MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Denizi yaşatırsak insanlığı yaşatırız

07 Haziran 2018, 12:10

Efraim Pala


Türkiye genelinde tüm denizlerimizde 15 Nisan 2018’den itibaren trol ve gırgır ağlarıyla avcılık yapan balıkçılar için genel av yasağı başlayıp, "1 Eylül 2018'e kadar devam edecektir.

Su ürünleri avcılığı miktarı son yıllarda sürekli azalma göstermektedir. 2011´de 514 bin 755 ton olan avcılık yoluyla elde edilen su ürünleri miktarı, 2012´de 432 bin 442 tona, 2013´de 374 bin 121 tona ve 2014´de 302 bin 212 tona düşmüştür. 2015´te ise bir önceki yıla göre yüzde 42.9´luk artışla 431 bin 907 tona yükselen avcılık miktarı, 2016´da yine azalmıştır. 2016´da bir önceki yıla göre yüzde 22.4 azalarak 335 bin 320 ton olarak gerçekleşmiştir. 2017 yılında da hava şartlarının uygun olmaması nedeniyle av sezonu ne yazık ki iyi geçmemiştir. Hatta bu av sezonunu, bazı balıkçılar yeterli avcılığı yapamadığından dolayı sezonu erken kapatmıştır.

Su ürünleri avcılığı yapan tüm balıkçılarımızın da sürdürülebilir avcılığın sağlanabilmesi için uygulanan av yasaklarına titizlikle uymaları, balık boyu, zaman, derinlik, mesafe ve av araçları ile ilgili düzenlemeler ve yasaklara uymaları ile denizlerdeki hayatın geleceğini tehlikeye atmamaları konusunda hassas davranmalıdırlar.

Türkiye'nin üç tarafı denizlerle çevrili olmasına rağmen, deniz altında hayat gün geçtikçe  azalmaktadır. Bu acı durum, insanoğlunun doğayı, denizi bilinçsizce kirletmesi ve Allah’ın bize sunduğu imkanları hor kullanma sonucu ortaya çıkmıştır. Ancak son yıllarda çevre kirliliği yaratan faktörlerin azaltılması için, Marmara’ya kıyısı olan il ve ilçelerin belediyeleri arıtma tesisleri yaparak evsel atıkların ayrıştırılması konusunda ciddi çalışmalar yapmaktadır. Mudanya'mızda ise Güzelyalı Siteler Mahallesi'nde yapımı devam eden katı atık arıtma tesisinin 2018 yılı içinde devreye girmesi de Mudanya sahilleri ile birlikte Gemlik Körfezi'nin deniz suyu kalitesinin arttırılmasına yardımcı olacaktır.

Deniz ürünleri yakalayan ve satan esnafın balık boy standartlarına sadık kalarak küçük balıkları yakalamaması veya satın alıp tüketiciye satmamaları gerekmektedir.

Bir yanda çevre ve denizimizi tahrip etmeyi önleyici çalışmalar, diğer yanda su ürünleri avcılığı yapan balıkçılarımızın, avcılık yaparken balık boyları ve miktarı dikkate alınarak avcılık yapmaları da denizlerimizdeki popülasyonu arttıracaktır.

Tarım il ve ilçe görevlileri de, kontrol ve denetlemeleri sıklıkla yaparak küçük balık avlanma oranını düşürmelidirler. Sorumluların ve vatandaşlarımızın çocuklarımıza balıkları kitaplardan veya internetten tanıtmak zorunda kalmaması için daha bilinçli davranmaları gerekmekte olup, biz vatandaşlarında balık satın alırken boy yasağına aykırı olarak avlanmış küçük balıkları satın almamamız konusunda duyarlı olmayı gönülden diliyorum.

Su ürünleri avcılığı konusunda bilinçli ve duyarlı vatandaşlarımız, gördükleri yasak avcılık (trol, avlanan küçük balık vs.) faaliyetlerini Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine (Alo Gıda 174), (Sahil Güvenlik Alo 158) ya da (Alo 156 Alo Jandarma'ya) bildirerek su ürünlerinin sürdürülebilirliğinin sağlanmasına katkıda bulunmalıdırlar.

Unutmayalım ki, denizlerimizde küçük balık yoksa, büyük balıkta yoktur.!!!

Bu makale 1088 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci