MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Mustafa Kemal ismini silemeyeceklerdir

22 Mart 2018, 18:39

Metin Sezgin


Bu hafta Mudanya Mektuplarında sık sık yinelediğim Çanakkale'de 1915 yılında Mustafa Kemal ile ilgili bir tarihi tespitimden bir kez daha söz edeceğim. 18 Mart 2018 Pazar günü mensubu olduğum bir sivil toplum örgütüyle ilgili olarak Bursa Paşa Çiftliği'nde yaptığımız bir toplantıda kısaca söz ettiğim gibi bu haftadaki Mudanya Mektubu'nda da bu tarihi tespitimi yineliyorum.

Yıllar önce katıldığım bir toplantıya, 1915 Çanakkale Savaşları'na ilişkin Mustafa Kemal ile ilk röportajı yapan gazeteci yazar Ruşen Eşref Ünaydın'ın şimdi ismini unuttuğum yeğeni, konuşmacı olarak katılmıştı. O gün, yeğen Ünaydın, amcasının "Anafartalar Kumandanı Mustafa Kemal ile Mülakat" isimli kitabından söz ediyordu. Bu mülakat, Mustafa Kemal'in Akaretler'deki evinde 24-28 Mart 1918 günlerinde her gün, takribi 7-8 saat olmak üzere yapılmıştı. Ruşen Eşref, Mustafa Kemal ile yaptığı bu mülakatı o yıl "Yeni Mecmua" dergisinde yayınladı. Böylece Mustafa Kemal’in Çanakkale'de 34 yaşında bir Kurmay Yarbay ve daha sonra albay rütbesiyle gerçekleştirdiği başarılarının gerçek yüzünü ve olayların ayrıntılarını kamuoyu ve tüm Anadolu halkı, ancak 3 yıl sonra yani 1918 yılında Ruşen Eşref Ünaydın'la yaptığı bu mülakattan sonra tam anlamıyla öğrenebildi.

Bu tarihi tespiti Ünaydın’ın yeğenini dinledikten sonra naçizane olarak o gün bendeniz yapmıştım. Böyle bir tespiti yapmam da, yine o gün Ünaydın’ı dinledikten sonra, kendisiyle bu konuda fikir teatisi yaptığım rahmetli gazeteci yazar Aykan Uzoğuz ağabeyimin de katkısı ve elbette şeref payı vardır.

Evet günlerce süren bu mülakat sonunda Ruşen Eşref Ünaydın, bu göz kamaştıran kahramanlıklar karşısında büyük bir şaşkınlığa uğruyor ve bu şaşkınlığını Mustafa Kemal’e, “...Siz orada neler neler yapmışsınız paşam!...” sözleriyle belirtiyor. Mustafa Kemal ise Ünaydın’a,  “...Ben orada sadece görevimi yaptım…” diye yanıt veriyor.

Evet, Mustafa Kemal’i Çanakkale'den silmek isteyen aymazlara, tarihçi yazar Turgut Özakman şöyle sesleniyor: "...18 Mart'ı sadece Deniz Zaferi olarak niteleyenler, Mustafa Kemal’i Çanakkale'de sadece karada da komuta görevi olduğu gerekçesine sığınarak 18 Mart Deniz Zaferi'nde herhangi bir katkısı olmadığını iddia edenlerin ekmeklerine yağ sürüyorlar...”

Ama bir İngiliz general hatıratında “...Çanakkale'deki savaşlarda hemen her tepede karşımıza Mustafa Kemal çıktı….” diyordu. Evet yadsınamayacak bir gerçek var ki; Mustafa Kemal, Çanakkale'de, Conkbayırı'nda, Arıburnu'nda, Kireçtepe'de, Anafartalar'da ve Seddülbahir'de hep o çok sevdiği Mehmetçiğiyle omuz omuzaydı ve Çanakkale Savaşları'nın kaderini etkileyen yarbay ve albay rütbelerinde olduğu halde yarımadada tümenlere emreden en büyük komutanıydı. Ne var ki Mustafa Kemal, tüm yaşamı boyunca mütavazı olmayı yeğlemiştir. Değerli şair Hüseyin Haydar, Silivri'de Ergenekon Davası'nda kendisine yapılan alçakla iftiralar yüzünden yargılanan, kendisine yapılan bu haksızlık yüzünden kanser hastalığına yakalanarak yaşamını yitiren,1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nın kahraman Yüzbaşısı Muzaffer Tekin için yazdığı bir şiirinde, kahramanların bu mütevazi karakterini şu ölümsüz dizesiyle yansıtır:

“..Kahramanlar sevmez abartılı sözü / Her ne kadar hoşa gitse de övgüsü adanmışın / Duymak isterler gerçeği yalın kılıç. / Kahramanlar, kahraman olduklarını bilmezler."

İstiklal Savaşı'nın da en büyük kahramanı olan Mustafa Kemal, 30 Ağustos 1922 Dumlupınar Zaferi sonrasında bu mütevazı karakterini bakın nasıl kanıtlıyor ve şu ölümsüz sözleriyle kendisini, İstiklal Savaşı'nın önsözü olan Çanakkale'den silmek isteyen aymazlara bir tokat gibi yanıt veriyor:
"...Her safhasıyla düşünülmüş, hazırlanmış, idare edilmiş ve zaferle sonuçlandırılmış olan bu harekât, Türk Ordusu'nun, Türk subay ve komuta heyetinin yüksek kudret ve kahramanlığını tarihe bir kere daha geçiren muazzam bir eserdir. Bu eser, Türk milletinin hürriyet ve istiklal düşüncesinin ölümsüz bir âbidesidir. Bu eseri yaratan bir milletin evladı, bir ordunun Başkomutanı olduğumdan, mutluluk ve bahtiyarlığım sonsuzdur.".

Bu makale 1017 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Yasak elma, yasak sokaklar
Metin Aytürk Metin Aytürk
Virüs mü? Bakteri mi? Mikrop mu?
Efraim Pala Efraim Pala
Koronavirüs ile temizliği hatırladık
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Hayatın hakikati
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP nerededir?
Tevhide Türken Tevhide Türken
Bir Türk Generali -2-
Metin Sezgin Metin Sezgin
Her birimiz Mustafa Kemal Atatürk olmalıyız (2)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 26/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 20/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci