MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Kocatepe'ye ulaşmak için uzun ince bir yol katetmek gerek (2)

05 Temmuz 2018, 19:09

Metin Sezgin


5 Nisan 2018 tarihli Mudanya Mektubu'nun "İttifak kötülüktür" başlıklı yazımın ilk paragrafında şöyle bir düşünce ileri sürmüştüm:

"CHP yetkililerinin HDP ile seçimlerde üstü örtülü de olsa ittifak yapması, Cumhuriyet yıkıcılarının bu ülkeye verdikleri zarardan daha büyük bir kötülük olacaktır!".

Bu düşüncem CHP yetkililerinin başta Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin yaptığı yanlışlar nedeniyle, HDP ve HDP'ye oy verilmesi için algı operasyonu yaparak büyük destek sağlanması ve kesinlikle Mustafa Kemal'in ve Cumhuriyet ilkeleriyle bağdaşmayacak şekilde Halk TV'nin son günlerde hemen hemen her gün ekranlarında HDP'nin reklamını yapmaları sonucunda el birliği ile HDP'nin meclise sokulmasıyla hayata geçmiş ve korktuğumuz başımıza gelmiştir.

4 yıl önce yapılan yerel seçimlere kısa bir süre kala Muharrem İnce, Mudanya Mütarekesi önünde bir miting düzenlemişti. Bu mitinge Bursa'daki işim nedeniyle istediğim halde katılamamıştım. Ne var ki mitingin finaline Bursa'daki işimden dönüşte tanık oldum. Ziraat Bankası önünden geçerken Muharrem İnce'nin her mitingte sık sık tekrarladığı şu final sözlerini işittim:

"Bir çivi bir nalı kurtarır. Bir nal, bir atı kurtarır. Bir at, bir yiğidi kurtarır. Bir yiğit, bir ülkeyi kurtarır"...

Muharrem İnce'nin bu sözleri karşısında şunu düşünmüştüm.  Demek ki Sayın İnce, kendisini bu ülkeyi kurtaracak bir yiğit olarak görüyordu. Oysa konuşma yaptığı sahnenin arkasındaki bina, Türk İstiklal Savaşı'nın sonuçlandığı, yani ülkemizi işgal eden emperyalist ülke temsilcilerinin Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa'ya teslim olduğu tarihi bir binaydı. Ne yazık ki bu bina, Cumhuriyet karşıtlarınca onarım bahanesiyle 2 yıldır Türk halkına ziyaretlere kapanmıştı ve miting sırasında Muharrem İnce bunun farkında bile değildi. Bunu bir çok kez Mudanya Mektubu köşemde yazmış, Türk İstiklal Savaşı'nın en büyük simgelerinden biri olan bu tarihi binanın yıllarca ziyarete kapatılmasının Türk halkına yapılan büyük bir saygısızlık olduğunu dile getirmiştim.

Miting sırasında final sözlerini söyleyen Sayın İnce'nin yanına gidip, Cumhuriyet karşıtlarının Mustafa Kemal'i ve İsmet İnönü'yü unutturmak isteyenlerin yaptığı bu eylemi Sayın İnce'ye söylemek istedim. Çünkü orada bulunan hiçbir CHP'li bu büyük aymazlığı kendisine hatırlatmamıştı. CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, aynı aymazlığı ve tarihi bilincinden yoksun olduğunu, Bursa'da yaptığı Cumhurbaşkanlığı adaylığı mitinginde de ortaya koydu. Cumhuriyetimizin Bursa'daki en önemli simgelerinden biri olan tarihi Atatürk Stadyumu, Cumhuriyet karşıtlarınca yerle bir edilmişti. İnce'nin bizzat tanık olduğum Bursa'daki Cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin mitingte yaptığı konuşma sırasında anladım ki Sayın İnce, bu stadyumun Cumhuriyet karşıtlarınca yıkıldığının acımasızca yıkıldığının farkında bile değildi. Sayın İnce o gün, yine çivi, nal, at ve yiğit söylemini dile getirdi. Ama bu ülkeden Atatürk ismini kararlı bir biçimde silmek isteyen ve Bursa'nın simgesi olan, Mudanyaspor'un (Dinçspor) oyuncusu olarak ben dahil tüm Bursalıların gençlik anıları olan stadyumu dümdüz ederek Atatürk'ün ismini sileceklerini zanneden Cumhuriyet ve Atatürk karşıtları hakkında bir kelam dahi etmedi Sayın İnce!

Şimdi, Muharrem Bey'in Cumhurbaşkanlığı adaylığı mitingleri sırasında yaptığı iki büyük gafından söz etmek istiyorum.

Birincisi; Sayın İnce, ister kabul etsin ya da etmesin, kendisi dahil olmak üzere CHP'nin üst yetkilileri, HDP ile 'Hak, Hukuk, Adalet Yürüyüşü'nde" olduğu gibi bu seçim kampanyasında da açık bir dirsek teması yaptılar. Binlerce vatan evladını şehit eden PKK terör örgütüne destek sağlayıcı eylemleri nedeniyle tutuklu bulunan HDP eski eş başkanı Selahattin Demirtaş'ı taa Edirne'ye giderek, ziyaret etmesi büyük bir hataydı. Bu kendisine oy vermek isteyen Türk Milleti'nin önemli bir kesiminin kararını değiştirmesine sebep oldu. Sayın İnce'nin bu konudaki bahanesi de, tüm Cumhurbaşkanı adayları özgür olmalıymış! Bu gerekçe asla kabul edilemez. Çünkü zırva tevil götürmez. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bu konuda Muharrem İnce'ye çok yerinde bir cevapla vererek açıkladı. Sayın Erdoğan şöyle diyordu: "HDP bula bula hakkında ülkemizi bölmek isteyen bir terör örgütüne destek sağladığı için tutuklu bulunan kişiyi, Cumhurbaşkanı adayı göstermek zorunda mıydı?"...

Sayın Erdoğan ile Cumhuriyet'in temel ilkeleri konusunda düşüncelerimiz uyuşmasa da, Sayın Muharrem İnce'ye bu yanıtı vermesi takdire şayandır. İnanıyorum ki Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçildikten sonra yapmış olduğu teşekkür konuşmasında "Türk Milleti" ifadesini kullanması da yine takdire şayan bir nitelemedir.

Kendisini Mudanya Mektupları'nda daha önce belirttiğim gibi, yıllar önce en az üç kez kapatılan Zaman Gazetesi'ndeki bir kadın yazarın sözünü ettiği gibi, düşümde görmüş ve Türk milletine sergilediği kişilikten daha iyi bir kişiliğe sahip olduğunu intibaını bana vermişti.

Sayın İnce'nin ikinci gafı şu oldu. Bir miting sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İnce'yi eleştirdiği sözlerini alkışlayan 2. Ordu Komutanı İsmail Metin Temel'e "Senin apoletlerini sökeceğim" diye hakaretamiz sözler söylemesidir. Burada Sayın İnce, bu sözleri söylememeliydi. İnce sadece bu generalimizin orada siyaset yapmasını ve tarafsız olmamasını eleştirmeliydi. Bir Türk subayının apoletlerini durduk yerde kimsenin sökmeye gücü yetmez. Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı askerdeki görevi nedeniyle eleştiren İnce, anlaşılıyor ki, Türk milletinin gözbebeği olan Türk Ordusu'nun ne demek olduğunu yaptığı askerliği sırasında anlayamamış! Sayın İnce bir de eminim ki, Mustafa Kemal'in 31 Temmuz 1920 tarihinde Afyonkarahisar Kolordu Karargahı'nda subaylara hitaben yaptığı olağanüstü konuşmasını ve Türk subayının statüsünü, veciz sözlerle betimleyen konuşmasını okumamış!

İşte bu iki hata nedeniyle Türk Milleti'nin önemli bir kesimi Sayın Muharrem İnce'ye oy vermedi. Sonuçta Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalacağı garantiyken, bu iki gaf nedeniyle seçimler ikinci tura kalmadı. HDP ne yazık ki, CHP yetkililerinin ve bir kısım CHP tabanının HDP'ye oy vermesi ve Halk TV'nin HDP'yi parlatması sonucu, bencede PKK'nın siyasal uzantısı olduğuna inandığım bir partiyi Mustafa Kemal'in meclisine girmesine katkı sağladı! Vatan evlatlarını katleden bir terör örgütünün siyasal temsilcilerini ne yazık ki legal hale getirerek, bu örgütün siyasi bir parti gibi kabul edilebileceği uluslararası platformlarda müzakere edebilme şansını arttırdı. Türkiye'nin bölünmez bütünlüğü böylece tehlikeye atılmış oldu.

İşte şimdi sık sık dillerde söylenen Türkiye'nin bekâ sorunu böylelikle başlamış olmaktadır. Yazımın başında belirttiğim gibi, Kocatepe'ye ulaşmak için daha önümüzde uzun ince bir yol görülüyor. Sayın Muharrem İnce'ye son olarak bir sözüm daha olacak. Bu ülke emperyalist işgale karşı yüce Tanrı'nın Türk Milletine büyük bir armağanı olan Mustafa Kemal isminde bir yiğit tarafından kurtarılmıştır. O büyük dehanın liderliğinde Türk Milleti tarafından bu ülkede laik bir Cumhuriyet kurulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkına o büyük liderin deyimiyle Türk Milleti denilmiştir. Türk Milleti olarak görevimiz ve siyasal iktidar adayı partilerin görevi Türkiye'nin bu beka sorununu çözmek için Atatürk ilke ve devrimlerinde ve onun çağdaş aydınlık yolunda birleşmektir.

Bu makale 774 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Duvar
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Yüreği olan yargılar
Metin Aytürk Metin Aytürk
Salgın, Belirsizlik, Güvensizlik...
Efraim Pala Efraim Pala
Covit 19 ile mücadelenin bedeli
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Sadeleşmek
Tevhide Türken Tevhide Türken
Çocuklarımız
Metin Sezgin Metin Sezgin
Her birimiz Mustafa Kemal Atatürk olmalıyız (2)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 26/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci