MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Seçimler ülkesi Türkiye

21 Haziran 2018, 17:42

Efraim Pala


Kıymetli Mudanyalı kardeşlerim ve büyüklerim,

24 Haziran Pazar günü Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri var. Seçimlere çok alıştık ve seçim yapmayı çok seviyoruz. Her seçim öncesinde halkın büyük beklentileri oluşmakta. Siyasi belirsizlik sonrasında ekonomi durmakta veya yavaşlamaktadır. Seçim süreci içerisinde siyasi parti liderleri meydanlarda veya medya organlarını kullanarak vatandaşa vaatlerini açıklamaktadırlar. Tabi bu açıklanan vaatler, siyasetçiler için bir cümleden ibaret olabilir. Ama biz vatandaşlar için hayati önem taşımaktadır.

Türkiye’de bulunan siyasi liderler bizler için örnek kişilerdir.Topluma mâl olmuş, bir çok insanlar için rol model olmuşlardır. Ancak siyaset yanlış mı yapılıyor acaba? Günün her dakikasında ekranlarda olan bu rol model olmuş liderlerin hitap şekilleri, biz vatandaşların bile kendi aralarında konuşmayacağı bir üslup içinde olmaktadır. Birbirlerine sözlü hakaretlerde bulunmaları, iftira atmaları, vatandaşa yalan söylemeleri, sabah söylediklerini öğleden sonra yalanlamaları onlar için sıradan bir davranış biçimi olmuştur. Herkesin hür iradesi vardır. Doğru olmayan şeyleri sürekli söyleyerek vatandaşın beynine işlemeyi ve insanları yanlış bilgilendirmeyi başarıyorlar maalesef. İşte bu anlattıklarım kirli ve sakat bir siyasettir. Bu siyaset şekli insanları refaha, huzura ve mutluluğa götüreceğine, kaosa, mutsuzluğa, ekonomik çöküntüye neden olmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bizler, canımızdan çok sevdiğimiz çocuklarımızın ve vatanımızın istikbalini düşünmek zorundayız. O yüzden siz seçmenlerin hayatını önemli ölçüde etkileyen ve tasvip etmediğiniz olumsuzluklar karşısında yılmamalıyız, geçen yılların heba olmaması için çalışmalıyız. Karşılaştığımız bir olumsuzluğa demokratik ortamda itiraz etmeliyiz. Boş vermemeliyiz. Doğru ile yanlışı ayırmayı bilmeliyiz .Anlamaya, gerçekleri görmeye çalışmalıyız. Bu vaatler içinde ağzımıza çalınan renkli sözlerden, boş vaatlerden ve duygularımızla oynanmasına asla müsaade etmemeliyiz. Kafamızı kuma gömüp bana ne ve boşver dememeliyiz.

İyi ve doğru her zaman vardır. Bize düşen görev, onu bulup çıkarmaktır. Oyumu kullansam ne olur, kullanmasam ne olur demeyelim. Unutmayalım, bir çivi bir ülkeyi kurtarabilir. Bu sizin elinizde.

Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı anayasal hakkı olan oyunu kullanıp, memleketimizin temellerine bir tuğla koyma sorumluluğunu bilmelidir. Bunun yanında siyaset ve devlet görevlileri, yurttaşların kullandığı oyları sağlıklı sayarak sandıktan çıkarmayı başaramıyor. Oy saymayı beceremiyoruz. Sandık başında doğabilecek sorunların büyük tartışma ve asıllı/asılsız söylenti ve ihtilaflara yol açmaması için, seçime katılan bütün tarafların her sandıkta, ilk oy kullanılmadan önce hazır bulunması, kuralların tutanağa bağlanması ve son oy sayılana kadar da tüm süreci kayda geçirmesi son derece önemlidir.

Sürekli olarak seçim havası içinde olmak vatandaşlar ve ülkemiz için bir belirsizlik ve durgunluk getirmektedir. Seçimleri ölüm kalım savaşı haline getirmeden, kapımızı çalan bu fırsatı seçmen olarak iyi kullanıp ülkemizin önünde yeni bir ışık yakmalıyız.

Yüzünüzü ışıktan ayırmayın ki, geleceğimiz parlak olsun. İşte size fırsat.!!!

Bu makale 813 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Elektrik faturaları neden yüksek?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Başkalarının hayatlarında fark edilmek!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Sen nerden geliyon?!
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Marmarabirlik yönetimi çare değil, bahane üretiyor! (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Kemalist olan Loulou Dedola kimdir?
Perihan Dirican Perihan Dirican
Geçmişten geleceğe uzanan el
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Sosyalizasyon
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
Metin Sezgin Metin Sezgin
Ne mutlu Türküm diyene
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 05/12/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/11/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/11/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/11/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/11/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 31/10/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci