MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na açık mektup (2)

03 Mayıs 2018, 15:43

Metin Sezgin


Sayın Kılıçdaroğlu ,
CHP’nin 24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimindeki ilk tur adayının 4 Mayıs
Cuma günü (Yarın) açıklanacağı söyleniyor.
Tabii, sade bir vatandaş olarak bu adayın CHP Parti Meclisi kararına göre mi yoksa Parti Meclisi'nin size verdiği yetkiye dayanarak şahsen siz mi belirleyeceksiniz bunu çok merak ediyorum doğrusu? Ulusal basında ve sosyal medyada yer alan haberlere göre, CHP sözcüsü Bülent Tezcan, CHP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında özetle şu açıklamayı yapmış:

“...Cumhurbaşkanı adayımız Türkiye'de yeni dönemde yeni bir başlangıç olacak. Cumhurbaşkanı adayımızı Cuma günü saat 10.00'da Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda büyük bir şölen ile açıklayacağız. Cuma gününü bekleyin. Daha erken ya da daha geç değil. Hayırlı, uğurlu olsun Türkiye için…."

Diğer taraftan 28 Nisan günlü Sözcü Gazetesi'nde manşetten verilen bir haber beni çok kaygılandırdı. Bu haberde, İyi Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok’a atfen, İYİ Parti’nin Cumhurbaşkanı adayı Sayın Meral Akşener’e suikast girişiminde bulunulacağı ve seçimler arifesinde Türkiye'de seçimlerin ertelenmesine bile yol açabilecek,ülkede kaos ortamı oluşturacak büyük olayların olacağı iddia ediliyordu.
Birkaç gün önce bir televizyon ekranında görüntüsü verilen bir salon toplantısında al bayrağımızın asılış şeklini görünce, günler önce gördüğüm çok ilginç bir rüyayı hatırladım. Rüyamda; “….Gençlik yıllarımda sık sık kayak yaptığım Uludağ'dayım. Bir yakınım şöyle diyordu: 'Buradan, Bursa’ya doğru Muradiye semtine giden gizli bir tünel var. Bu gizli tüneli sadece ben biliyorum. O tünelden doğruca Muradiye'ye ulaşırız...'. O’nun sözüne inanarak tünele giriyoruz. Ama tünelin ortasında tünelin toprakla örtülüp yolun kapandığını görünce, tünelde mahsur kalmamak için o yakınımla birlikte can havliyle koşarak geriye dönüyoruz. Tünelden çıkar çıkmaz yorgunluktan bitap düşerek kendimi Uludağ’ın bembeyaz karlarına atıyorum. Gece vakti karlar üzerine dinlenmek için sırt üstü yattığımda dolunayla aydınlanan gökyüzünde muhteşem bir manzara görüyorum….”

Rüyamda gördüğüm bu inanılmaz manzarayı ayrıntılarıyla anlatmam gerek ama bu “Mudanya Mektubu” başlıklı köşemde ayrıntıya girip bu konuda farklı yorumlar yapmak istemiyorum. Çünkü bu rüyamı kötüye değil, iyiye yormak istiyorum. CHP sözcüsü Bülent Tezcan gibi bende iyimser olmak, vatandaşlarıma “İnşallah iyi günler göreceğiz” demek istiyorum .
Yalnız CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na; 1995 yılında, Cumhuriyet Gazetesi'nde “AYDINLIK TÜRKİYE’nin SON ŞANSI" başlığıyla çıkan oldukça uzun bir yazımın son paragrafında vurguladığım şu sözlerimle, çok kısa cümleler eklemelerimle şöyle seslenmek istiyorum:
CHP, Aydınlık Türkiye’nin son şansıdır. Çünkü CHP, tüm haksız itham ve saldırılara karşın, ülkemizdeki inanç ve mezhep farklılıklarında olsalar da, yine etnik köken olarak da kendilerini, Laz, Kürt, Çerkez, Abhaza, Boşnak ve diğer etnisiteler mensubu olarak hissetseler de ama üst kimliği “TÜRK” olan O Eşsiz Deha’nın tanımıyla “TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİ KURAN TÜRKİYE HALKINA 'TÜRK MİLLETİ 'denir" şeklindeki eşsiz tanımıyla (yani çeşitli etnik kökenlerde de olsalar batı ülkelerindeki insanların,'Ben İngilizim, ben Fransızım, ben Almanım ve ben İtalyanım' dediği gibi)  kurulan bir ULUS DEVLETİN, yani Türkiye Cumhuriyeti'nin bölünmez bütünlüğünün GÜVENCESİDİR.
Çünkü CHP, ulusal gelirin hakça bölüşümünü ekonomik kalkınmayı, 6 okun en anlamlı ilkelerinden biri olan “HALKÇILIK” ilkesiyle Türk halkından yana olan, üretim ekonomisine dayanan,Türk halkının refahını amaçlayan sosyal politikalarıyla ve sosyal bir devlet olarak halka her türlü hizmeti götürerek ve sosyal güvenlik sistemini tüm bireylere 6 okundaki ilkeleriyle yansıtabilecek bir partidir.Yine CHP, çağdaş uygarlığın gereği olan insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne dayanan çağdaş, katılımcı ve en önemlisi laiklik prensibinin gereği olan çoğulcu bir demokrasiyi gerçekleştirebilecek demokrasinin temeli olan, kuvvetler ayrılığını, yargı bağımsızlığını ve parlamenter sistemi ülkemizde yeniden yerleştirip kökleştirebilecek, Türk Ulusu’nun sağlık ve eğitim sorunlarına kökten çözümler getirebilecek bir siyasal partidir. Çünkü CHP, vatan şehitlerinin kanı ile yazılan ulusal tarihimizin içinden Kuvâ-yi Milliye'den gelen, tüzüğünün birinci maddesine 'Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyetleri' devamı olduğu yazılan emperyalizme karşı ulusal direnişi örgütlemiş ve zafere ulaştırmış Müdafaa-i Hukuk Cemiyetlerinin ve TBMM'nin içinden doğarak bugünlere gelmiş yegane siyasal partidir.

CHP, laik Cumhuriyet ve Mustafa Kemal düşmanı yobazların, ümmetçilerin, tarikatçıların partisi değildir. Çünkü CHP, ülkemize laik bir Cumhuriyet armağan etmiş, ülkemizde çağdaş bir hukuk devrimini gerçekleştirmiş olan Gazi Mustafa Kemal'in kurduğu ve ilk Genel Başkanı olduğu bir ulusal partidir.

Çünkü CHP, çağın dışında kalmış padişahlık rejimini ve din kurallarına dayalı çağdışı bir devlet ve toplum düzenini ortadan kaldırarak, insanlığın ulaştığı en son evrensel yönetim olan laiklik ilkesine dayalı evrensel hukuk kurallarının ve hukukun üstünlüğünün egemen olduğu, parlamenter bir rejime dayalı olarak kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni kuran bir partidir.

Çünkü CHP, ulusal egemenliğin (yani yeryüzündeki günlük yaşama, toplum düzenini sağlayan hukuk kurallarına ve devlet düzenine münhasır olmak üzere) Yüce Allah'ın insanoğluna verdiği akılla bulduğu ve insanlığın ulaştığı çağdaş, evrensel hukuka dayalı laik bir devlet ve toplum düzeninin yapılanmasını ifade eden, ulusal egemenliğin kayıtsız şartsız Türk Ulusu'na ait olduğunu TBMM çatısına yazan o eşsiz dehanın partisidir. O eşsiz deha ki, Mudanya Mektupları'nda sık sık tekrarladığım gibi, Yüce Allah'ın Türk Ulusu'na bir armağan, bir halaskar olarak gönderdiği, onunla ilgili onlarca olguda olduğu gibi isminde bile 19 şifresi olan "Mustafa Kemal Atatürk"tür.

Gelin Sayın Kılıçdaroğlu; bu partiye gönül vermiş milyonlarca Türk insanının asla kabul etmeyeceği, yine yanlış bir Cumhurbaşkanı adayı belirleyerek bu partiye yazık etmeyin. Yine bu konuda yanlış bir tutum ve davranış içine girerek, laik Cumhuriyet'e gönül vermiş milyonlarca Türk insanına haksızlık ederek, onları yine hüsrana uğratmayın!

CHP Bursa Osmangazi İlçe Başkanı olduğum 1995 yılında ara seçimin yapıldığı Uludağ yolundaki Kirazlı Beldesi'ne birlikte gittiğim, CHP’nin o zamanki Genel Başkanı Sayın HİKMET ÇETİN’in bizlere söylediği "BİR OLALIM, İRİ OLALIM, DİRİ OLALIM" sözlerini günümüze uyarlamak istiyorum:

Gelin hep birlikte İYİ Parti ile Vatan Partisi ile ve yukarıda belirttiğim Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş ilkelerini benimsemiş, bizim düşüncemizde, bizim paralelimizdeki öteki tüm siyasal örgüt ve tüm sivil toplum örgütleriyle birlikte kısacası halen müesses Anayasamızda nitelikleri yazılı laik Türkiye Cumhuriyeti'ne ve onun olmazsa olmaz ilkelerine inanan, tüm Türk halkıyla birlik olalım! Yeniden laik bir Cumhuriyetin tüm kurum ve kurallarıyla ülkemizde egemen olması için, her yönüyle demokrat bir Türkiye için, en önemlisi kuvvetler ayrılığının, hukukun üstünlüğünün ve yargı bağımsızlığının egemen olduğu, kısacası halen yürürlükte olan Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 2. maddesinde nitelikleri yazılı bir Türkiye Cumhuriyeti'ni tüm kurum ve kurallarıyla yeniden, ama daima meşru zeminler içinde kalarak yaşama geçirelim!

Bunun için, bir olmak gerek! Birlik olunca, laik Türkiye Cumhuriyeti'nden yana olan Türk halkı elbette diri olacaktır! Bu inançla; o büyük dehanın başlattığı Türk devrimini, Türk milletinin refahı ve mutluluğu için çağdaş bir şekilde yeniden canlandırarak en kısa zamanda yine meşru zeminler içinde kalarak yaşama geçirelim!

İnanın ki önümüzdeki seçimler, aydınlık Türkiye'nin son şansıdır!

Bu makale 1257 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci