MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Bizler tabiatın sahibi değil, emanetçisiyiz!

19 Temmuz 2018, 13:38

Efraim Pala


Doğaya atılan bazı eşyalar, dünya üzerinde aylarca, yıllarca kalır ve yok olmaz. Bu da hem çevre kirliliğine yol açtığı gibi, dünyaya da zarar vermektedir. Hangi atık, doğada ne kadar sürede kaybolur, bilinmesi gerekir.

Son yıllarda ülkemizde yapılan geri dönüşüm çalışmaları sayesinde; cam, kâğıt gibi atıkların hem ekonomiye katkı sağlamak, hem de dünyanın bu atıklardan zarar görmesini engellemek için çeşitli yerlerde çalışmalar yapılmaktadır. Atıklar, doğaya ve suya zarar vermektedir. Suya atılan atıklar, balıklar tarafından yutulmakta veya saçtığı mikroplar sebebiyle suyu kirleterek, canlıların yaşamasına elverişsiz bir ortam oluşturmaktadır. Aynı şekilde, doğaya atılan atıklar da toprağı kirleterek verimliliği azaltmaktadır.

Atıkların çevreye zarar vermesini engellemek için yapılacak birkaç şey bulunmaktadır. Örneğin cam şişeleri ayrı, kâğıtları ayrı, pil atıklarını ayrı ve kullanılmış yağları ayrı koyarak bizler geri dönüşüme gitmesini sağlayarak doğanın korunmasına yardımcı olabiliriz. Çevreye atıklarımızı atmamalıyız. Atıkları ayrıştırılıp, uygun yerlerine bırakılmalıyız. Çocuklarımıza, çevrenin ne kadar önemli olduğunu ve doğaya çöp atılmaması gerektiği öğretilmeliyiz.

1) "Kapı önüne konulan atıklar yaşam alanlarımızı kirletiyor"

Evsel atıklarımızı kapı önlerine koymamız sonucunda orada uzun süre kalarak koku, mikrop ve görüntü kirliliğine neden olarak sağlığımızı tehdit ediyor. Böyle bir davranış biçimi bizlere yakışmadığı gibi sağlığımızı da tehdit etmektedir.

2) "1 litre atık yağ, 1 milyon litre içme suyunu kirletiyor"

1 litre atık yağ, 1 milyon litre içme suyunu kirletiyor. Bu nedenle atık yağ zaten çevre terminolojisinde de tehlikeli atık sınıfına girmektedir. Lavabolara döküldüğünde kanalizasyon sistemlerinin tıkanmasına neden oluyor. Çevreyi kirletiyor, balık ve diğer canlıların ölmesine neden oluyor. Yağ fazla kullanıldığında kömürleşiyor,  insan sağlığı için zararlı hale geliyor. Yağdan tasarruf yapılmaz. Kızartma yağı 1 kez kullanılır. Polar madde oranı yüzde 25'i geçtiğinde kanserojen etki başlıyor. Evimizde 1 veya  5 litrelik pet şişelerde atık yağlarınızı toplayıp Mudanya Belediyesi Çevre Departmanı ile diyaloga girilerek bertaraf edilmesini sağlayabiliriz.

3) "1 küçük pil, 1 m3 toprağı kirletiyor"

Teknoloji üreticileri, hayatımızı kolaylaştıran birçok elektronik cihazlar üretmektedir. Bu üretilen cihazlarda kullanılan pilleri toplamayı ve uygun bertaraf etme konusunda  maalesef insanoğlu başarılı olamadı. Pilleri çevreye veya  çöplere atmaktayız. Ömrü tükenen pilleri çevreye veya çöpe atmamalıyız. Çünkü atık pillerin içerisindeki çeşitli kimyasal maddeler çöp depolama alanlarında yeraltı sularına ve çevreye atıldığında da toprağa karışarak kimyasal kirlilik yaratabilir. Hem bu nedenle hem de atık pillerin geri kazanımı yoluyla doğal kaynakların verimli kullanımını artırmak için Atık pilleri naylon torba, karton kutu ya da kavanozlarda biriktirilerek, muhtarlıktaki ve marketlerdeki pil atık kaplarına koyabiliriz.

4) "Cam atığı 4000 yılda yok oluyor"

Cam atıklar, doğada en geç kaybolan üründür. 4000 yıl sonra, doğadan ancak kaybolurlar. Cam atıkların mutlaka geri dönüşüme kazandırılması ve hem çevreye, hem de ekonomiye katkısı sağlanmalıdır. Bu amaçla mahallelerimizin bazı bölgelerine konulan cam atık kumbaralarına kullanılan cam şişeleri bırakmalıyız.

5) "Kağıt atıkları geri dönüşümüne katkı sağlamalıyız"

Her yıl kağıt, karton ve yaşamsal ihtiyaçlarımız için kişi başı ortalama 7 adet ağaç tüketiyoruz. Bu demek oluyor ki, her sene doğaya en azından 7 fidan dikebiliriz. 1 hektar alan içinde iğne yapraklı ağaçlar yılda 30 ton, geniş yapraklı ağaçlar ise 16 ton oksijen üretebiliyor. Türkiye genelinde kağıt-karton tüketimi yıllık yaklaşık 6 milyon ton. Kişi başı tüketim ise 70 kg. Geri dönüşüm oranımız yüzde 40 seviyesindedir. Yetişkin bir kayın ağacı, 1 günde yaklaşık 1000 kişinin çıkardığı karbondioksiti yok edebiliyor. Aynı zamanda yılda 7 kg toz ve yaklaşık 300 kg zehri süzebiliyor. Buna bağlı olarak da, hava kirliliğinin yaklaşık yüzde 50’si ormanlar sayesinde temizlenmiş oluyor.

Geri dönüşüme kazandıracağımız 70 kg kağıt ile 1 ağaç kurtarabiliriz. Kurtardığımız bir ağaç ise günde 3 insanın tükettiği oksijeni üretebilir.

1 ton kağıt hamuru için 2 ton ağaç gerektiği, bunun için de 20 ağacın kesildiği ve kesilen 20 ağaç ile sadece 200 bin sayfa, yani 80 koli A4 fotokopi kağıdı üretilebildiği bilinmelidir.

 

Öncelikle dünyamızı yaşanabilir olarak gelecek nesillere bırakmak istiyoruz.

Çünkü milyonlarca yıllık dünyamızın sonunu teknolojiyi ve imkanlarımızı kötü kullanarak tüketmeye hakkımız yoktur. Çevremizin ve doğamızın emanetçisi gibi davranmalıyız. Bu amaçla hepimize bireysel olarak görevler düşmektedir . "Benim katkım ne olur?" demeyelim. Karıncanın ateşi söndürmek için gösterdiği çaba gibi, bizim de safımız belli olsun dememiz gerekiyor.

Burada ifade etmeye çalıştığım ve bizlerin kolayca geri dönüşümüne katkı sağlayabileceğimiz ürünlerin, uygun bertaraf edilmesi için atıkların toplanması gerekmektedir. Bu konuda çabalar yetersizdir! Mudanya Belediyesi'nin toplumu bilinçlendirmesi ve geri dönüşüme katkı sağlayacak atık kaplarının oluşturulması ile öncelikle okullarda ve değişik platformlarda eğitim öncülüğünde bulunmasını, Mudanya'mızı ve dünyamızı yaşanabilir bir yer olması için ciddi girişimlerde bulunmasını bekliyoruz. Vatandaş olarak bizlerin de çevre bilincimizi geliştireceğimiz inancındayım.

Bu makale 1077 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci