MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Anayasa Mahkemesi'nin emsal kararı

01 Mart 2018, 18:30

Metin Sezgin


Anayasa Mahkemesi'nin ifade özgürlüğü konusunda verdiği bir emsal kararı

Düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti (kısa deyimiyle ifade özgürlüğü) Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 26.maddesinde şu şekilde düzenlenmiştir:
"… Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hürriyetine sahiptir. Bu hürriyet, resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar. Bu fıkra hükmü, radyo, televizyon, sinema veya benzeri yollarla yapılan yayınların izin sistemine bağlanmasına engel değildir.
Bu hürriyetlerin kullanılması, milli güvenlik, kamu düzeni, kamu güvenliği, Cumhuriyetin temel nitelikleri ve Devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünün korunması, suçların önlenmesi, suçluların cezalandırılması, Devlet sırrı olarak usulünce belirtilmiş bilgilerin açıklanmaması, başkaların şöhret ve haklarının,özel ve aile hayatlarının yahut kanunun öngördüğü meslek sırlarının korunması veya yargılama görevinin gereğine uygun olarak yerine getirilmesi amaçlarıyla sınırlanabilir. Haber ve düşünceleri yayma araçlarının kullanılmasına ilişkin düzenleyici hükümler, bunların yayımını engellememek kaydıyla düşünceyi açıklama ve yayma hürriyetinin sınırlanması sayılmaz. Düşünceyi açıklama ve yayma hürriyetinin kullanılmasında uygulanacak şekil, şart ve usuller kanunla düzenlenir."

2009 yılında İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen bir kamu davasında sanığın savunmasını yapan avukat K.Ö hakkında, müdafii olduğu sanıkların tahliyesini istediği duruşma sırasında savcı için, “....Savcı hukuk fakültesini yeniden okusun. Hukuk fakültesini okumadı....” dediği gerekçesiyle ‘kamu görevlisine hakaret’ten suç duyurusunda bulunulmuştu. Avukat K.Ö sözlerinin doğrusunun, “Kendisinin İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduğu, savcının hangi hukuk fakültesinden mezun olduğunu ise bilmediğini” şeklinde olduğu ve tutanağa sözlerinin yanlış geçirildiği şeklinde bir itirazda bulunsa da, Avukat K.Ö aleyhinde açılan kamu davasında avukat aleyhinde 6 bin 80 TL para cezası verilmişti.

Avukat K.Ö, Yargıtay tarafından da onaylanan bu kararı Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. Anayasa Mahkemesi, 9 Şubat 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararında Öztürk’ün başvurusunun ifade özgürlüğü ve savunma hakkı kapsamında yapıldığı açısından incelendiğini belirtilerek, “Anayasa’nın 26. maddesince güvence altına alınan ifade özgürlüğü” kapsamında değerlendirildi. Karara göre, K.Ö’nün tazminat talebi reddedilirken, 2 bin liralık yargılama gideri Maliye Bakanlığı tarafından kendisine ödenecek.

Hukukun üstünlüğünün ve “Yargı Bağımsızlığı”nın bir toplum ve o toplumun bireyleri için ne kadar önemli bir yüce kavram olduğunu gösteren bu şekildeki benzer emsal yargı kararlarını bir hukukçu olarak Mudanya Mektupları'nda özet olarak da olsa zaman zaman yer vermeyi sürdüreceğim.

Bu makale 982 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Alengirli
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Muaviye ile Emevi siyaset dönemini yaşamak!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Ehli zillet
Efraim Pala Efraim Pala
Mudanya'da Akşener rüzgârı
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Tevhide Türken Tevhide Türken
Tutkulu liderler -2
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hak tecelli eyleyince
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 20/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 13/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 06/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci