MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Elim bir uçak kazasının düşündürdükleri

16 Mart 2018, 16:17

Metin Sezgin


Geçen hafta sonu, Türk ailelerini ve ülkemizdeki duyarlı insanları büyük bir yasa boğan elim bir uçak kazası yaşandı.

İstanbul’a gelmek üzere Birleşik Arap Emirlikleri'nden havalanan Başaran Holding’e ait özel jet, İran’ın güney doğusundaki Şehrikürd kentine bağlı Durk Enar Köyü yakınlarına düştü. Kazada ikisi pilot, biri hostes ve 8'i uçak yolcusu olmak üzere hepsi de bayan olan 11 Türk insanı yaşamını yitirdi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan 11 Mart günü yapılan resmi açıklamada şu bilgilere yer verildi: “…İsfahan’ın 80 mil güneybatısında düşen Başaran Holding'e ait TC-TRB kuyruk tescilli Canadair CL-600 tipi özel jetin kaza yaptığı alanda kaza yeri inceleme faaliyetleri, Vali Yardımcısı koordinasyonunda yürütülürken, Türkiye'nin İran Büyükelçiliği Müsteşarı da çalışmaları takip etmektedir. Bakanlığımızdan ikisi Kaza Araştırma ve İnceleme Kurulu’ndan, ikisi Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'müzden olmak üzere 4 uzman, AFAD’dan 3 uzman toplam 7 kişilik ekip kaza mahalline ulaşmıştır. Kaza yerinde 11 kişinin cesedine ulaşılmıştır. Adli tıp ve kimlik belirleme çalışmalarının ardından cenazeler en kısa sürede yurda getirilecektir. Uçağa ait FDR (flight data recorder) ve CVR (cockpit voice recorder) karakutular bulunmuş olup kaza inceleme heyetine teslim edilecektir….. "
Bu uçak kazasının oluşmasında şu 5 olası etkenin rolü olabileceği konusunda Uğur Cebeci'nin yaptığı araştırma 13 Mart günlü Hürriyet Gazetesi'nin 16. ve 17. sayfalarında ayrıntılı bir şekilde yer aldı.

Bu 5 olası etken özetle şöyle:

1- Şarjah Havalimanı kalkışından sonra 36 bin feet’e (12 bin metre) yükselen uçak, pilotların Hava Trafik Kontrolörü'nden 38 bin feet’e çıkmak için izin istiyorlar. Pilotlar türbülanstan en az etkileneceklerini düşünerek uçağı yükseltmek istiyorlar.İşte bu arada uçak anormal duruma giriyor. Stall oluyor. Yani süratsiz kalıyor .Uçak, tırmanma hatası, fazla yük, parça kopması ve benzeri nedenlerle stall olabilir ve burnu aşağı yönelip düşüşe geçebilir.

2- Uçakta yangın çıkmış olabilir, bu nedenle uçak stall olabilir.

3- Uçağın teknik bakımında ihmaller olabilir. Ama bu ihtimal teknisyenin tecrübeli olması nedeniyle zayıf bir ihtimal olarak düşünülüyor.

4- Uçakta bir kabin tazyiklemesi arızası olup pilotlar hızla alçalmak istemiş olabilirler. İşte bu alçalma sırasında pilotların maskelerini takacak zamanları olmamış olabilir. Bu nedenle pilotların bayılması sebebiyle uçağın kontrolü kaybolmuş olabilir.

5- Uçak kuyruk türbülansına girmiş olabilir. Geçen yıl benzer bir rotada uçan yine aynı tip bir uçak ,önde Emirates'e ait 2 katlı yolcu uçağı Airbus A 380’in kuyruk türbülansına girmiş, bu nedenle acil iniş yapan uçak kullanılamaz hale gelmişti.

Tüm bu ihtimallere uçağın, şu anda Afrin’i kuşatan Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ve ülkemize bir uyarı yapmak ve bu konuda gözdağı vermek amacıyla Türkiye düşmanlarınca gerçekleştirilen bir sabotaj sonucu düşürülmüş olduğu ihtimalinin de katılması gerektiğini düşünüyorum. Uçak, eğer havadayken bir füze ile vurularak düşürülmemişse, hava limanında Türkiye düşmanlarınca uçağa gizlice yapılan bir teknik müdahale ile uçağın tıpkı 17 Şubat 1993 tarihinde kaza süsü verilerek şehit edilen Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis’in uçağına yapıldığı gibi motor sisteminin bozulması yada uçağa saatli bir bomba konulmuş olması sebebiyle düşürülmüş olabilir. Yine uçak, 30 Kasım 2007'de Isparta'da gerçekleştirilen ve onlarca yolcu yanında 6 çok değerli bilim insanımızı kaybetmemize yol açan uçak kazasında olduğu gibi en son teknolojik yöntemler gerçekleştirilerek düşürülmüş olabilir. İran'da gerçekleştirilen bu olayda da, elektronik harp metotlarının ve uzaktan kumanda sistemlerinin çok gizli, felç edici yöntemlerinden biri kullanılmış, teknik bir blokaj ve yön saptırma uygulanmış olabilir.

Ortadoğu’yu işgal bahanesi yaratabilmek ve BOP projesini hayata geçirebilmek için, benzeri bir yöntem kullanılarak 11 Eylül 2001 tarihinde Newyork'ta İkiz Kuleleri vurarak binlerce Amerikan vatandaşının canına acımasızca kıyabilen ABD yönetimi, Ortadoğu'daki ve Suriye'deki emperyal emelleri için Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ve ülkemize göz dağı vermek amacıyla 11 masum Türk kadınına da kıymış olabilir!
Bu nedenle, başta Mudanya Kumyaka Sitesi'nden komşumuz olan Coşkun ve Akkoyunlu aileleri olmak üzere bu elim kazada kızlarını kaybeden tüm ailelerinin büyük acılarını paylaşır, Yüce Allah’ın O masum Türk kızlarını rahmetinden yoksun bırakmamasını ve her birine “Şehitlik Mertebesi” vermesini dileriz. 

Bu makale 869 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Yasak elma, yasak sokaklar
Metin Aytürk Metin Aytürk
Virüs mü? Bakteri mi? Mikrop mu?
Efraim Pala Efraim Pala
Koronavirüs ile temizliği hatırladık
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Hayatın hakikati
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP nerededir?
Tevhide Türken Tevhide Türken
Bir Türk Generali -2-
Metin Sezgin Metin Sezgin
Her birimiz Mustafa Kemal Atatürk olmalıyız (2)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 26/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 20/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci