MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Türk otomotiv sektöründe gerileme devam ediyor...

15 Haziran 2018, 03:48

Mehmet Aktoprak


Türkiye otomotiv sanayiyi yönlendiren 14 büyük üyesiyle sektörün çatı kuruluşu olan Otomotiv Sanayi Derneği,  otomotiv sektöründeki üretim artışı ve ihracat ile pazar verilerini açıkladı. Yılın ilk 4 ayında geçtiğimiz yıla benzer bir performans sergilen otomotiv sanayi, kurdaki artış, ihracat pazarlarında ihracat edilen araç modellerinde gözlenen yavaşlama sinyalleri  ve iç pazarda ertelenen satın alma kararları çerçevesinde yaşanan durma etkisiyle yılın ilk yarısı kapanırken  daralma yaşadı.

TİCARİ ARAÇTA ARTIŞ VAR…

Otomotiv Sanayi Derneği'nin açıkladığı verilere göre, Ocak- Mayıs döneminde toplam üretim bir önceki yılın aynı aylarında göre yüzde 2 azalarak 711 bin 999 adet, otomobil üretiminde yüzde 7 azalarak 471 bin 634 adet oldu.  Pazarlamada yılın ilk 5 aylık dönemine göre, yüzde 4 azalarak 311 bin 566 adet olurken, otomotiv pazarı yüzde 2 daraldı ve 234 bin 645 adet olarak üretim gerçekleşti. Nisan ayında yüzde 5 seviyesinde başlayan otomobil pazarındaki daralma, Mayıs ayında şiddetini artırarak, yüzde 13 seviyesinde gerçekleşti. Ticari araç grubundaki üretim bu yılın Ocak-Mayıs dönemine göre yüzde 9 oranında artarken, hafif ticari grubunda üretim yüzde 7 ve ağır ticari araç grubunda, yüzde 34 oranında arttı. Geçen yılın Ocak-Mayıs dönemine göre, ticari araç pazarı yüzde 10 ve hafif ticari araç pazarı yüzde 13 oranında azalırken, ağır ticari araç grubunda ise pazar yüzde 20 arttı. Ağır ticari araç grubundaki bu artış etkisiz olunca, 3 yılda pazar daralması yüzde 50 seviyesinde gerçekleşti.

OTOMOBİL İHRACATI YÜZDE 8 AZALDI..

Otomotiv Sanayi Derneği'nin verilerine göre, 2018 yılı Ocak-Mayıs döneminde ihracat ve adet üzerinden yüzde 3 oranında azalırken, otomobil ihracında yüzde 8 oranında azalma gerçekçi… Otomobil ihracatı 577 bin 820 adet olarak kaydedilirken, otomobil ihracatı 392 bin 522 adet düzeyinde gerçekleşti. 2018 yılı Ocak-Mayıs döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre, toplam otomotiv ihracatı dolar bazı nedeniyle yüzde 18 artarken, Euro bazında yüzde 4 arttı… Bu dönemde toplam otomotiv ihracatı 14.1 milyar dolar olarak gerçekleşirken, otomobil ihracatı yüzde 10 artarak, 5.6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Euro bazında otomobil ihracatı yüzde 3 azalarak 4.6 milyar Euro oldu..

TÜRKİYE’YE ELEKTRİKLİ OTOMOBİL GELİYOR…

Türkiye’de faaliyette bulunan Tesla şirketi, elektrikli otomobil sektöründe beklenen elektrikli otomobili 2018’de Türkiye pazarına girmeyi planlıyor. Şirketten yapılan açıklamaya göre, şirkette çalışacak olan elemanların alımına başladı. Şirketin elemanlarda istediği lisans mezuniyeti, servis sektöründe operasyon tecrübesi, baskı altında çalışabilme, liderlik ve proaktif düşüne bilme yeteneği olmasını istiyor.

 

HAFTANIN SÖZÜ: Otomotiv sektöründe merkezi olan Bursa, otomobilde dünyanın merkezi olma yolunda ilerliyor... (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 858 defa okunmuştur.

Yavuz Başar Yavuz Başar
Öldük öldük dirildik
Perihan Dirican Perihan Dirican
Anayım işte!
Volkan Biçer Volkan Biçer
DASK - Doğal Afet Sigortası (2)
Efraim Pala Efraim Pala
Doğal afetleri yine unuttuk!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
İstesen de istemem
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Tavuk mu yumurtadan çıkar; yumurta mı tavuktan?!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Yüce Atatürk diyor ki... (8)
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Ne oldum deme...
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Mahallenizde incir alım yeri yoksa!
Metin Sezgin Metin Sezgin
30 Ağustos izlenimleri
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 10/10/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 03/10/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 26/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci