MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Kaan Tuğracı

Limon ağacı...

07 Haziran 2018, 12:13

Kaan Tuğracı


Çok kadirşinas dost ve ahbaplarım, mübarek ayın sonu cehennem azabından kurtuluş günlerine yaradana hamd-ü senelar olsun gelmiş bulunmaktayız. Müminler olarak mübarek ayın son günlerini iyi değerlendirip, son fırsattan istifade işlediğimiz günahlar için yüce yaradana  dua ve niyazlarda bulunup istiğfar etmeliyiz. Bir daha aynı günahları kat'i suretle işlemeyeceğimiz için (hiçbir muhterem kardeşimiz için gıybet yapmayıp besbes kelamlarla iftirada bulunmayacağımıza, ona kötülük yapmayacağımıza hiçbir yurttaşın ve ehli sukların katığıyla oynamayacağımıza kimsenin kalbini kırmayacağımıza)  yüce yaradana söz vermeliyiz. Aramızda, zamanında kalbini kırdığımız, iftirada bulunduğumuz, katığıyla oynadığımız yurttaşlar varsa muhakkak kötülük yaptığı kimselerden helallik almadan berzah alemine göç etmesin. Fani dünyanın işini baki dünyaya bırakmasın.

Allah muhafaza, bu dünyadayken gurur, kibir yapıp mevki makamımıza güvenip helalleşemezsek, berzah aleminde hesap çok çetin geçip suallere cevap veremezsek çok azablandırılırız.

Kaan amcanızdan kalem çalması, gayrisini keyfiniz bilir. Bazı dimağından yoksun zat-ı muhteremler, namaz kılarak, sadaka-i cariyelerde bulunarak, oruç tutarak üzerimizde olan mümin kardeşlerimizin haklarından kurtuluruz diye dimağlarından geçiriyorlarsa çok ama çok yanılıyorlar. Bu ibadetler bizlerin yüce yaradana karşı kulluk görevlerimiz. Kime karşı kabahat işleyip zanda bulunduysak, o Mümin kardeşimizle helalleşmeden vicdanlarımızı rahatlatmaya çalışmayalım. Mamafi böyle yaparak kendimizi kandırmış oluruz.

Çok kıymetli okurlarım neşriyatıma azeb bir makaleyle devam etmek istiyorum.

Zengin bir sukanın bahçesinde, yan yana dikilen iki limon ağacı vardı. Mayıs ayı sonlarında açan limon çiçekleri, bütün bahçenin havasını bir anda değiştirir ve apartmanlara hapsedilmiş insanlara nevbaharın geldiğini müjdelerdi. Ancak limon ağaçlarından biri, diğerinden cılız ve şekilsizdi. Bu yüzden büyük ağaç her fırsatta onu küçümser ve tepeden bakardı. İkametgahın sahibi de küçük boylu limon ağacından ümit kesmiş görünüyordu. Ona göre ağaç, bu gidişle kuruyup ölecekti. Bu yüzden de onu fazla sulamaz ve bakımını yapmayı pek istemezdi.Günün birinde esen sert bir poyraz, karlı dağların yamaçlarındaki bir grup çiçek tohumunu zengin sukanın bahçesine uçurdu. Fakat bahçenin her tarafı parsellenmiş, sadece limon ağaçlarının altında yer kalmıştı. Bir an önce filizlenmek zorunda olan tohumlar, limon ağaçlarının yanına gelerek onların altında yeşermek için izin istedi.

Büyük ağaç, iyice kasılarak:

—Böyle bir şey asla mümkün olamaz, diye atıldı. Bizler kuru kalmayı pek sevmeyiz. Eğer dibimde çoğalırsanız, suyu emip beni kurutursunuz.

Aslında büyük ağacın çekindiği başka bir şey daha vardı. Çiçekler rengarenk açtıklarında, limon ağacının sarıya çalan beyaz çiçekleri sönük kalacak ve bahçe sahibinin gözündeki değeri azalabilecekti. Oysaki ağacın, kendinden güzel olanlara hiç mi hiç tahammülü yoktu!

Küçük ağaç, uzun boylu arkadaşının tohumlara verdiği cevabı beğenmemişti. Çünkü o, kendisine hayat verenin, o hayat için gerekli olan suyu da vereceğini çok iyi biliyordu. Bu yüzden, aklına bile gelmiyordu susuzluk.

Tohumların teklifini kabul ederken:

—Sizlerle birlikte olmak, bana mutluluk verir, dedi. Böylelikle yalnızlık da çekmeyiz.

Büyük ağaç bu işten hoşlanmamıştı. Fakat küçük olanı:

—Güzel yaratılanlardan kimseye zarar gelmez, diye tekrarlıyordu. Güzellerden güzellikler doğar sadece.

Küçük limon ağacı altında filizlenen tohumlar, bir kaç hafta içinde cennet çiçekleri gibi açıp bütün bahçenin göz bebeği haline geldi. Bu arada ağaç, elinden geldiği kadar kendilerine yardımcı olmaya çalışıyor ve çiçeklerin sevdiği yarı güneşli ortamı sağlamak için, eski yapraklarını döküyordu.

Çiçekler, kısa bir süre sonra mis gibi kokular yaymaya başladı. Bahçe sahibi, o ana kadar hiç duymadığı bu kokunun nereden geldiğini araştırdığında,  davetsiz misafirleri bularak hayrete düştü. Adam, ancak rüyalarında görebildiği bu çiçeklerin güzelliğini devam ettirebilmek için sabahları artık daha erken kalkıyor ve onları en kaliteli gübrelerle besleyip bol bol suluyordu. Küçük limon ağacı, köklerinin en ince ayrıntılarına kadar ulaşan bu suları çiçeklerle birlikte içiyor ve büyük bir hızla serpilip büyüyordu.

Çiçekleri sevgiyle kucaklayan ağaç, ertesi bahara kalmadan o civarın en büyük ağacı haline geldi ve birbirinden güzel kelebeklerin ziyaret yeri oldu. Daha sonra da kendi çiçeklerini açarak bahçenin güzelliğine güzellik kattı.

Şimdi küçük ve yalnız kalmış olan limon ağacı ise, komşusuna duyduğu kıskançlıkla için için kuruyordu evet çok kıymetli okurlarım bu azeb makaleden de anlaşılacağı gibi hayatımızı idame ettirirken çevremizde haset, fesat, fitne, fucur insanlar oluyor. Bizler kendilerimizi böyle insanlardan uzak tutmalıyız.

Kalem çaldığım bu reşkin allak zatı muhteremler hayatı boyunca nacağa sap bile olamazlar. Mamafi farkına bile varamazlar günün birinde limon ağacından beter olup, kuruduklarında ahaliden silinip berduş halde berzah alemine göç ederler. Orada da bu fani dünyada nasıl yaşamışlarsa, öyle haşrolurlar

Neşriyatıma son verirken; başta Mudanyalı hemşerilerimin ve tüm İslam aleminin bin aydan daha hayırlı olan mübarek leyle-i kadir gecelerini tebrik ediyor, böyle kutsal geceleri gereği gibi geçirebilmelerini yüce Mevla'mdan niyaz ediyorum. Kalın sağlıcakla hayırlı üsbular.

Bu makale 1092 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
Suat Orunç Suat Orunç
İçimizdeki ses vicdan-dan gelir...
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci