MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

10 Kasım ve Atatürk'ün kişisel özellikleri

09 Kasım 2017, 14:36

Metin Sezgin


Yarın 10 Kasım 2017. Türk Milleti'nin çok değerli bir evladı, Türklüğün en önemli timsali”  ve Dünyanın önde gelen Hümanistlerinden biri olan Mustafa Kemal Atatürk'ün Yüce Allah'ın sonsuz rahmetine kavuşmasının 79'uncu yıldönümü.

Önce kendi çocuklarımızın, sonra kız  torunlarımızın eğitimleri için kendisine güven duyarak, evlatlarımızı teslim ettiğimiz, çok değer verdiğim bir Cumhuriyet Öğretmeni, yakın tarihimiz konusunda 40 yıla yaklaşan bir çalışma yapmış. Bu süreç içinde sevgili hocamızın bu konudaki birikimi her yıl giderek artmış. Bilgi birikiminin doruk noktasına ulaştığı bu çalışmalar sonunda hocamız Osmanlı tarihini de kapsayan yakın tarihimiz ve özellikle devrim tarihimiz konusunda özetle de olsa çok değerli bir eser kazandırmış Türk eğitimine...

Şimdiye kadar bu çalışmasından bilgi sahibi olamadığım sevgili Emine öğretmenimizin son zamanlarda öğrenebildiğim bu değerli çalışmasının bir benzeri örneğine ben pek rastlayamadım. Yakın tarihimizle ilgili çalışmalara çok önem veren bir Türk aydını ve mütevazı bir köşe yazarı olarak bu konuda şimdiye kadar yapabildiğim, çalışmalarımda inceleyebildiğim araştırmacılar arasında, devrim tarihimiz ve özellikle Mustafa Kemal'in kimliğinin  tanımlanması konusunda  böylesine çarpıcı bir üslubu ve vurgusu olan bir başka yazara rastlayabilmek pek mümkün değil. Bu nedenle sevgili hocamızın her türlü takdirin üzerinde olan bu değerli çalışmasının sadece Mustafa Kemal Atatürk'e ilişkin küçük bir bölümünü bu haftaki Mudanya Mektubu'nda Mudanyalı hemşerilerimle ve özelikle şu anda bu konularda eğitim gören tüm Türk çocuklarıyla paylaşmak istedim.

Değerli hocamız bu eserinde, Atatürk'ün kişisel özelliklerini özetle bizlere şöyle tanımlamış. (Bazı kişilik özellikleri konusunda kimi mütevazı yorum ve küçük küçük katkılarım  için kendisinden özür dilerim.)

Atatürk'ün vatanseverliği:

Vatan sevgisi Atatürk'ün en önemli özelliğidir. Vatanın savunulması için hiçbir fedakarlıktan kaçınmamıştır. Vatan savunmasını her şeyden önemli ve her şeyden önemli ve her şeyden üstün gören Atatürk'ün İstiklal Savaşı'nın kazanılmasında vatan sevgisi ve Türk Milleti'ne olan güveni önemli bir yer tutar. Şöyle diyor Mustafa Kemal bu konuda; "Söz konusu vatan ise gerisi teferruattır". 

Atatürk'ün  idealistliği:

Atatürk'ün en büyük hedefi, Türk Milleti'nin en medeni ve refah seviyesi yüksek bir millet olarak varlığını yüceltmekti. Bir idealist olarak, en kısa zamanda bu hedefe ulaşmak istiyordu.

Hakikati(Gerçeği) Arama Gücü:

Hakikati aramak ve hakikati konuşmak Atatürk'ün yöntemiydi. Akıl ve bilime değer verirdi. "Akıl ve mantığın halledemeyeceği mesele yoktur" sözü bunu ortaya koymaktadır. Olaylara bir bilim adamı gözüyle bakarak hakikati (gerçeği) bulmaya çalışırdı.

Atatürk'ün sabrı ve disiplinli  çalışması : 

Atatürk, önemli sorunlar karşısında önce bir durum muhakemesi yapar, sorunu inceler, araştırır ve tartışırdı. Sonra kesin kararını verirdi. Verdiği kararını uygulama zamanını ise sabırla beklerdi.

Atatürk'ün insancıllığı (Hümanistliği ) ve barışseverliği:

Mecbur olmadıkça (Milletin bağımsızlığı ve varlığı (bekası) tehlikeye düşmedikçe) savaş bir cinayettir. Yurtta barış dünyada barış özdeyişleri, O'nun insancıllığını ve barışseverliğini gösterir.

Atatürk'ün İleri Görüşlülüğü :

Atatürk, olayların gidişatını değerlendirerek bu olayların nasıl sonuçlanacağı konusunda çok güçlü bir öngörüye sahipti. Çanakkale Savaşları sırasında, düşman donanmasının karaya hangi noktadan çıkarma yapabileceğini önceden sezerek, gerekli tedbirleri alması  savaşın sonucunu Türk birliklerinin lehine değiştirmiştir. Bu ve buna benzer olaylardaki akla ve mantığa dayanan önsezisi, O'nun ileri görüşlü bir kişiliğe sahip olduğunu kanıtlamaktadır. "Yine güneşin doğuşunu nasıl görebiliyorsam, bugün emperyalizmin boyunduruğundaki mazlum milletlerinde bir gün gelecek teker teker bağımsızlıklarını kazanacaklarını öyle görüyorum" şeklindeki öngörüsü Atatürk'ün ölümünden sonraki yıllarda, çok sayıda milletin bağımsızlığını kazanmasıyla büyük ölçüde özellikle Asya ve Afrika kıtalarında gerçekleşmiştir.

Atatürk'ün Açık Sözlülüğü : 

Atatürk doğruyu söylemekten asla çekinmezdi. "Ben düşündüklerimi, daima halkın huzurunda söylemeliyim. Yanlışım varsa halk beni tekzip eder" (yanlışımı düzeltir) derdi. Atatürk, 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutku'nun bir bölümünde Türk Milleti'ne şöyle seslenmiştir:  "Türk Milleti, on beş yıldan beri giriştiğimiz işlerde muvaffakiyet vaad eden çok sözlerimi işittin. Bahtiyarım ki, bu sözlerimin hiçbirinde milletimin hakkımdaki itimadını sarsacak bir isabetsizliğe uğramadım".

Geçen yıl 10 Kasım'la ilgili olarak yazdığım Mudanya Mektubu'nun finalinde yaptığım duamı tekrar ediyor ve bu haftaki Mudanya  Mektubu'mu şu dileğimle noktalıyorum:

Ebediyete intikalinin  79. Yıldönümünde,Yüce Türk Milleti'nin Halaskarı (Kurtarıcısı), Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e, Yüce Allah'ın rahmetini sonsuza kadar esirgememesini ve Mustafa Kemal sevgisinin bu Türk yurdunda sonsuza dek bir bayrak gibi dalgalanarak sürmesini yürekten diliyorum. 

 

NOT: Önümüzdeki haftaki Mudanya Mektubu'nda, sevgili Emine öğretmenimizin betimlediği gibi, Mustafa Kemal Atatürk'ün Mantıklılığı, Çok Yönlülüğü, Eğitimciliği (Öğretmenliği), Yöneticiliği (Liderliği), Azimli ve Kararlı ve Alçak Gönüllü Olması ve Gururlu Olmama Karakteri, Asla Ümitsizliğe Düşmeme Karakteri, Evrensel Düşüncelere Sahip  Olması (Evrenselliği) ve Devrimciliğiyle ilgili kişilik özellikleri üzerinde duracağım.  

Bu makale 1202 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Şeyh...
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Efraim Pala Efraim Pala
İstanbul Kanalı neleri değiştirecek?
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
ABD'nin aldığı karar tesadüfü olamaz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Adam ve ağaç
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Zamanın çomarı
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Marmarabirlik yönetimi çare değil, bahane üretiyor! (4)
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
Metin Sezgin Metin Sezgin
Ne mutlu Türküm diyene
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 16/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 26/12/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/12/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/12/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/12/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci