MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Mudanya'nın çözülemeyen düğümü

05 Temmuz 2018, 19:02

Efraim Pala


Ülkemizin en önemli sorunlarından biri de trafiktir. Trafik kazalarında her yıl çok sayıda vatandaşımız yaşamını yitirmekte ve binlerce vatandaşımız, yaralanmakta veya sakat kalmaktadır.

Ülkemizde her gün yaklaşık 1.600 trafik kazası gerçekleşmekte, bu kazalarda ise günde ortalama 10 kişi hayatını kaybetmekte ve 350 kişi yaralanmaktadır. Trafik kazalarına bakıldığında; sürücünün, yayanın, aracın ve kötü yol koşullarının kazaya neden olduğunu görüyoruz. Kazaya neden olan kusurların içinde sürücü kusurları yüzde 88 ile ilk sırada bulunmaktadır. Trafik kazalarının çoğunlukla bir an önce evine veya işine kavuşmak isteyen sürücülerin kuralları ihlal etmesiyle yaşanmaktadır. Sürücülerin uzun yolculuk öncesi dinlenmeleri ve uykusuz yola çıkmamaları çok önemlidir. Ayrıca uzun yolculuklarda son bir saatte daha dikkatli olunması gerekmektedir.

Kazaların en önemli nedenlerinden biri de aşırı hızdır. Hız limitlerine uyulmalıdır. Unutmayınız ki, hızınız arttıkça kontrolünüz azalmakta kaza riski artmaktadır.

Kıymetli Mudanyalılar; ilçemizin şehir içi trafiğini mercek altına aldığımda maalesef içim kararmaktadır.

Neden mi?

Türk insanının geninde mi var bilmem ama bizler sürücü olarak aracın direksiyonuna oturduğumuzda maalesef kimlik değiştirip, başka biri oluyoruz . Aceleci, bencil, yayalara ve diğer sürücülere karşı saygıda kusur eden ve kuralları ihlal etmek için de yarış halinde olan biri haline geliveriyoruz. Araç kullanırken önceliğin yayada olduğunu unutuveriyoruz. Bunun yanında toplu taşıma araçlarının sürücüleri, yolcuları duraklara yanaşmadan yolun ortasında indirip-bindirmeleri ve sürücülerin  araçlarını gelişli güzel hatalı park etmesi de vatandaşın hakkını kısıtlamak anlamına gelip, çokta büyük saygısızlıktır.

Sürücülerin yanı sıra yayaların da üzerine düşen sorumlulukları vardır.

Yayaların araçların seyrettiği oto yoldan yürümek yerine kendilerine ayrılan kaldırımlardan yürümelidirler. Yayalar kendilerine  ayrılmış olan yaya geçitlerini kullanmayıp, istediği yerden yolun karşısına geçmeye çalışmamalıdır.

Demirhane mevkiinde bulunan üst geçidi ve ışıklı trafik lambalarını kullanmayıp, binlerce aracın geçtiği yoldan hayatını riske sokarak karşıya geçmeye çalışmaları sonucunda bir çok yaralanmalı ve ölümcül kaza meydana gelmiş olması vatandaşlarımıza ders olmamış!

Hep sürücü ve yaya mı hata yapıyor? Tabii ki hayır!

Mudanya’daki az ve öz olan, bir çok yerde yayaların geçişine bile uygun olmayan kaldırımları vatandaşın yerine üzülerek söylüyorum ki, esnaf kullanıyor. Kaldırımlardan yürünemeyecek kadar dükkanının malzemelerini kapısının önüne çıkarmaktadır. Geçiş için yayaya yer kalmamaktadır.

Trafiği düzenleyici olan Ulaşım Koordinasyon Merkezi yetkilileri, Mudanya'da trafik kontrol ve denetimlerin yapılması konusunda aktif halde olmalı.

Trafik, emniyet birimleri kural ihlali yapan (duraklara park eden araçlara, ana arterlerdeki yolun sağına ve soluna illegal park etmiş araçlara) sürücülerine öncelikle uyarı, daha sonra ise cezai işlem uygulamaları trafiği disipline edecektir!

Ayrıca BUDO İskelesi önü olmak üzere ana arterlerdeki yolun 1.ve 2. şeridindeki araçların park etmeleri mutlaka önlenmelidir .

Mudanya Belediyesi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi yaya kaldırımlarının ıslah edilmesi, trafik kontrol ve denetimlerinin arttırılması ile şehir içinde otoparkların bir veya iki kat yer altına alınması insana yapılan en büyük yatırım olacaktır.

Bu makale 986 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci