MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Tarım ve hayvancılık fetret devrini yaşıyor

15 Haziran 2018, 03:47

Efraim Pala


Dünyanın nüfusu her yıl yaklaşık 75 milyon artış gösteriyor. Son yıllarda en çok fiyatı artan ürünlere baktığımızda ise hayvancılık ve tarım başı çekiyor.

Hollanda’nın yüzölçümü Konya kadar. Ancak yılda 60 milyar dolarlık hayvancılık ve tarım ürünü ihracatı yapılıyor. Bizim ülke olarak hayvancılık ve tarım ihracatımız 15 milyar doları bulmuyor. Demek ki bizim bu işte bir eksikliğimiz var. Geleceği etkileyecek en büyük faktörlerden  biri gıdadır, bu açıdan baktığımızda tarım ve hayvancılıktan vazgeçmemek gerekiyor. 

Ülkemizde topraklarımızdan faydalanma oranı daha çok iklim ve yer şekilleri özelliklerine bağlıdır. Ülkemizde yüksek dağlık kesimler geniş alan kaplar. Dik yamaçlar çoktur. Buralarda topraktan faydalanma çok kısıtlıdır. Buna göre ülkemiz arazisinin yüzde 36’sı ekili-dikili alan, yüzde 32’si çayır ve otlak, yüzde 26’sı orman ve yüzde 6’sı diğer alanlardır (yerleşim birimleri, tarıma elverişsiz çıplak kayalıklar gibi).

Tarım ve hayvancılık konusunda yapılan yanlış politikalar sonucunda maalesef  bindiğimiz dalı kestik. Bugün Anadolu’da bulunan şehir ve köylerimizin bir çoğunda yaşayan insan oranı çok azalmıştır. Gençlerimiz geçim sıkıntısında ve daha iyi yaşama umudu ile şehirlere göç etmişlerdir. Var olan kişiler ise yaşlı anne ve babalarımızdır. Onlarda toprağını işleyememekte, topraklar boş durmakta veya icara verilmektedir. Anadolu’nun verimli toprakları işlenmeyip, atıl kalarak çoraklaşmaktadır.

Tarımda verimi artırmak için çiftçilerimizin eğitiminin sağlanıp, toprak şartları ve toprağın ekime hazırlığı, iklim şartları, toprak analizleri ve gübreleme, verimli tohumluk kullanımı, fidan  bakım, zirai mücadele, uygun hasat zamanı ve depolamayı çok iyi bilmelidir. Hasat edilen mahsulün pazarlanması konusunda da aracıları ortadan kaldırmak çiftçimize can suyu verecektir.

Hayvancılığımızı  geliştirmek için ise, hayvan soylarının ıslahı (iyileştirilmesi), otlakların ıslah edilerek korunması, mera hayvancılığı yerine besi ve ahır hayvancılığının teşvik edilmesi, erken kesimin önlenmesi (kuzu kesimi), doğal ve yapay yem üretiminin artırılması, hayvancılık eğitimine ağırlık verilmesi, üreticilere teşvik kredilerinin sağlanması, hayvan hastalıkları ile mücadelenin artırılması ve pazarlama olanaklarının artırılması olarak tanımlayabiliriz.

Tabi bunların tamamını tarım ve hayvancılık ile uğraşan vatandaşlarımızdan istemek haksızlık olur. Devletin gerekli teşvik, destek ve düzenlemelerin yapmasının yanı sıra, hayvancılık sektörünü cazibeli bir hale getirecek olan elle tutulur teşvik ve uygulamaların da geliştirilmesi hayati önem taşımaktadır. Bunların başında ise tarım ve hayvancılığın bel kemiği olan gübre, ilaç ve tarım araçlarında kullanılan mazotun fiyatının uygun bir seviyeye getirilmesi gerekmektedir.

Sudan'da 780 bin dönüm toprak kiralayıp oralarda tarım yapmanın yerine kendi toprağımızın her karışını değerlendirip doğrudan ve dolaylı olarak vatandaşlarımıza gelir olarak dönmesini sağlamalıyız. Toprak bizler için kutsaldır. Her karışında vatan evlatlarının kanı var. O yüzden vatan topraklarımızın her köşesini değerlendirmeliyiz.

Yurt dışından büyükbaş hayvan ithal ederek çözme uğraşı hatalıdır. Tabiri caiz ise döverek, söverek tarım ve hayvancılığı ayağa kaldırmak mümkün değildir. Hayvancılık yapan vatandaşların, yukarıda çözüm olarak anlatmaya çalıştığım sorunlarının giderilmesi konusunda ciddi kalıcı çalışılmalar yapılmalı; masa başında değil, sahada  bu mücadeleyi kazanmalıyız. Bir gün bile durmak milletimiz için kayıptır.

O halde kanayan yaramız olan tarım ve hayvancılığın problemlerini çözecek bir ağabeye ihtiyaç vardır!

Bu makale 1113 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci