MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Yapılan masrafın hesabını kim soracak?

02 Ağustos 2018, 16:29

Mehmet Aktoprak


Sahile yapılan Marmara'nın incisinde işçiliğin çirkin yüzü...

Üç yükleyici firmanın yürüttüğü ve açılışı ile gündeme gelen bu yatırımın yer plakaları kabardı! Bursa Büyük Şehir Belediyesi sayesinde Mudanya’ya yapılan makyajlar dökülmeye başladı…

Nasıl, bir düzenleme düşünüldü ki;  malzeme makyajı, çevreyi kirletmekten öteye gidemedi.  Bu sahil bandı yeşil bir alan halinde olsaydı daha güzel olurdu! Yeşil bir alanı çevreleyen sohbet ve kitap okuma alanlarının yanında hobi alanları yaratılsaydı! Sadece(!) Olta balıkçıları için bir alan tahsis edilmiş…  İki çay evinin yarattığı çirkin görüntüyü beğendim diyen var mı? Gelen misafirler, hayretle etrafa boş gözlerle baktığını ve etrafın çirkin görüntüsünün ne zaman bitirileceğini soruyor… Neden soruyor? Halen bitmeyen yerlerin oluşturduğu çirkin görüntünün ortaya çıkardığı kirlilikten ötürü(!)

Mudanya Belediyesi de, parke taşları ile meydan projesi yapıyor! Ne yazık ki, işçilik yetersiz! Meydan düzenlemesi düşünce olarak güzel ancak zamanlama yanlış! Cumhuriyetinin kurtuluşunu simgeleyen bu sahil kasabası eskisi gibi bırakılsaydı(!)

Bu işlerin neden yazın yapıldığını hala anlaşılmış değil! Biri başlıyor, arkadan diğeri başlıyor. Yaz sezonunda yapılan bu çalışmalar göstermelik olduğu kadar da, Mudanya turizmini baltalamak olmuyor mu?  Ben yaparım! Gerisi beni ilgilendirmez derseniz, o zaman yerel seçimde, seçilecek oyu almanız mümkün mü?                                          

AKP bu konuda Büyükşehirler'de ortaya koyduğu makyajlarla şehri güzelleştirme merakı yüzünden İstanbul ve Ankara’da yapılan makyajın bıraktığı çirkinlikler gözler önünde değil mi? Marmara’nın incisi olan Mudanya’nın sahil bandının ne gibi bir özelliği var? Yapılan yanlışlıkların ekonomiye yüklediği tutarı ne kadar?  Bursa Büyükşehir Belediyesi sahile yapılan TL harcamanın tutarı ne kadar oldu?

MUDANYA ESKİ SAHİLİ İLE DAHA GÜZELDİ!

Doğal olarak sahil bandı daha güzeldi! Şimdi ise makyaj ile süslemenin ne yararı oldu? Yollara yapılan taş döşemelerinin sabitlenmesi için, dökülen ince kumun yarattığı tehlikeye dikkat edilmemiş! Yaşlıların bu yollarda yürümesi çok tehlikeli olduğu kadarda düşme riski var! Büyükşehir  Belediyesi, sahil bandı için kışın esen sert poyraza ve karayel için ne gibi önlemler aldı? Bu kış, sahil bandı sert rüzgârlara karşı açık tehlikelere maruz kalması bekleniliyor. Her yaz sezonunda makyaj ile yapılacak tamirat masrafı unutulmamalıdır!

Bir konu da, Mudanya Belediyesi'nin kuruluşu 1919 tarihli olmadığı ile ilgili... Kuruluşunun 1872 tarihli olduğunu, Mudanya Belediyesi tarafından 2008 yılında Gaye Kitapevi'nde basılmış olan “Mudanya’nın Akdenizli Konukları Giritliler” adlı kitapta okudum. Belediyenin, kuruluşunun 1872 olduğu yazıyor… Mudanya Belediye Meclisi'nin bu konuda yapması gereken; 1919 veya 1872 tarihlerini araştırmaları, hatayı düzetmeleri ve belediyemizin kuruluş tarihini net olarak belirlemeleridir!..

 

HAFTANIN SÖZÜ: Mudanya’nın sahil bandına bakıldığında aynı hamam ve aynı tas olmaya devam ediyor. Marmara’nın incisi demekle olmuyor! Eski Mudanya, güzellik içinde bir bütündü! (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 633 defa okunmuştur.

Yavuz Başar Yavuz Başar
Öldük öldük dirildik
Perihan Dirican Perihan Dirican
Anayım işte!
Volkan Biçer Volkan Biçer
DASK - Doğal Afet Sigortası (2)
Efraim Pala Efraim Pala
Doğal afetleri yine unuttuk!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
İstesen de istemem
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Tavuk mu yumurtadan çıkar; yumurta mı tavuktan?!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Yüce Atatürk diyor ki... (8)
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Ne oldum deme...
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Mahallenizde incir alım yeri yoksa!
Metin Sezgin Metin Sezgin
30 Ağustos izlenimleri
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 10/10/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 03/10/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 26/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci