MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Türkiye mülteci sorununa acil çözüm bulmalı!

12 Ocak 2018, 00:13

Mehmet Aktoprak


Orta Doğu Savaşı ile bozulan dengelerin yerine gelmesini sağlayacak olan mülteci sorunun çözülmesi için yapılması gerekli çözümlerin hayata geçirilmesi, ulusların en çok üzerinde durmakta! Avrupa ile Türkiye arasındaki anlaşma sonucunda; Türkiye tampon ülke durumundadır. En çok mülteci barındıran Türkiye’nin şu an 4 milyon kayıtlı veya kayıtsız mülteci olduğudur. Ayrıca! Suriyeli mültecilerin doğum oranlarının yoğun olduğu Türkiye’de, her yüz kişiden 5’inin mülteci olduğu bir tablo ortada!

İstanbul’da düzenlenen Dünya Sağlık Örgütü’nün “ Göçmen ve Mülteci Sağlığı Haberciliği Medya Çalıştayı’nda ele alındı. Çalıştayda, “göçmenlik” olgusunu yurtdışında yaşayan Türkler açısından ortaya çıkan akademik duruma bakalım.

TÜRKİYE’NİN YAŞADIĞI GERÇEKLE R...

Türkiye, ilk defa bu sene bu boyutta bir insani hareketlilik ile karşı karşıya kalıyor. Olayın boyutları fark ettiğimizden daha büyük. Suriyeliler gelmeden önce Türkiye’de uluslararası koruma altındaki toplam yabancı sayısı 58 bin ve bu sayı 6 senede çok arttı.

Bu artış Türkiye için büyük bir artış. Her ulus yabancılara tepki gösterirler. Tüm sosyal yaşamlarını birlikte yaşamaları kabul edilmez!  Türk ulusu Suriyeli mültecilere kızsa bile(!) dini aynı olması ve uzun yıllar komşu olmamızın yarattığı duygular, merhamet duyguları ağır basan Türk ulusu bağırlarına bastı. Ancak kısa zaman içinde ülkelerin dönecekleri sanılan Suriyelerin uzun zaman Türkiye’de yaşamaları zaman içinde ekonomik sıkıntıları olan Türk toplumun sabrını taşırabilir! Hastanelerde rahatça muayene olmaları, ilaç ve doktor ücreti ödememeleri nereye kadar sürdürebilir?

Bu konuda iktidarın, Türk halkı, Suriyelilere verilen maddi olanaklara bir zaman geldiğinde isyan ederse; iktidarın ne gibi politikası veya planı var mı? Bilinmeyen ve en çok merak edilen bu konuda iktidarın hiçbir ne politikası ne de planı var! Türk halkına bu konuda hiçbir açıklama yapılmıyor!

HESAP DOĞRU YAPILMADI!

Ensarlık, toplumun bir dayanışma anlayışı ve duygusu olabilir. Bir devlet politikası olamaz. Devlet kurumu, en duygusal tepkileri verir. Türkiye’nin Suriyeliler konusunda, bölgedeki sorunların biteceğini ve Suriyelilerin ülkelerine döneceği sanılıyordu? Ne yazık ki, 4 sene bu mültecilerin hala Türkiye’yi terk etmemeleri, sorunu daha derinleştiriyor! iktidarın düşünmesi gereken planlama ile ilgili açıklama yapılmaması halkın kuşkusunu artırıyor!

SURİYELER NE ZAMAN GİDECEK!.

Sorunun en büyüğü Suriyelilerin ne zaman ülkelerine dönecek sorusuna cevap bekleniyor!

Gidecekler mi?

Gitmeyecek olurlarsa, ne olabilir?

Son günlerde el altından vatandaşlık verilmeye başlandı...

Önemli olan mahalli- Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bu vatandaşların oyları ile istediği sayıyı bulma istediğini karşılamasını istediği biliniyor! Türkiye’nin bu seçimi almak için yapılmak istenen oy devşirmesi çok tehlikeli oyunlara gebe kalabilir!

Türkiye’yi, Suriyeleştirmek ve Araplaştırmak isteyenlerin bu girişimi kabul edilemez!  Suriyelilerin doğum oranın artışı ile mücadele etmeyen iktidarın gelecekte; bu yoğun artışı sonunda mecliste vatanlarını savunmayan insanları meclise taşımak akılı bir çözüm olabilir mi? Arkasında siyasi partileşme olmayacak mı? Siyasilerin akılsız yaptırımları sonunda Türkiye’nin geleceğini sorumsuzca(!) harcamaları söz konusu olmayacak mı?

 

HAFTANIN SÖZÜ: Vatanlarını koruyamayan Suriyeliler, Türkiye’ye yapılan bir saldırmada koruyabilecekler mi? Yoksa arkadan mı vuracaklar? Ne dersiniz? (Mehmet AKTOPRAK)  

Bu makale 788 defa okunmuştur.

Yavuz Başar Yavuz Başar
Öldük öldük dirildik
Perihan Dirican Perihan Dirican
Anayım işte!
Volkan Biçer Volkan Biçer
DASK - Doğal Afet Sigortası (2)
Efraim Pala Efraim Pala
Doğal afetleri yine unuttuk!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
İstesen de istemem
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Tavuk mu yumurtadan çıkar; yumurta mı tavuktan?!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Yüce Atatürk diyor ki... (8)
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Ne oldum deme...
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Mahallenizde incir alım yeri yoksa!
Metin Sezgin Metin Sezgin
30 Ağustos izlenimleri
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 10/10/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 03/10/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 26/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci