arabaların ve hayvanların geçeceği patika yollarla ulaşım sağlanırdı. Yolların belli yerlerinde araçların ve hayvanların geçişlerini temin eden "genişleme" yerlerin yapıldığı  araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Tarihi araştırmalarda ortaya çıkarılan yolların bulunduğu yerlerde "trafik" uygulaması yapıldığı görülüyor.

Şimdi gelindiğinde modern yolların yapılması “trafik anarşisine” engel olmadığı ve her gün trafik kazalarında meydana gelen ölüm ve hasarların sonuçlarına bakmak yeterli olur. Trafik, insanların ve hayvanların yaşamına engel olabilecek, kazalara karşı önleyeceği  yasaların uygulanmasını sağlayacak olan tedbirlerin yasalara “trafik mevzuatı” ile sunulmasıdır! Sürücülerin trafik kurallarına uymadıkları bilinen bir gerçek(!) araçların fren sistemine göre durma mesafesi olduğunu bilmeyenlerin kullandıkları araçların kaza yapması an meselesidir. Kamyonların istiap haddini aşan yüklemelerin, araca, yollara ve sürücüye verdiği zararı bilmeliyiz! Sürücü gittiği yolun fiziki yönü ve aracının teknik kapasitesini bilmesi gerekir. Aracın tanıtımı kitaplarda anlatılır! Ancak! Okuma alışkanlığı olmayan bir toplum olduğumuzu hatırlatalım!

MODERN ÇAĞDA TRAFİK UYGULANMASI!

Her geçen ortaya çıkarılan son model araçların imal edildiği bu araçların geniş yollarda yapılan “oto yarışların” yapıldığı Bağdat Caddesi'ni hatırlatalım. Bu yapılan hareketlerin sonucu  artan kazaların nedeni ; trafik anarşisinin her geçen gün artması gösterilebilir. Küçük yerleşim yerlerinde yapılmış yolların o günün şartlarına göre yapılmış, bugün bu yolların yetersiz kalışı ile trafik akışının yarattığı trafik anarşisini körüklediğine göre; uygulanan yasaların yetersizliği ve trafik cezaların etkisizliği olabilir mi? Her tatil dönüşümde otobanlarda yaşanan trafik faciasını yaşayan bir toplum olduğumuzu söylemek yeterli olabilir mi? Toplumun isyankar tutumu, sabırsızlığı, trafik  kurallarına uymayan sürücülerin anarşist tutumları unutmayalım...

KENTSEL MİMARİ YAPILIRKEN YOLLARA NE KADAR ALAN AYRILIYOR?

Bu konuda Tarsus’un kuzey kısmında yapılan kentleşmede yolların-sokakları ve meydanların genişlemesiyle  “Kentsel düzenleme” sayesinde modern bir kentte dönüştü... Bugün Venedik kentinin kazıklar üzerinde kurulması nasıl izah edilebilir? Trafik akışının en düzgün işleyen  bir kent olduğu şaşırmasın. Son günlerde yolların ve hava alanlarının deniz doldurularak yapılması nasıl mümkünse; bu yollarda trafik uygulaması mümkün olmalıdır! Kentsel mimari araştırmalarda ortaya çıkan görüşlerine belediye Fen İşleri'nin ne derece değer buldukları ayrı bir konu?

MUDANYA'DA TRAFİK NEDEN ÇÖZÜLMEZ?

Bugün Mudanya sahil boyu genişledi mi? Eski düzen devam ediyor. Makyaj ile balonlaşan genişleme sayesinde, genişlemiş gösteriliyor.  Sahil boyunun bitirilmesiyle ortaya çıkacak olan manzaranın makyajı akınca ne olacağını hep birlikte göreceğiz(!) İrtibat İskelesi'nin yapılması ile o sahil bandının genişlemesi söz konusu olamaz! Ana belediye olan Bursa Büyükşehir Belediyesi AKP’li ve Mudanya Belediyesi CHP’li olmasının yarattığı ayrımcılık, sadece toplumda değil(!) belediyeler arasında olmadığı söylenebilir mi? Siyasetçilerin kısır düşüncelerinin sergilendiği belediye arenasında “SEN VE BEN” veya  "SENDEN-BENDEN" diyerek, siyaset yapan siyasetçilerin yarattığı "günlük siyaset",  siyasetin önünü tıkamakta ve ortaya çıkan manzaranın sonu yıkım oluyor(!)

Mudanya sahil boyu, Rumlardan bize emanet olarak gelmiş. O günden beri sahil boyunca yapılan binalar vardı. Mudanya Hükümet Konağı'nın yanması ile bugünkü alan oluşturuldu. Ana Belediye, “Marmara’nın incisi” diyerek, astığı afişlerde reklamını yaptı ve beklediği oyu alınca; sahil boyu projesi bir ara askıda kaldı. Yapılan yorumlar sonucunda 3. taşıyıcı firma işe devam ediyor mu Sayın Altepe!

Zamanında Mudanya’nın girişi istimlak edildi ve rahmetli Ali Narin Demirtaş döneminde her iki genişleme yapıldı. Bunu bir bilgi notu olsun diye sundum!

Girişten, İrtibat İskelesi'ne kadar olan bu alanı kamulaştır ve yık ki, Mudanya’nın trafik soruna çözüm getirmiş olursun! Her belediye, sokaklarda ve caddelerde park yapanlardan para kesiyor. Mudanya Belediyesi bu işlemi neden kullanmaz? Aç ihaleyi ver, parayı almana bak!!! Hiç olmazsa(!) beleş park yapılmaz!

 

HAFTANIN SÖZÜ:

Halen beleşçiliği özendiriyoruz. Park yapanlardan para kes! O zaman bu beleşçiler nereye gidecekler! (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 830 defa okunmuştur.

Yavuz Başar Yavuz Başar
Öldük öldük dirildik
Perihan Dirican Perihan Dirican
Anayım işte!
Volkan Biçer Volkan Biçer
DASK - Doğal Afet Sigortası (2)
Efraim Pala Efraim Pala
Doğal afetleri yine unuttuk!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
İstesen de istemem
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Tavuk mu yumurtadan çıkar; yumurta mı tavuktan?!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Yüce Atatürk diyor ki... (8)
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Ne oldum deme...
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Mahallenizde incir alım yeri yoksa!
Metin Sezgin Metin Sezgin
30 Ağustos izlenimleri
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 10/10/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 03/10/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 26/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci