MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Geleceğimiz tohumda saklı!

25 Mayıs 2018, 13:44

Efraim Pala


Anadolu toprağının ruhu tohumdan başağa, başaktan tohuma binlerce yıldır hep aktarıldı durdu. Toprağın, suyun ve alın terinin beslediği bu özgürlük ateşi, bir buğday başağında, bir incir çekirdeğinde, bir zeytin danesinde, bir üzüm salkımında mayalanıp taşındı durdu binlerce yıl... Anadolu, binlerce yıl teslim olmadı. Gökyüzü ağladı, yeryüzü güldü. Toprağın üstü şenlendi. Sonra ne oldu ise; devran döndü, bizler de döndük…

Simsiyah zifte bulanarak asfaltlanan yemyeşil çayırların çevrelediği toprak yollar, betonlaşan ormanlar, çirkin metal ve plastiğin işgal ettiği şehirler, paslı demir yığınlarının, naylon çöplerinin yığın oluşturduğu deniz altı ve üstü… Başınızı nereye çevirseniz adeta uzaydan gelmiş ve yeryüzünü kurutmaya yemin etmiş bir işgal ordusunun askerleri gibi toprağı kazan, dağları yok eden, dereleri kazıyan, ormanları tıraşlayan, gölleri kurutup “dünyanın en çok göletlerini yapmakla” övünen insanlar topluluğunu görürsünüz.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda 115 bin kişi çalışıyor. 70 tane üniversitemiz, 30 tane ziraat fakültemiz, 50 tane Tarım Araştırma Enstitümüz ve bana göre 20 bin işsiz Ziraat Mühendisimiz var. Buna rağmen Tarım Bakanlığı, 2006 yılında Atalarının emaneti olan tohumların satışını “standartlara uymuyor” diye yasakladılar. Adım adım yabancı tohum tekellerinin güdümündeki kısır (hibrit) tohumlar, Anadolu toprağına yayıldı. Türkiye tohumda tamamen dışa bağımlı oldu. Tek kelimeyle tohumun patronu ise İsrail. Bunun yanında Tarım Bakanlığı yerel tohuma yasaklama getirmekle kalmadı; 2018 yılından itibaren yalnızca sertifikalı hibrit tohumla üretim yapan üreticilerin destekleneceğini açıkladı. Bu yaklaşım tamamen çiftçimizin boynuna sarılmış bir ilmek anlamına geliyor.

Tarımda adım adım oynanan büyük oyun, Anadolu toprağını ve binlerce yılda oluşan üretim kültürünü kırk yamalı bohçaya çevirmeyi amaçlıyor sanki.

Daha çok üretim ve daha çok kazanç bahanesiyle ürettikçe batan çiftçilerin kazancı, tohum, gübre ve tarım ilacı tekellerine aktarılırken, bu büyük yangından geriye yalnızca zehirlenmiş topraklar, hastalanmış bir toplum ve bu şirketlerin ürettiği tohumlara muhtaç bir hastalıklı yığınlar topluluğu kalacak. İsrailli araştırmacıların genleriyle oynayarak, gül ile limon kokulu domates yetiştirdiğini de görüyoruz. İstediğiniz şekle sahip çekirdeksiz, kalp şeklinde, salatalık şeklinde domatesleri bile bulabilirsiniz. Yani genlerle oynanmış tohumları, genetiği değiştirilmiş bu tohumları bir kere almakla kurtulamıyorsunuz. Toprağa bir kere ektin mi, sürekli almaya mecbur oluyorsunuz. 30, 40 yıl sonra genetiği değiştirilmiş tohum kullanmaktan hastalıklı bir toprak ve hasta bir nesil olacağız. Hayatta en büyük mucizelerden biri olan bu kutsal toprağımızı da artık kullanamayacağız. Ülkemiz daha 10,15 yıl önce tarım ve hayvancılık potansiyeli olarak kendi kendine yeten bir ülke konumundan, emperyalist güçlerin etkisi ve boyunduruğu altına girmiş ve bir kerelik tohumlara muhtaç haline gelmiştir. Önümüzdeki yıllarda savaşların şekli değişecek su ve açlık savaşı olarak karşımıza çıkacak.

Açlık,yoksulluk ve savaşlarla karşı karşıya kalmak istemiyorsak her karış toprağımızın kıymetini bilmeli ve kendi milli tohum bankamızı geliştirip, İsrail gibi ülkelerin hegemonyasından kurtulmalıyız. Çok geç kalmadan ve pişman olmadan çiftçimizin elinden tutalım ve onları yalnız bırakmayalım.

Bu, gelecek neslimiz için hayırlı olur.

Bu makale 1055 defa okunmuştur.

Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
Perihan Dirican Perihan Dirican
Timsah gözyaşları
Suat Orunç Suat Orunç
İçimizdeki ses vicdan-dan gelir...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Vicdan makamı
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci