MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Mudanyalı Şükrü Çavuş gibi tek başına PKK'ya karşı koyalım!

28 Haziran 2018, 15:22

Metin Sezgin


Mudanyalı 127 Milis gibi hep birlikte vatanımızı savunalım!

Hafta başında, 25 Haziran 2018 Pazartesi günü kahraman Şükrü Çavuş’un şahadetinin 98. yıldönümü idi.

Şükrü Çavuş’un mezarı başında az sayıda Mudanyalının katılımıyla da olsa çok anlamlı bir tören yapıldı. Belediye Başkanımız Hayri Türkyılmaz ve Kaymakamımız Faik Oktay Sözer kısa ama çok anlamlı  konuşmalar yaptılar. Şükrü Çavuş’un öz yeğeni rahmetli Eşref Eker amcamızın kızı  Mükerrem Yıldız, Eğinli şair, bir Mudanya aşığı, rahmetli baba dostu rahmetli Lami Güray amcamızın yazdığı çok güzel bir şiirini okudu. Belediye Başkanımız Hayri Türkyılmaz’ın da dediği gibi ‘Mudanya Mütarekesi olmasaydı Lozan olmazdı’. Mudanya Mütarekesi’ni yaratanlar kuşkusuz Mudanyalı Şükrü Çavuş gibi tek başına da olsa vatanı uğruna canlarını feda eden isimsiz kahramanlarıdır. Şükrü Çavuş 25 Haziran 1920 günü İngiliz Donanmasının  Mudanya’ya çıkarma yapan İngiliz askerlerine karşı tek başına Mudanya’yı savundu. Belediye Başkanımız Hayri Türkyılmaz’a söz verdiğim gibi bu savunmanın gizemini rahmetli babamın günlüğünden esinlenerek yazacağım kitapta açıklayacağım. Şükrü Çavuş’la birlikte yatan 9 şehidimiz, 25 Haziran 1920’den 2 yıl sonra yani 11-12 Eylül 1922 günleri Yunanlıların Mudanya’yı işgal edip yakıp yıkmak isteyen Dumlupınar’dan ricat eden  11. Tümeni’ne karşı Mudanya’yı kahramanca savunan 127 Mudanyalı genç içinden şehit olan  kahraman evlatlarımızdır. 

25 Haziran  günü törende, Mudanya’da doğmuş, büyümüş bir Türk vatandaşı olarak  Mudanya’da Lozan’ı yaratan kahraman Şükrü Çavuş için yıllar önce yazdığım ve daha önceki Mudanya Mektupları’nda da zaman zaman yayınladığım şu naçiz dizelerimi anımsadım. Bu haftaki Mudanya Mektubu’nda bu dizelerimi kısmen de olsa siz değerli Mudanyalı hemşehrilerimle bir kez daha  paylaşmak istiyorum.

“….Bir 24 Temmuz günü Lozan’ın yıldönümünde, Lozan’a giden yolda, doğup büyüdüğüm Mudanya’da, Mütareke binasını gören sahilde, bir dost lokantasında idim. Öğle vakti oturmuş yemek yiyordum. Yoldan geçen bir bisikletli gördüm. Akrabam Ahmet’ti  bu. Sıdıka ablamın torunu. El salladım gelmesi için... ‘Birlikte yemek yiyelim’ dedim. Cevap olarak, ‘Tokum ağabey’ dedi. Israrım karşısında O’da bir şeyler yedi. Hoş sohbetten sonra, söz ‘Namdar Silahşör’e geldi. Ahmet’e dedim ki; ‘Bilir misin? Deden Eşref, Şükrü Çavuş’un öz yeğeniymiş. Yıllar önce Mudanya’da bana “O kahraman benim öz dayım” demişti. Bunu söylediğinde bana rahmetli deden, o gün pek şaşırmıştım birden!’.

Gençlik rüyalarımı süsleyen bu Kahraman demek Eşref Ağabey’in dayısı idi. Eşref in karısı Sıdıka ablamdan dolayı benim de akrabam sayılırdı. O şehidi, 25 Haziran 1920 günü Mudanya Tren İstasyonu’nda kanlar içinde yerde yatarken gören, iki yıl sonra, O yiğitten ilham alıp 19 yaşında Milis olup, Mudanyalı 127 müdafii ile 11-12 Eylül günleri Yunan’a kurşun sıkan bir babanın oğlu değil miydim ben zaten?

Dedim ki Ahmet’e, “Bilir misin sen? Mudanya’da İskele Meydanı’nda O mütevazı ‘beyaz mermer taşın altında, 40 metre yüksekliğindeki göndere çekilen 54 metrekarelik al bayrağın  gölgesinde, daha sonraki 11-12 Eylül günlerinde şehit düşen arkadaşlarıyla birlikte sessizce yatan, o yiğit senin dayın”.

Şehitlik  öyküsünü bu yılda unutmadan yine yazdım. Ve 25 Haziran sabahı Bursa’ya giderken mezarı başında O’nu sessizce ve tek başına andım. O’nun öyküsünü bu yıl da yazdım yerel basına. O’nun kahramanlığını öğrensin ve övünsün Bursalılar ve tüm ulusum. Desinler ki; bizim de ulusal bir kahramanımız var!.

O gün; 24 Temmuz Lozan’ın yıldönümü olduğunu birden unutmuşum. O öğle vakti lokantada yemek yerken. Ama Lozan'a giden, yolu açan bir şehidi, O büyük Şükrü Çavuş’u Ahmet’le birlikte anmıştık yeniden…

Evet, 24 Temmuz 2018 günü Lozan’ın 95. yıldönümü. Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedi olan Lozan’ı emperyalistlere ve onların yerli işbirlikçilerine deldirtmeyelim.

25 Haziran 1920 günü vatanını tek başına savunan ve 3 İngiliz’i  yere serdikten sonra şehit düşen Mudanyalı kahraman Şükrü Çavuş’tan ilham alan ve 11-12 Eylül 1922 günleri Yunanlılara karşı vatanını savunan 127 Mudanyalı genç gibi, bu günde vatanımızı bölüp parçalamak isteyen emperyalist güçlere ve onların yerli işbirlikçilerine karşı 24 Temmuz’da Lozan’ı ve hep birlikte vatanımızın bölünmez bütünlüğünü  savunalım.

Bu makale 976 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Temeldeki yanlış tuğla
Efraim Pala Efraim Pala
Tarihi Hıdırellez Çeşme susturuldu
Metin Aytürk Metin Aytürk
Samsun’un Pideleri..
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP kurultayı hayırlı olsun
Tevhide Türken Tevhide Türken
Anneler istatistik bilmez
Perihan Dirican Perihan Dirican
Perdeler
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Mutluyuz
Metin Sezgin Metin Sezgin
CHP'nin tek başına iktidar olabilme gücü vardır (2)
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Kan bağı
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 30/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci