MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

5 Nisan Avukatlar Günü

12 Nisan 2018, 16:01

Metin Sezgin


Geçen hafta Perşembe günü Avukatlar Günü idi. Zaman zaman halk ozanlığı konusunda kendisiyle söyleşi yaptığım bir şair arkadaşım, 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle duygu ve düşüncelerini dizelerine şöyle yansıtmış:

“…. Adaleti savunurlar / Meslekleriyle övünürler / Güzel sözle anılırlar / Avukatlar gününüz kutlu olsun / Hak adalet demokrasi / Çok elit insan hepsi / Mazlumların dert babası / Avukatlar Gününüz kutlu olsun / Bilirler düşmanı dostu / Oturduğu peygamber postu / Kimselere olmaz kastı / Avukatlar gününüz kutlu olsun / Mazlumların hakkın arar / Garibanın işine yarar / Hiç kimseye vermez zarar / Avukatlar gününüz kutlu olsun / Araştırıp hep sorarlar / İnsan işine yararlar / Haksızdan hesap sorarlar /Avukatlar gününüz kutlu olsun / Benden selam olsun size  / Saygı sevgi hepinize  / Bol kazançlar dilerim size / Avukatlar gününüz kutlu olsun...."
Değerli arkadaşıma, biz avukatlar hakkındaki bu güzel duygu ve düşünceleri için teşekkür edip tam yanından ayrılacakken, "Bir dakika! Metin Bey" dedi: “….Her meslekte olduğu gibi avukatların bazıları azınlıkta da olsalar elbette bu övgülere layık değiller. Çünkü sayıları çok azda olsa bazı meslektaşlarınız, mesleklerini görevin kutsallığına yakışır şekilde özen, doğruluk ve onur içinde yerine getirmiyorlar. Yine her meslekte olduğu gibi ben avukatların da çoğunun görevlerini özen, doğruluk ve onur içinde yerine getirdiklerine inanıyorum ve bunlara “Anzer Balı” ve “ Zeytin Dalı” diyorum. Ama azınlıkta da olsa mesleklerini görevin kutsallığına yakışır şekilde özen, doğruluk ve onur içinde yerine getirmeyenlere de “Dikenli Çalı” !…” diyorum.
Değerli başkanımız Avukat Gürkan Altun yönetimindeki Bursa Barosu, “5 Nisan Avukatlar Günü” nedeniyle geçen Perşembe akşamı Almira Oteli'nde çok güzel bir kokteyl düzenledi. Kokteyle çok sayıda meslektaşımız ve adliye çalışanı katıldı. Zaten Adalet Bakanlığı'nın vesayeti altında olan Avukatlık mesleğinin son zamanlarda daha da denetim altına alınma gayretlerinin devam ettiği ve “Yargı Erki”nin bağımsızlığını büyük ölçüde yitirdiği iddiaları karşısında Avukat meslektaşlarımızın ve Bursa'da ilk derece mahkemelerinde ve Bursa Bölge Adliye Mahkemesi'nde görev yapan Sayın Yargıç ve Cumhuriyet Savcılarımızın katılımlarının yüksek olması bence çok anlamlıydı. Başta sevgili başkanımız olmak üzere, Baro Yönetimi'ne ve bu etkinlikte emeğe geçen tüm çalışanlara meslektaşlarım adına teşekkür ediyorum.
Benim için de 47 yıllık meslek yaşamımda belki en coşkulu bir “Avukatlık Günü “kutlaması oldu. Baromuzun ikramları çok güzeldi. Her şey bol ve lezzetliydi. Geceye renk katan orkestra çok kaliteliydi. Dans müziğiyle ortaya koydukları performansla kadın erkek çok sayıdaki genç meslektaşımızı adeta sihirli bir mıknatıs gibi dans pistine çekti. Bende 73 yaşımı bitirmeme rağmen kendimi tutamayıp sahneye fırladım. Laik Cumhuriyetimizin yürekleri her zaman genç kalan ve Cumhuriyetimizin ilelebet payidar olacağının en güçlü teminatı olan başı dik  “Onurlu ve faziletli Cumhuriyet Kadınları”yla dans ettim ve gönlümce eğlendim. Bu coşku, benim laik Türk Cumhuriyeti'ne olan bağlılığımı daha da artırdı.

Kadını ve erkeğiyle milyonlarca aydınlık kafalı Türk İnsanının dansa “Melanet” diyen ve ülkemizi ortaçağ karanlığına sürüklemek isteyen çağdışı kafalara en sonunda galebe çalacağına ve  Türkiye Cumhuriyeti’nin, O eşsiz deha’nın söylediği gibi Şeyhler, Dervişler, Tarikatlar ve Mensuplar ülkesi olmayacağına dair inancımı pekiştirdi.
Orkestra, Kafkas Dansları müziğini icra ederken, pistte o nefis Kafkas Dans kıyafetiyle yine bir meleğin piste çıkıp o güzel Kafkas oyunlarını icra etmesini çok istedim.
Önümüzdeki aylarda Baromuzun düzenleyeceği etkinliklerde inşaallah bu dileğim gerçekleşir. Yine önümüzdeki aylarda yapılması düşünülen bu etkinliklerde, Vatan Partisi Osmangazi İlçe Başkanı Cuma Bey’i, Zeybek oyununu icra etmesi için davet edeceğim. Yine bu etkinlikte Baromuzun Türk Halk Müziği Korosu’nun yeniden toplanarak değerli meslektaşım Avukat Şerafettin İrmiş’den, Anadolumuzun gerçek sesi olan Türk Halk Müziği belleğinden seçtiği “Akşam olur karanlığa dalarsın” türküsünü söylemesini arzu ediyoruz.
Bu vesile ile meslektaşlarımın Avukatlar Gününü kutluyor, sağlık ve mutluluklar diliyorum.

Bu makale 963 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Yasak elma, yasak sokaklar
Metin Aytürk Metin Aytürk
Virüs mü? Bakteri mi? Mikrop mu?
Efraim Pala Efraim Pala
Koronavirüs ile temizliği hatırladık
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Hayatın hakikati
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP nerededir?
Tevhide Türken Tevhide Türken
Bir Türk Generali -2-
Metin Sezgin Metin Sezgin
Her birimiz Mustafa Kemal Atatürk olmalıyız (2)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 26/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 20/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci