MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Mudanya'ya yeni Sanayi Sitesi kurulmalı

18 Mayıs 2018, 01:03

Efraim Pala


1964 yılında Vehbi KOÇ ’un öncülük etmesi ile dönemin en modern fabrikaları arasında yer alan Mudanya Türk Siemens Kablo Fabrikası kurulmuştur. Kurulan fabrika 180 bin m²'lik açık alan, 79 bin m² kapalı alan üzerinde tesis edilmiştir.

Türkiye’nin yüksek enerji, otomotiv ve telekomünikasyon kablosu talebini karşılama da önemli bir rol oynadı. 1990’lı yılların sonuna kadar Simko bünyesinde faaliyetlerine devam eden Türk Siemens Kablo Fabrikası, 1999 yılında, Pirelli firması bünyesine geçti. 2005 yılında Goldman Sachs’a geçişinden sonra adı da Türk Prysmian Kablo ve Sistemleri A.Ş. olarak değişmiş ve halen yaklaşık 500 kişilik personel ile üretim faaliyetleri devam etmektedir.

Mudanya’da kablo fabrikasının üretime başlaması sonrasında yan sanayide gelişmeye başlamıştır. Yazaki firmasının 2006 yılında kurulması ile de otomobil firmalarına kablo tesisatı yapan fabrika yaklaşık 1500 çalışanı ile  Mudanya ve çevresindeki gençlere iş imkanı yaratmıştır.

Ahşap sevk makarası, kontrplak makara ve makara demir aksam ürünlerinin üretimini yapmak amacı ile 1965 yılında Bağcılar Kereste Fabrikası kurulmuş, Mudanya 2. Sanayi Bölgesi'nde, 5 bin m2'si kapalı olmak üzere toplam 10 bin m2 alanda, yaklaşık 100 kişilik personelle üretim yapmaktadır.

Yukarıda adı geçen fabrikalarda Mudanya nüfusunun yüzde 70’i doğrudan veya dolaylı olarak ekmek yemiştir. (Merhum babam Faik Pala da, uzun yıllar her iki fabrikada çalışmışlığı oldu).

Kereste ve kablo fabrikaları Mudanya’nın işsizliğine uzun yıllar çare olup, Mudanya halkının da ekonomik olarak ayakta durmasını sağlamıştır. Ancak, ne yazık ki, Mudanya’ya uzun yıllardır yukarıda anlatmaya çalıştığım sanayi adına ciddi başka bir yatırım yapılmadı. Gençlerimiz, iş için Bursa ve diğer şehirlere göç ederek şansını aramaktadır. Mevcut Mudanya Küçük Sanayi ve 2. Sanayi bölgelerinin durumu içler açısı olup, miadı dolmuştur.

Altyapısı çağ dışı kalmış, vatandaşın ihtiyaçlarını da karşılamamaktadır. Bu sanayi bölgeleri şehir nüfusunun artması sebebi ile zaman içinde de yerleşim yerleri içinde kalması sonrasında gürültü, görüntü kirliği yaratıp çevre halkını da olumsuz etkilemektedir.

Yukarıdaki iki sanayi bölgesindeki esnafı bir çatı altında toplayacak olan büyük ve modern sosyal donatılarıda olan bir sanayi sitesine ihtiyaç vardır.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ve Mudanya Esnaf Odaları Başkanı Emir Ali Usta'nın öncülüğünde Mudanya ilçesi sınırları içinde sanayi bölgeleri oluşturulmalı, ya da sanayi imarlı olan araziler üzerinde çalışılmalıdır. Mudanyalı olup da başka şehirlerde üretim yapan sanayici ve işadamları davet edilmeli, yeni oluşturulacak sanayi bölgelerinde fabrika veya işletme kurmaları konusunda teşvik edilmelidir. Mudanya’nın karadan veya denizden ulaşım olanaklarının olması da potansiyel bir avantajdır. Bir işletmenin açılması, kurulacak olan bir başka işletmeleri de cesaretlendirecektir. Yerleşim yerleri içinde kalan bu bölgeler, park ve yeşil alanlar yapılarak vatandaşımıza kazandırılmalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Gazi Mustafa Kemal’in 1933 yılında söylediği gibi, "Memleket için kaçınılmaz olan sanayinin kurulması bitmedikçe, her yönden kalp huzuru bulmamıza imkan yoktur. Bu sebeple memleketin sanayiye ait donanımını tamamlamak için, bütün gayret ve dikkatinizi çekmeyi yerinde buluyorum" demesi önem arz etmektedir.

Milletin AVM ve marketlere bir yere kadar ihtiyacı vardır. Tüketim toplumundan üretim toplumuna geçmeliyiz. Üretim yapacak işletme ve fabrikaların açılması, hem geleceğimiz gençlerimiz için, hem de ülkemizin kesinlikle ihtiyacı vardır.

10 Mayıs 2018

Bu makale 809 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci