MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Türkiye’m nereye götürüyorlar seni ? (2)

25 Mayıs 2018, 13:43

Metin Sezgin


14 Şubat 2014 günü yani yaklaşık 4,5 yıl önce MUDANYA Gazetesi'nde yayımlanan bir Mudanya Mektubu'nda yazımın başlığı ; “Hakkari’den Edirne’ye bir kısrak başı gibi uzanan Türkiye’m nereye götürüyorlar seni? …” şeklindeydi.
YSK'nın belirlediği seçim takvimine göre seçime girmeye hak kazanan siyasal partiler geçen hafta değişik tarihlerde Cumhurbaşkanı adaylarını belirlediler. 21 Mayıs günü de milletvekili aday listelerini YSK'na bildirdiler.
Evet, seçim eğik düzeyine girdik. 24 Haziran günü Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri var.
14 Şubat 2014 günlü Mudanya Mektubu'nda da belirttiğim gibi, “..Tribünlerden seyretmeyi bırakıp artık sahalara inmemiz gerekiyor. Vatan elden gitmeden her birimiz taşın altına ellerimizi koymamız gerekiyor. Olanaklarımız ölçüsünde siyasete atılmamız, Anayasal haklarımızı kullanarak demokrasi kuralları içinde büyük bir mücadele vermemiz gerekiyor. Önce milletvekili seçimleri için kendisini milletvekilliği yapabilecek yetenekte görenlerimiz aday adayı olarak diledikleri siyasal partilere başvurmaları gerekiyordu. Gelecek yılda yerel seçimler yapılacak. Yine kendisini belediye başkanlığı ,meclis üyeliği ve muhtarlık yapabilecek yetenekte görenler bu görevler için de aday olmalı ve ellerini taşın altına koymalıdırlar.
Bu konuda eşsiz rehberimiz ve yol göstericimiz; Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve O’nun eşsiz ilke ve devrimleridir. 14 Şubat 2014 günlü yazımda da belirttiğim gibi “….Türk Ulusu olarak yarım kalan Türk Devrimi’ni, Atatürk ilke ve devrimlerini yeniden yaşama geçireceğimize inancım sürmektedir. …”
Türkiye’yi yönetecek Cumhurbaşkanı’nın kim olacağı, adaylardan herhangi birinin ilk turda gerekli %50+1 oyu aldığında, 25 Haziran 2018 gününün ilk ışıklarıyla belirlenmiş olacak.
25 Haziran İstiklal Savaşımız için önemli bir gün. O gün yani 25 Haziran 1920 günü, İstanbul’dan savaş gemileriyle gelip Mudanya’yı günün ilk ışıklarıyla işgal eden emperyalist İngiliz Askerleri İstiklal Savaşı'nın en büyük kahramanlarından biri olan Şükrü Çavuş'u kahpece şehit etmişlerdi. Şükrü Çavuşumuz bu şahadet şerbetini içmeden önce elbette 3 İngiliz askerini yere sermiş, ikisini de ağır surette yaralamıştı.
İlk turda Cumhurbaşkanı adaylarından herhangi biri Cumhurbaşkanı seçilebilmek için gerekli olan % 50+1 oranında oyu alamazsa, ilk turda en çok oy alan iki aday 2.Turda yarışacaklar. 2. Tur seçimi 8 Temmuz pazar günü yapılacak.

Yine Mudanya ve tüm ülkemiz için ilginç bir tesadüftür ki; 8 Temmuz 1920 günü şirin Mudanya’mız Yunanlılar tarafından işgal edilmişti ve yine bir yıl önce de 8 Temmuz 1919 tarihinde Mustafa Kemal çok sevdiği askerlik mesleğinden ayrılarak Sine-i Millete dönmüş ve sivil olarak 8 Temmuz 1919 tarihinden itibaren bir “Ferdi Millet” olarak vatan ve bağımsızlık mücadelesi liderliğine inançla devam etmişti.
İnşallah 25 Haziran sabahı yada 9 Temmuz sabahı ülkemiz için en hayırlısı olacak bir sonuca bizleri ulaştırması için Yüce Allah’a dua ediyorum.
14 Şubat 2014 tarihli Mudanya Mektubu'nda da belirttiğim gibi; ülkemizin Cumhurbaşkanının belli olacağı 25 Haziran 2018 sabahı yada 9 Temmuz 2018 sabahı, bizlere gençliğimizde öcü gibi gösterilmek istenen vatan şairimiz Nazım Hikmet’in betimlemesinden esinlendiğim ve değerli Cumhuriyet ozanlarımızdan Şükran Kurdakul’un dizelerinde haykırdığı gibi, biz "Cumhuriyet Sevdalıları"da, "Hakkari’den Edirne’ye bir kısrak başı gibi uzanan Türkiye'm nereye götürüyorlar seni?" şeklinde haykırmamıza neden olacak bir hayal kırıklığı yaşamayız inşallah.

Bu makale 937 defa okunmuştur.

Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
Perihan Dirican Perihan Dirican
Timsah gözyaşları
Suat Orunç Suat Orunç
İçimizdeki ses vicdan-dan gelir...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Vicdan makamı
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci