MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Babalar ve oğulları (1)

31 Mayıs 2018, 22:35

Metin Sezgin


Yıllar önce, Fransız ortaklarında yer aldığı Bursa'da oto yan sanayii konusunda faaliyet gösteren bir şirketin fabrika müdürü ile tanışmıştım. Aslen Türk olan ancak şu anda ismini hatırlayamadığım halen Fransa'da yaşayan bu genç yöneticinin eşi Fransız asıllı bir bayandı. Müdür Bey, benimde üye olduğum bir sivil toplum kuruluşuna yeni üye olmuştu. Fransız eşi , dernekte benim organizasyonumla oluşan Fransızca öğrenmek isteyen benim de dahil olduğum bir grup arkadaşa ders vermeye başlayınca, doğal olarak Fransızca öğretmenimizin fabrika müdürü eşiyle de günler ilerledikçe samimi bir arkadaşlık kurmuştuk. Onunla yaptığımız bir sohbet sırasında söz bir ara nasıl geldiyse Kurtuluş Savaşı’na gelmişti. Müdür Bey bu sohbet sırasında, “…Benim dedemin de o işgal yıllarında Aydın yöresinde faaliyetleri olmuştu” dedi. Kendisine, “Dedenizin ismi nedir" diye sorduğumda, genç arkadaşımız cevap olarak, "Yörük Ali Efe” dediğinde şaşkınlıktan adeta küçük dilimi yutacaktım.

Şahsen benim Mustafa Kemal liderliğinde kurulan düzenli ordudan önce, Yunan işgaline karşı Ege yöresinde başlayan sivil direnişin en ön safında yer alan bir yiğitten, adına “Efelerin Efesi" denerek tüm Anadolumuzda yankılanan türküler yakılan, benim idolüm olan bu kahramandan torun arkadaşımız sıradan bir dededen bahsedildiği gibi söz ediyordu. Bu nedenle bir ara bu genç arkadaşımızın acaba bizi ti'ye mi alıyor diye de düşünmedim değil. Ama o gün eve döndüğümde Yörük Ali Efe ile ilgili bir kitapta bu şanlı Efe’nin resmini gördüğümde, Müdür Bey’in bizimle dalga geçmediğini anladım. Çünkü torun hık demiş ! dedesi Yörük Ali Efe’nin burnundan düşmüştü....
Geçenlerde yolum Gemlik'e düşmüştü. Bir giyim mağazasının önünden geçerken mağazanın camekanına yapıştırılmış, “Hayatta ben en çok babamı sevdim" yazılı küçük bir afiş gördüm. 21 Nisan 2018 günü Gemlik Manastır'daki Yunus Emre Kültür Merkezi'nde Ege Sanat Tiyatrosun'un kurucusu Serdar Aygün, ülkemizin önde gelen şairlerinden “Can Yücel’in şiirlerinden derlenen tek kişilik bir oyun sergilemiş. Mağaza sahibi bayanla konuştum. Oyun nefisti, sizinde izlemenizi isterdim diyordu. Ama sanırım bu bayan, Can Yücel’in Köy Enstitülerinin mimarı Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’in oğlu olduğunu bilmiyordu. Bu baba oğul ilişkisini bilse de Köy Enstitülerini tanımıyordu.

O Milli Eğitim Bakanı ki, Tonguçlar gibi üstün donanımlı çağdaş kafalı eğitimcilerle işbirliği içinde Türk aydınlanmasına imzasını atmıştı. Bütün çağdaş ülkelerin imrenerek baktığı,bu inanılmaz kültür yuvaları, eğer kapatılmasalardı bugünün Türkiye'si kuşkusuz batının en az Fransası ve Almanyası kadar her yönüyle gelişmiş zengin bir ülke olacaktı. Çünkü Köy Enstitüleri, köyden başlayarak Türk toplumunu aydınlanmasını ve çağdaşlaşmasını amaçlamıştı. Yine o mağaza sahibi bayan, bu emsalsiz kültür yuvalarının kapatılmasında Türk insanının aydınlanmasını istemeyen o yıllarda kanlı ellerini yurdumuza sokmaya başlayan başta ABD olmak üzere batı emperyalizminin yerli din bezirganlarının işbirliğinin en başat rolü oynadığını da bilmiyordu.
1940’lı yıllarda dünya klasiklerinin Türkçe'ye kazandırılmasında büyük emeği geçen, dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel'in yüzlerce olması amaçlanan çeviri klasiklerinin her birine şöyle bir önsöz yazmıştı :
“…Hümanizma ruhunu anlama ve duymada ilk aşama, insan varlığının en somut anlatımı olan sanat yapıtlarının benimsenmesidir. Sanat dalları içinde edebiyat, bu anlatımın düşünce öğeleri en zengin olanıdır. Bunun içindir ki bir ulusun, diğer ulusların edebiyatlarını kendi dilinde, daha doğrusu kendi düşüncesinde yinelemesi; zekâ ve anlama gücünü o yapıtlar oranında artırması, canlandırması ve yeniden yaratması demektir. İşte çeviri etkinliğini, biz, bu bakımdan önemli ve uygarlık davamız için etkili saymaktayız. Türk insanı yüzünü ve zekâsını bu türlü yapıtların her türlüsüne döndürebilmiş olmakla, uluslarda düşüncenin en silinmez aracı olan yazı ve onun mimarisi demek olan edebiyatın, bütün kitlenin ruhuna kadar işleyen ve sinen bir etki kazandıracaktır. Bu etkinin birey ve toplum üzerinde aynı olması, zamanda ve mekânda bütün sınırları delip aşacak bir sağlamlık ve yaygınlığı gösterir. Hangi ulusun kitaplığı bu yönde zenginse o ulus, uygarlık dünyasında daha yüksek bir düşünce düzeyinde demektir. Bu bakımdan çeviri etkinliğini sistemli ve dikkatli bir biçimde yönetmek, onun genişlemesine, ilerlemesine hizmet etmektir. Bu yolda bilgi ve emeklerini esirgemeyen Türk aydınlarına şükran duyuyorum. Onların çabalarıyla beş yıl içinde, hiç değilse, devlet eliyle yüz ciltlik, özel girişimlerin çabası ve yine devletin yardımıyla, onun dört beş katı büyük olmak üzere zengin bir çeviri kitaplığımız olacaktır. Özellikle Türk dilinin bu emeklerden elde edeceği büyük yararı düşünüp de şimdiden çeviri etkinliğine yakın ilgi ve sevgi duymamak, hiçbir Türk okurunun elinde değildir...”
Ünlü Türk Ozanı Can Yücel’in ölümünden kısa bir süre sonra ailece tatil için Datça’ya gitmiştik. Bu tatil vesilesiyle Yücel’in Datça’daki mezarını da ziyaret etmiştim.Ne var ki, “Hayatta ben en çok babamı sevdim" başlıklı babasına hitaben nefis bir şiir yazan Can Yücel’in mezar taşına, Türk aydınlanmasının efsanevi Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel'in oğlu olduğunun yazılmaması beni çok şaşırtmış, o günkü ziyaretimde, mezar taşındaki Türk toplumuna anlamlı bir mesaj olacak böyle bir cümlenin varlığının Can Yücel’in büyük şairliğine asla halel getirmeyeceğini düşünmüştüm. (DEVAM EDECEK)

Bu makale 1429 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Zor bir soruna kendimce küçük cevaplar
Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci