MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Fransa Ulusal Marşı ve İstiklal Marşımız

19 Ekim 2017, 14:50

Metin Sezgin


25 Ekim 2017 Çarşamba gecesi, değerli şefimiz Filiz Başıbüyük yönetimindeki Bursa Barosu Türk Sanat Müziği Topluluğu'nun konseri var. Tüm Mudanyalı hemşehrilerimi, ücretsiz olan bu konserimize davet ediyorum. Sevgili şefimiz bu konserde Fransız  şarkıcı Mireille  Mathieu'nün inanılmaz bir güzellikte seslendirdiği "La Paloma Adieu" isimli tango ritmindeki eseri, benim Fransızca olarak söylememi istedi.

La Paloma Adieu'nün Fransızcası'ndan sonra değerli koromuzun söyleyeceği "La Paloma Adieu'nün Türkçe versiyonu "Affet" ile sürecek. La Paloma Adieu ile ilgili Google ve Youtube'teki çalışmalarım sırasında Mireille  Mathieu'nün Fransa Ulusal Marşı olan La Marseillaise'i, inanılmaz bir başarı ile söylediğine tanık oldum. Hele LİBERTE, LİBERTE CHERİE! dizelerini yani Türkçe karşılığı olan ÖZGÜRLÜK, SEN EY SEVGİLİ ÖZGÜRLÜK diye haykırması beni çok duygulandırdı.

Ancak Google'da La Marseillaise'in dünyanın en güzel ulusal marşı olduğu iddia ediliyor. Hayır dedim! Burada durun! Dünyanın en güzel ulusal marşı  bizim İstiklal Marşımızdır. Çünkü bu marşımızın dizeleri "Ölümsüz  Şairimiz" Mehmet Akif'in adeta Tanrısal bir vecde ulaşarak yazdığı emsalsiz ve kutsal bir şiire dayanıyor. Bu "Şiir", Türk Milleti'nin Mustafa Kemal liderliğinde, Batı Emperyalizmine karşı verilen dünyanın tanık olduğu ilk bağımsızlık mücadelesini anlatır. Bu şiirin dizelerine eşsiz şair  Mehmet Akif'in Türk Milleti'ne has iman gücü, İstiklal Savaşımızın zaferle sonuçlanacağına olan sarsılmaz inancı damgasını vurmuştur. Bu nedenle Zeki Üngör'ün bestelediği, dünyanın en güzel ulusal marşı tartışmasız bizim İSTİKLAL MARŞIMIZDIR.

İstiklal Marşımız  1 Mart 1921'de TBMM'de uzun uzun tartışılıp, zamanın maarif vekili Hamdullah Suphi Bey tarafından meclis kürsüsünden tekrar tekrar okunmuş ve ayakta alkışlarla kabul edilmişti. Marşın bestelenmesi için daha sonra Ankara'da bir komisyon kurulmuş, bestelenecek dizeleri  seçilerek ilân edilmişti. Komisyonun çalışmalarını yakından takip eden Mustafa Kemal, bu seçimi uygun bulmamıştı. İstiklâl Marşı'nın uzun olmasının, bu marş çalındığı zaman, herkesin uzun uzun ayakta tutulmasının doğru olmadığını ileri sürmüştü. Mustafa Kemal, İstiklâl davamızı anlattığı için bu yönden büyük mânası olan özellikle şu mısralarının marştan çıkarılmasının asla doğru olmadığını söylemiştir.

"...Hakkıdır hür yaşamış bayrağımın hürriyet / Hakkıdır Hak'ka tapan milletimin İstiklâl..."

Mustafa Kemal; Benim  Türk Milleti'nden daima hatırlamasını istediğim dizeler, işte bunlardır demiştir.

29 Ekim 1938'de Cumhuriyetimizin 15. yıl şenlikleri yapılırken, Mustafa Kemal'in hasta olarak  yattığı Dolmabahçe Sarayı'nın önüne gelen bir vapur dolusu gençlik, İstiklâl Marşı'nı söylüyordu. Mustafa Kemal ATATÜRK, İstiklal Marşımızı büyük bir coşku ile dinlemiş ve hazin hazin gülümseyerek; "Beni çağırıyorlar, seviniyorlar, sevinecekler tabii, sevinmekte haklıdırlar. Cumhuriyetimizin 15. yılını kutluyoruz. Elbette bu sevinilecek bir  neticedir..." diyordu.

Bende sevgili Mustafa Kemal Atatürk'ün bu sözlerine karşılık Mireille  Mathieu'nün Fransa Ulusal Marşını söylerken bir dizesinde LİBERTE, LİBERTE CHERİE  diye haykırması sırasında,  bende 10 gün sonra 94.ncü yılını kutlayacağımız, "Sevgili Cumhuriyetim, sen ey sevgili Türk Cumhuriyetim seni çok özledik" diye haykırdım ve gözyaşlarımı tutamadım.

Bu makale 979 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Yasak elma, yasak sokaklar
Metin Aytürk Metin Aytürk
Virüs mü? Bakteri mi? Mikrop mu?
Efraim Pala Efraim Pala
Koronavirüs ile temizliği hatırladık
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Hayatın hakikati
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP nerededir?
Tevhide Türken Tevhide Türken
Bir Türk Generali -2-
Metin Sezgin Metin Sezgin
Her birimiz Mustafa Kemal Atatürk olmalıyız (2)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 26/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 20/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci