MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Kutsal ağaçlarımız

18 Mayıs 2018, 01:04

Tevhide Türken


Olaki o bir ağaçtı kestim demeyin. Aslında her cins ağaç; doğada yaşayan tüm canlılar için ayrı bir nimet, tükenmeyen bir gelir kaynağıdır. Hele de Atalarımızın nesiller boyu ekip biçip sonra da geride kalanlarına emanet ettiği bir zeytin ağacıysa... Yaz-kış yaprağını dökmeyen, kökünden yeni sürgünler vererek kendi cinsini yine kendisi yetiştiren Nisan-Mayıs aylarında çiçeğe duran, ince, narin, ufacık bir sapın üstüne sıralı minik çiçeklerin çevreye yaydığı belli belirsiz gizemli kokularıysa gerçekten harika...

Zamanı geldiğinde bu çiçeklerin her biri önce yeşil, sonra da siyaha dönüşerek birer tanesi olurlar. Sağlıklı bir zeytin fidesinin verimi önceleri küçük bir sepetle başlarsa da, yıllar ilerledikçe çuvallar dolusuna dönüşür. Ancak 100 küsür yıl sonra yaşlanmaya başlayan zeytin ağacının ömrü uzundur. Bin, iki bin yıl yaşadığı söylenir. Yaşı ilerledikçe gövdesini saran kabukları çatlar, gövde ikiye ayrılır, eğilir, bükülür, türlü şekiller alsa da ürün vermeye devam eder.

Yine konumuzla ilgili olarak mitolojiye kısaca bir göz attığımızda da görüyoruz ki; Nuh peygamberden önce 900 yaşını geçmiş ve artık öleceğini hisseden Adem oğlu Şit'i tüm insanların bağışlanması için cennete gönderince, cennet bahçelerinin bekçiliğini yapan Melek Şit'in eline üç tohum verir. Babası öldüğünde bu tohumları dilinin üstüne koyarak defnetmesini söyler. Adem ölüp Tabur Dağı'na gömüldüğünde orada üç ağaç yeşerir. Selvi, sedir ve zeytin..

Yine tarih öncesi evrenimizde yaşanan başka bir olaysa; Nuh Peygamber, gemisinden saldığı bir güvercinin uçup gittikten bir süre sonra gagasında bir zeytin dalıyla dönmüş olması tufanın bitip, barışın sağlandığının da müjdesiydi bu zeytin dalı. Kısaca incir ağacı da dahil olmak üzere bu dört bitki, üç kutsal kitapta da deyiş, öyküler içinde yer alır.

İncil'de yazıldığına göre Kudüs'teki Zeytin Dağı'nda İsa'nın Çarmıha gerilişine orada bulunan 8 zeytin ağacı tanıklık eder. Ortodoksların inanışıysa o gün, özellikle zeytin yemeye ayrı bir özen gösterirler. İslam'ın kutsal kitabı Kur'an-ı Kerim'e göreyse zeytin, incir ağacıyla birlikte insanlığa bir armağan olarak Sina Dağı'na cennetten indirildiğini yazar.

1946'dan günümüze kadar iktidar olmuş hükümetler, sevgili ülkemizin doğasını korumak şöyle dursun, çeşitli nedenlerle yeşil alanlarımızı tahrip ederek, ormanlarımızı yakarak, dağlarımızın içini oyarak bugünlere gelindi. Gelindi de ne oldu? Kanımca değişen pekte bir şey olmadı. Yine karnı tok, gözü aç kapital sahipleri daha daha çok kazanmak amacıyla yeşile olan duyarsızlığı devam ederken, ülkemizin dört bir yanını habis bir ur gibi saran beton yığınlarının getirisine taparlılıkları devam ediyor.

*

Sayın Cumhurbaşkanımızın ince bir duyarlılıkla, biz seçmenlere göndermek lütfunda bulunduğu bu minik KARAÇAM tohumları için, bende şahsım adına, en kalbi teşekkürlerimi sunarım.

Bu makale 866 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci