MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Mudanya ağlıyor gören yok -2-

19 Temmuz 2018, 13:18

Efraim Pala


Mudanya’mızın şehir içi nüfusu yaz aylarında tahmini 450  bine yaklaşmaktadır. Nüfus artışına paralel olarak vatandaşlarımızın sahip olduğu araç sayısı da artınca, trafik yoğunluğundan dolayı şirin güzel ilçemiz de yaşamak insanlara ızdırap vermektedir.

Mudanya’nın ulaşımının sağlandığı ana arterlerdeki yoldan, karşıdan karşıya geçmek bile  hayati tehlike arz ediyor. Üstelik Mudanya’nın içerisinde mevcut otoparkların yetersiz olması ve var olan araç park yerlerinin saatlik ücretlerinin yüksek olması, araç sahibi kişilerin araçlarını yol kenarlarına ve kaldırım üzerlerine bırakmasına  neden oluyor. Hafta sonu da olunca Bursa’dan gelen misafirlerin araçlarının oluşturduğu trafik yoğunluğu artık, Güzelyalı trafik ışıklı kavşağından başlıyor.

Mudanya’nın içerisine girmek imkansız ve can bezdirme durumuna gelmiştir. Trafik, iskele meydanından itibaren sıkışarak şehir içine  girmeyi zorlaştırmaktadır.

Şehir içi trafiğini önemli ölçüde rahatlatacak geçici önlem olarak Halitpaşa, Mustafa Kemal Paşa ve İpar caddelerindeki 2 ve 3 şeritli yolun 1. ve 2. şeridinin  çarşı esnafının ve vatandaşların araçlarını park ettiği bir park yeri haline gelmesi Mudanya trafiğinin can damarını tıkamaktadır. Tabi bunun yanında toplu taşıma araçlarının yol üzerinde değil de, duraklarda yolcu indirme –bindirme yapmaları alışkanlığını da sürücülerimize kazandırmalıyız. Bunun için 23 Nolu Mudanya Minibüsçüler Kooperatifi, Bursa Belediye Otobüsü İşletme Müdürlüğü ve Mudanya İlçe Trafik Müdürlüğü de hiçbir girişimde bulunmadı.

Yine vatandaşlarımız adına önem arz eden bir durumu daha açıklamak istiyorum. BUDO iskelesi ile Montania Hotel arasındaki meydanı, deniz otobüsü yolcuları ve Büyükşehir Belediyesi Mudanya İstasyonu Sosyal Tesislerine gelen vatandaşlarımızın araçları tarafından park yeri haline getirmesi, Mudanya halkının buradan geçişlerini engelleyerek sosyal yaşam haklarını kısıtlamaktadır.

Büyükşehir Belediyesi, Mudanya Belediyesi, Emniyet Müdürlüğü ve UKOME birlikte çalışıp  acil geçici önlem olarak bu caddelerdeki 2. ve 3. şeridi trafiğe açarak Mudanya’mızın trafiğini yüzde 50 oranında rahatlatıp, insanlara nefes aldırmalıdırlar.

Kıymetli  Mudanyalılar, 29 Mart 2018 tarihli MUDANYA Gazetesi'nde yayınlanmış olan ‘Mudanya Ağlıyor Gören Yok’ başlığı altındaki makalemde, yukarıda olduğu gibi Mudanya’mızın trafik sorununu dile getirmiştim. O günden bugüne kadar yaklaşık 4 ay geçmesine ve okulların kapanıp, yaz aylarının gelmiş olmasına rağmen hiçbir girişimde bulunulmaması biz vatandaşları üzmektedir.

Belediyelerin görevlerinden en önemlisi ise,kentin altyapısı gelmektedir. Bunun içerine su  şebeke dağıtımı, kanalizasyon, doğalgaz, aydınlatma altyapısı ve şehir içindeki ulaşım yollarıdır. Bu hizmetleri vatandaşlara sunarak refah seviyesini arttırmak öncelik olmalıdır.

Ulaşım Koordinasyon Merkezi kurumundan (UKOME) Mudanya’nın esnafı ve 7’den 70’e tüm vatandaşlarımız için, çok önemli olan bu sosyal ihtiyacın  karşılanması ve yoğun trafik sıkışıklığının çözümü konusunda adım atılıp, yaz aylarının ızdırap içinde geçmemesi için bir yeşil ışık yakılmasını bekliyoruz.

MUDANYA GAZETESİ - 12 TEMMUZ 2018

Bu makale 901 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
İYİ Parti Bursa'da kongre heyecanı
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
İnsan lekesi
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Yeni kuşak bildiğimiz gibi değil
Tevhide Türken Tevhide Türken
Orman perisi Dryad'ın acı çığlığı
Suat Orunç Suat Orunç
Temeldeki yanlış tuğla
Metin Aytürk Metin Aytürk
Samsun’un Pideleri..
Perihan Dirican Perihan Dirican
Perdeler
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Mutluyuz
Metin Sezgin Metin Sezgin
CHP'nin tek başına iktidar olabilme gücü vardır (2)
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 06/08/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci