MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Giritli Mahallesi'ni, Beyaz Melekler Mahallesi yapalım

19 Nisan 2018, 16:37

Efraim Pala


Özgün sokakları ve evleri ile adeta bir açık hava müzesi gibi cazibe merkezi haline gelen ve halkımızın Giritli mahallesi dediği mahallenin hikayesine göz atalım..

Mudanya M.Ö. 1400 yıllarına dayanan, tarihi ve coğrafi özelliği nedeni ile Bursa ve çevre illerde yaşayan insanların ilgisini çekmiş şirin bir kenttir. İlk adının MYRLEİA olduğu bilinmektedir. Sonraki yıllarda sürekli istila edilmiş ve Makedonya Kralı 5. Filip’in kenti ele geçirmesi ile inşa edilip APAMEİA adını almıştır. Bizans hakimiyetinde ise tekrar imar edilerek ismi MONTANİA olmuştur. Türkler tarafından fethedildikten sonra MUDANYA  adını aldığını kabul edebiliriz.

1893 yılındaki Osmanlı nüfus sayımına göre Mudanya’da yaşayan kişi sayısı 16 bin 683 kişiydi. Nüfusun  yüzde 71 Rumlardan oluşmakta idi. Yüzde 29'u ise Türk nüfuslu kişiydiler.

Kurtuluş Savaşı'na kadar Rumların yaşadığı yerlerdenmiş burası. Mahallenin planını da İtalyan mühendis Piçiretu çizmiş. Lozan Barış Antlaşması sonucunda yaşanan mübadelede buradaki Rumlar Yunanistan’a, Girit’teki Türkler de bu mahalleye yerleşmiş. Bundan dolayı Giritli Rum Mahallesi olarak adlandırılmaktadır.

Mahalle, denize paralel uzanan üç cadde ve bunları dikine kesen dar sokaklardan oluşuyor. Çoğunluğu orijinalliğini koruyan evler ahşap ve iki katlıdır. Hepsinin kapısından denizi görmeniz, serin poyrazı içinize çekmeniz mümkündür.

Giritli mahallesinin bu güzelliği son yıllarda hayata yeni adım atmaya hazırlanan genç çiftlerimizin nişan veya düğün cemiyetlerinden önce ölümsüz hale getirdikleri dış çekim müzesi haline gelmiştir. Mudanya ilçemizin turizmini daha da geliştirmek için böyle bir fırsatı kaçırmamalıyız.

Giritli mahallesindeki yıkılmaya yüz tutarak tehlikeli hale gelmiş eski ahşap binaların etrafına güvenlik şeridi çekilerek vatandaşın güvenliği geçici olarak sağlanmalı. Yıpranmış, değişik yazılar ile kirletilmiş olan duvarlar onarılıp ‘Mudanya hatırası ’olacak şekilde ve değişik figürler ile boyanıp görsel olarak güzelleştirilmelidir.

Ayrıca evlerin dışında, kaldırım kenarlarında bulunan çöp konteynerlerinin kötü görüntü vermesi ve çöplerin etrafa taşması olumsuz yanları olup, insan sağlığını da tehdit etmektedir .

Bu mahallede Mudanya Belediyesi ön proje olarak; çöp konteynerlerini yer altına almalı ve Giritli Mahallesi siluetini bozmayacak hale getirmelidir.

Giritli Mahallesi alt yolun (12 Eylül Caddesi) araç trafiğine kapatıldığı gibi, bir üst yol da (Fevzi Paşa Caddesi) araç trafiğe kapatılarak, bu caddenin araç otoparkı olarak kullanılmasının önüne geçmeliyiz. Mudanya’mızı ziyaret eden misafirlerimize, açık hava müzesi haline gelmiş bu değerleri sunmalıyız.

Yenilenen sahil çalışmaları ile Mudanya Mütareke Meydanı'nın rehabilite edilmesi ve Giritli mahallesindeki bu çevre güzelleştirme çalışmalarını bir bütün olarak değerlendirmeliyiz.

Bu tür çalışmalar vatandaşlarımızın menfaatine olup değerlerimize değer katacak ve Mudanya’nın da marka haline gelmesinde önemli bir rol üstlenecektir.

Bu makale 1571 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
İYİ Parti Bursa'da kongre heyecanı
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
İnsan lekesi
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Yeni kuşak bildiğimiz gibi değil
Tevhide Türken Tevhide Türken
Orman perisi Dryad'ın acı çığlığı
Suat Orunç Suat Orunç
Temeldeki yanlış tuğla
Metin Aytürk Metin Aytürk
Samsun’un Pideleri..
Perihan Dirican Perihan Dirican
Perdeler
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Mutluyuz
Metin Sezgin Metin Sezgin
CHP'nin tek başına iktidar olabilme gücü vardır (2)
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 06/08/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci