MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

CHP Kurultay delegeleri tarihi bir fırsatı kaçırmışlardır

24 Şubat 2018, 02:37

Metin Sezgin


Önceki haftaki Mudanya Mektubu'nda CHP Kurultayı Sonuç Bildirgesi'nin ulusal basında yer alan en çok okunan günlük gazetelerde eksiksiz tam metin olarak yer almadığını iddia etmiştim. Bu nedenle CHP Kurultayı'nın 17 maddeden oluşan sonuç bildirgesini, MUDANYA Gazetesi'nin bir köşe yazarı olarak, gazetecilik görevinin gereği olarak tam metin olarak yazarak okuyucularımla paylaşmıştım.

Ancak bu konuda yanılmışım. Cumhuriyet Gazetesi yazarı Prof. Dr. Emre Kongar da benim gibi aynı duyarlılığı göstererek, CHP Kurultayı Sonuç Bildirgesi'ni benim bu konudaki yazımın MUDANYA Gazetesi'nde çıktığı 8 Şubat günü yani aynı gün köşesinde yayımlamış. Ancak Sayın Kongar da, yazısında benim gibi yanılmış. Diyor ki, “… İnternette bulunması çok çok zor olan, CHP’nin resmi internet sitesine bile konmamış olan Kurultay Bildirgesi'nin tam metni, Cumhuriyet’ten ve ABC Gazetesi ile TELE 1’den başka bir yerde de göremedim". Sayın Kongar'ı tenzih ederim, tabii ki yıllarca Türkiye Cumhuriyeti'nin ödünsüz savunucusu olan Cumhuriyet Gazetesi, yıllar önce zaman zaman benim de yazılarım yayımlanan Cumhuriyet Gazetesi olma hüviyetini kaybetmiştir. Aynı şekilde, Kılıçdaroğlu ve ekibi tarafından CHP'de son 8 yıl içinde eksen kaymasına uğratılmıştır.
Elbette Sayın Kongar’ın gazetesi gibi eksen kaymasına uğrayarak Cumhuriyetimiz’in temel ilkelerinden ödün vermeyen 8 Şubat 2018 günlü MUDANYA Gazetesi'nin "Mudanya Mektubu" köşesini okuyabilme imkanına sahip olabilseydi, bu konuda yanıldığını görebilirdi.

Prof. Kongar, köşe yazısında özetle şu yorumu yapmış:

"CHP’nin 36. Kurultay’ı bir sonuç bildirgesi yayınladı. Nerede, nasıl, kimler tarafından hazırlanmış, partinin hangi organlarında, hangi düzeylerde tartışılmış belli değil. Zaten kimsenin de haberi olmadı; kamuoyuna da mal olmadı! Oysa son derece önemli saptamaları olan, çok iyi hazırlanmış bir bildiriydi. Ama son zamanlarda CHP’ye musallat olan başıbozukluk ve adam sendecilik yüzünden güme gitti.”

Sayın Kongar’ın bu düşüncelerine katılmam benim için elbette mümkün değildir.Türk devriminin en parlak yıllarının yaşandığı 1930’lu yılları küçümseyen Kılıçdaroğlu, “CHP 1930’ların CHP’si değildir” diyerek bu konuda ki bilgisizliğini ortaya koyan, CHP’nin ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesi içinde yer alan en önemli ilkesi olan ve daha bugüne kadar göğsünü gere gere “Ne Mutlu Türk’üm Diyene diyemeyen, Dersim’e yine halen göğsünü gere gere Tunceli diyemeyen çocukluğu ve ilk gençliğinin Türkiye Cumhuriyeti'ne emperyalistlerin teşvikiyle genç Cumhuriyetimizi ortadan kaldırmak amacıyla isyan eden bir kişi olan Seyit Rıza'nın menkıbelerinden etkilenerek geçtiğini düşündüğüm Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve ekibi hakkında düşüncelerim, özellikle 2013 yılından itibaren kesin olarak olumsuz yönde Cumhuriyet karşıtı olarak ağırlık kazandı. Hele ki, halen yürürlükte olan Anayasamıza göre etnik kökeni ne olursa olsun her Türk vatandaşı bu ülkede eşit yurttaşlık haklarına tartışmasız sahipken, bu anlamda ülkemizde bir Kürt sorunu söz konusu değilken kurultayın sonuç bildirgesinde “..Kürt sorunu eşit yurttaşlık temelinde, ulusal bütünlük ve toplumsal uzlaşı ile çözülecektir" ifadesine yer verilmiştir. Kurultayın sonuç bildirgesinde, bence bu anlamsız ifadenin yer alması ve yine Kılıçdaroğlu ekibinde yer alan milletvekillerinin zaman zaman yazılı ve görsel basına verdikleri mesajlarında ısrarla Kürt Sorunu ve Eşit Yurttaşlık Temeli vurgusunu yaparak böyle bir yorumu ısrarla yapmalarının amacı nedir?

Kılıçdaroğlu’nun 8 yılda 8 seçim kaybettiği halde halen CHP Genel Başkanı olmakta ısrarı nedir?

Kılıçdaroğlu ve ekibinin CHP'nin Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundaki temel ilke ve değerlerinden uzaklaştırıp eksen kaymasına uğratılarak CHP’yi, 6 Ok ve Kemalist Devrimden uzaklaştırdığı, CHP’nin 8 yıldır değişmeyen bu yöneticileri ve yönetim anlayışı sonucunda CHP’nin Türk siyasal yaşamındaki etkinliğini giderek yitirdiği ve önümüzdeki yerel seçimlerde ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde başarılı olabilmesi büyük bir hayaldir. Büyük devlet adamı İsmet İnönü’nün yeniden Cumhurbaşkanlığına aday olan Orgeneral Cevdet Sunay için dediği gibi Kılıçdaroğlu, 8 yılda ne yaptıysa önümüzdeki laik Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğini belirleyecek seçimlerde de aynısını yapacaktır.

2010 yılı başlarında halen sırrı tam olarak çözülemeyen Deniz Baykal’a karşı düzenlenen o çirkin mizansen sonucu birdenbire CHP Genel Başkanı oluveren Kılıçdaroğlu , 8 yılda 8 seçim kaybettiği halde 3 Şubat 2018 günlü seçimde CHP Kurultay Delegelerinin 790’ının oyunu olarak yeniden Genel Başkan seçildi.
Hak etmediği halde Kılıçdaroğlu’nu yeniden genel başkan seçen, CHP Kurultay delegeleri tarihi bir fırsatı kaçırmışlar ve tarih önünde büyük sorumluluk yüklenmişlerdir. Bütün bu olumsuzluklar karşısında Kurultay Sonuç Bildirgesinde; “…CHP, kökleri Kuvay-ı Milliye’ye dayanan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde tam bağımsız, laik, demokrat ve çağdaş Türkiye’nin kurucu partisidir. 80 yıllık (1923 - 2002) Cumhuriyet tarihi boyunca bütün Cumhuriyet hükümetlerinin katkısıyla uçurumun kenarında yıkık bir ülkeden, içerde ve dışarıda saygın ve güçlü bir ülke konumuna gelmişti” ifadeleri CHP’ye gönül vermiş milyonlarca Türk vatandaşı için, 8 yılda 8 seçim kaybetmiş yöneticiler halen ısrarla CHP yönetimini ellerinde tuttukları sürece asla inandırıcı değildir.
CHP delegeleri ve bu konuda olağanüstü kurultay çağrısı yapacak tüm yetkililer, sonuç bildirgesindeki bu eşsiz ilkelere gerçekten yürekten inanıyorlar ve bugün beka sorunu yaşayan Türkiye Cumhuriyeti'nin yeniden çağdaş ve aydınlık bir yola girmesini istiyorlarsa, Genel Başkan seçimli gündemi olan, çok kısa sürede olağanüstü bir kurultay düzenlemeleri gerekmektedir. Bu olağanüstü kurultayda, çağdaş, Atatürk Cumhuriyeti'ne, Türk devrimine yürekten inanan, yine 'Kurtuluş kuruluştadır' prensibine yürekten inanan, yeni bir Genel Başkan ve Genel Başkan gibi aynı inanca sahip tüzüğe göre oluşan ve laik Cumhuriyete gönül vermiş Parti Meclisi üyeleri ve diğer yetkili kurullar, CHP'yi bu ülkede CHP tabanının ve tüm Cumhuriyet sevdalılarının desteğiyle yeniden iktidar yapacaktır. Böylesine milli bir oluşumla sevgili yurdumuzda iktidar olunacağına milyonlarca Cumhuriyet sevdalısı Türk vatandaşlar gibi bende yürekten inanıyorum.

Bu makale 973 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Elbisem ve ben
Suat Orunç Suat Orunç
Zor bir soruna kendimce küçük cevaplar
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci