MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Şimdi birlik zamanı: 8 Ekim'de buluşalım!

06 Ekim 2017, 15:51

Metin Sezgin


Mudanyalılar , 8 Ekim 2017 Pazar günü, Allah kısmet ederse Mudanya'daki yemekli toplantıda 11. kez bir araya geliyorlar .

Ben ve benim gibi düşünenler, ülkemizdeki göç olgusuyla yaşadığı, geçimini sağlayıp  doyduğu yöre ile ilgisi olmayan binlerce sayıdaki hemşehri derneklerinin ülkemize yarardan çok zarar getirdiği inancını taşıyoruz. Çünkü Sevr’in günümüzdeki versiyonu olan ve sevgili yurdumuzun toprak bütünlüğünü tehdit eden Büyük Ortadoğu Projesi, ülkemizin bölünmesine büyük etkisi olan yerel yönetimler özerkliğini, bölgeciliği, etnisiteyi, ayırımcılığı, hemşehri olma olgusunu  ve yine mezhep ayırımcılığını teşvik ediyor. Gelişen son olaylarla kanıtlandı ki, ülkemizi bölmek isteyen batı emperyalizmi ve onların yerli işbirlikçileri BOP’u olağan hızıyla hayata geçirmeye çalışıyor. Bunun en somut örneği, Ortadoğu'da hemen güney sınırımıza yakın bir bölgede ikinci bir İsrail konumundaki “Irak Kürt  Bölgesel Yönetimi"nin geçen ay ,24 Eylül günü gerçekleştirdiği  bağımsız bir Kürt Devleti kurulması konusundaki referandumudur. Batılı emperyal güçlerin ve İsrail’in yönetiminde yapılan bu gayrimeşru   “Referandum” bu konuda atılan çok tehlikeli bir adımdır. Bu konuda ülkemizdeki, başta “kürt etnisite” kullanılmak isteniyor ve bu konuda bölgecilik ve etnik  ayrımcılık batılı emperyal güçlerce her fırsatta teşvik ediliyor.

Bu nedenle ülkemizin bugün doğulusuyla batılısıyla, kuzeylisiyle ve güneylisiyle et tırnak gibi birlik olmaya ihtiyacı vardır. Bir de son zamanlarda Mudanya'mızda Lozan Mübadilleri Vakfı, Giritliler ve Yanyalılar Dernekleri ortaya çıktı. Böyle oluşumlar toplumumuzda  birleştiricilikten çok ayırımcılığa yol açar. Bu oluşum ve kurulan dernekler konusunda geçen yılki Mudanya Mektubu'nda bu konudaki düşüncelerimi şöyle aktarmıştım:

"...Yunanistan'daki Girit Adası'nda, Yanya'da 'Evladı Fatihan' olarak yaşayan, İstiklal Savaşı sonrasında 1923 mübadelesinde Anavatan’a  göç eden soydaşlarımızın Mudanya'mızda doğup büyüyen çocukları da elbette bizler gibi gerçek Mudanyalılardır".

Biz yerliler, Yunanistan’dan  Mudanya'ya göç eden soydaşlarımızı tüm yaşamımız boyunca hiç ayrı tutmadık. Onların çocuklarıyla, şimdi bize gazetemizde Tarsus'tan Mektup yazan Kadı Mehmetler'le, İbolarla, Tatar Ali’lerle, Mütareke Alanı'nda, Top Sahası'nda birlikte futbol oynadık. Birlikte denize girdik, bizim evin bahçesinde ayva-nar yedik, kırlarımızı korumakla görevli Yahya Bekçi’lere  rağmen Mudanya'nın dağlarında kırsal alanlarında birlikte kiraz çaldık. Rahmetli Yetiş (b..k) Hasan’ın Mudanya dağlarında bahar aylarında dağlarda buz gibi zeytin sulama havuza girdiğini, yine kahveci Hasan’ın elleri üzerinde amuda kalkarak Hükümet Konağı'na, dişleriyle tuttuğu askıyla çay-kahve servisi yaptığına tanık olduk. Deli Mehmet’in ve arkadaşlarının DP'nin seçim kazandığı gecede eşeğe rakı içirdiklerine tanık olduk.  Bu nedenle Lozan Mübadilleri Vakfı’nın çıkardığı “Mübadil Postası” gazetesinde bir arkadaşımızın ileri sürdüğü '...Cumhuriyet'ten 1950 yılına kadar süren CHP iktidarında Mudanya, bu yerli mütegallibe (zorlayıcı ve el koyucu) eşraf siyaset yapabilmişti…'  iddiası birleştirici olmayan, çok yanlış, çok itham edici ve çok talihsiz bir söylemdir! Bu söylemin asla gerçeklerle bağdaşmadığını 1950'den öncede rahmetli babamla birlikte Mudanya CHP örgütünde görev alan, yine babam Sait Sezgin ile ve rahmetli Sami Dinç amcamızla birlikte münavebeli (dönüşümlü) olarak CHP Mudanya İlçe Başkanlığı yapan Girit mübadili rahmetli Mehmet Başer ağabeyimiz ve eşi Nigar ablamız, geçen yılki Mudanyalılar  toplantısında; "…Ben rahmetli anneniz Mebrure Sezgin ile mübadil mahallesindeki arkadaşlarımıza birlikte güne giderdik ..." diyerek kanıtlamışlardır. Mudanyalıların geçen yılki toplantısına katılan sevgili Pekman ailesi de bu birlikteliğin en canlı tanıklarıdır.

Bu nedenle Mudanyalıların ayrı ayrı derneklerle bölünerek güç kaybetmek yerine “Mudanyalılar Derneği ” olarak bir tek sivil toplum kuruluşu, örgütlü bir güç olarak bir araya gelerek en azından kültür ve sanat alanında önemli toplum hizmetleri yapabilir. Kurmayı düşündüğümüz bu sivil toplum örgütünün tüm Mudanyalıları kucaklayarak, Mudanya'da oturan Türk halkının birleştirici gücü olacağına yürekten inanıyorum .

Bunun en güzel örneğini iki hafta önce Uğur Mumcu Kültür Merkezi'nde gördük. MUDANYA Gazetesi’nin sahibi sevgili kardeşimiz Yavuz Gerçekçi’nin yönetiminde ve organizatörlüğünde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın değerli katkılarıyla gerçekleştirilen “İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları", Mudanyalıları, yerlisini, Mudanya'da doğup büyüyen  mübadil torunlarını ve ülkemizin dört bir yanından Mudanya'ya göç eden tüm yurttaşlarımızı bir potada ve ortak değerlerde birleştiren, her yönüyle mükemmel bir etkinlikti. Bu çalışma  örgütlü bir birlikteliğin ve örgütlü bir toplumun ne kadar önemli başarılara imza atabileceğini bizlere gösterdi. 

Kısacası; yerlisiyle, mübadil çocuklarıyla ve yine sevgili vatanımızın dört bir yanından gelerek güzel Mudanya'mıza yerleşen ve poyraz rüzgarlarının arıttığı Mudanya’nın tertemiz havasını yıllardır ciğerlerine çekerek artık bizler gibi “Mudanyalı Poyraz çocukları” olmuş, Mudanya'da yaşayan güzel yurdumun tüm onurlu insanları da bizler gibi elbette bu toplantılara ve yemeğimize katılarak bizleri sevindireceklerdir.

Çocukluk arkadaşlarımız ve 60 yıl önce bizim Hasanbey Mahallesi'ndeki evimizin bahçesinde  ayva–nar partileri yaptığımız Ali Savaş’ı, Mehmet Aktoprak’ı ve Sevgili İbo ile ayrıca eşlerini  ve tüm aile efradını, yine değerli akrabam sevgili Tarık Dinç, yine Karpuzoğlu ailesinin değerli üyesi bana İstanbul Üniversitesi'nde ağabeylik yapan Merih Karpuzoğlu ve tüm aile efradını, burada isimlerini tek tek sayamadığım diğer tüm sevgili Mudanyalı arkadaşlarımızı, 8 Ekim 2017 Pazar günü öğleyin yemekte aramızda görmek isteriz.

Geçen yıl, 9 Ekim tarihli toplantımıza katılmayan ancak bir gün önce Lozan Mübadilleri Vakfı’nın Uğur Mumcu'daki etkinliğine katıldığını gördüğümüz, her fırsatta yaptığı anlamlı etkinliklerle, Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesine ve çağdaş değerlerine sahip çıkan değerli Belediye Başkanımız Hayri Türkyılmaz'ı da artık bu yıl aramızda görmek isteriz.

Bu makale 981 defa okunmuştur.

Metin Aytürk Metin Aytürk
Virüs mü? Bakteri mi? Mikrop mu?
Efraim Pala Efraim Pala
Koronavirüs ile temizliği hatırladık
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Hayatın hakikati
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP nerededir?
Perihan Dirican Perihan Dirican
Sabret Amca
Tevhide Türken Tevhide Türken
Bir Türk Generali -2-
Metin Sezgin Metin Sezgin
Her birimiz Mustafa Kemal Atatürk olmalıyız (2)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 26/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 20/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci