MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Türk Cumhuriyeti'nin tapu senedi Lozan

02 Ağustos 2018, 16:34

Metin Sezgin


20 Temmuz Cuma günü, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 44. Yıldönümü idi. 24 Temmuz Salı günü ise Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedi olan Lozan Barış Antlaşması’nın 95. yıldönümüydü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özetle aktardığım şu mesajı yayınladı.

 “Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu belgelerinden olan Lozan Barış Antlaşması’nın 95. Yıldönümü ’nü kutluyoruz. Lozan Barış Antlaşması’ndan bu yana geçen 95 yılda Türkiye; siyasi, askeri, ticari ve diplomatik olarak gücünü artırırken, bölgesel ve küresel ölçekteki konumunu da pekiştirmiştir.  Ülkemizin özellikle son 16 yılda elde ettiği başarıların gerisinde güçlü bir siyasi iradenin mevcudiyeti yanında, milletin birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu ile hareket etmesinin çok büyük bir payı vardır. 16 Nisan halk oylaması ile milletimizin takdirine sunulan 24 Haziran seçimleri ile de uygulamaya konulan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, milletimizin birliğini perçinlerken, Türkiye’yi ekonomik, siyasi ve diplomatik bakımdan daha da güçlendirecektir. Yeni yönetim sisteminin sağladığı imkânlarla ülkemiz bundan sonra 2023 hedefleri ile 2053 ve 2071 vizyonları doğrultusunda çok daha süratli yol alacaktır.  Lozan Barış Antlaşması’nın 95. Yıldönümü vesilesi ile Cumhuriyetimizin banisi (kurucusu ) Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bugünlere ulaşmamızda emeği olan tüm devlet adamlarımızı saygı ile yâd ediyorum. Bugüne kadar vatanımızın bekası, milletimizin bağımsızlığı için canlarını feda eden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum “

Bu dilekleri için bir Türk vatandaşı olarak Cumhuriyetimizin 13. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerimi sunuyorum.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Lozan ile ilgili olarak, Twitter hesabından şu mesajı yayınladı: “Bu toprakları canları pahasına savunanlara, 95 yıl önce bugün İsviçre’nin Lozan kentinde diplomasi tarihine altın harflerle geçecek bir antlaşmaya imza atanlara şükranlarımı sunuyorum.“

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu ögelerinden biri olan CHP’nin Genel Başkanı aracılığı ile yazdığı bu anlamsız  mesajı okuduktan sonra, CHP’nin son milletvekili seçimlerinde oy oranının neden yüzde  22’ye düştüğünü anlayabilmek kolayca mümkün oluyor. Mudanya’mızda bir 24 Temmuz Lozan Günü’nde, neden başta CHP olmak üzere siyasal partilerin de katıldığı coşkulu bir kutlama töreninin yapılmıyor olması gerçekten ülkemizin ve cumhuriyetimizin bekası açısından çok düşündürücü!

Lozan Barışı, çok tartışmalı geçen 8 aylık bir müzakereden sonra Lozan Üniversitesi’nin tören salonunda imzalanmıştır. Lozan’da imzalanan belgeler, öncelikle bir Barış Antlaşması, 16 adet sözleşme, protokol, beyanname ile bir de nihai senetten oluşmaktadır. Lozan ile Türkiye ile Batı Devletleri’nin siyasi, hukuki ve sosyal ilişkileri yeniden düzenlenmiştir. Bu nedenle Lozan, Doğu ile Batı’nın yani asırların biriktirdiği sorunlarla ilgili Doğu ile Batı’nın bir hesaplaşmasıdır.

Lozan Antlaşması Türk Milleti’nce Batı emperyalizmine karşı verilen bir kurtuluş mücadelesi sonucunda, ulusal devlete ve millet olma bilincine kavuşturan, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm dünyada resmen tanındığı, 95 yıldır hiç bozulamayan, çok değerli bir antlaşmadır.

20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekâtı ise, Türk Milleti’nin çelikleşmiş bir ifadesi olan Türk Ordusu’nun dünyada eşine pek az rastlanan bir deniz aşırı çıkarma harekâtı ile ne denli, güçlü bir ordu olduğunu gösteren çok önemli bir harekâttır. Tıpkı Lozan’da olduğu gibi Kıbrıs Barış Harekâtı sonucunda da 15 Kasım 1983’te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kuruldu ama rahmetli Rauf Denktaş’tan sonra gelen Cumhurbaşkanlarının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ne hallere düşürdüğünü son yıllarda üzüntü ile izliyoruz. Aralarında Mudanyalı şehitlerin de olduğu 498 şehidin ve yine binlerce Kıbrıslı Mücahit Şehitlerin  şimdi  her halde kemikleri sızlıyordur.

Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılmayı çok isterdim ama ben 24 aylık yedek subaylığımı daha önce Ekim 1970’te tamamlamıştım. Ancak, 1981 yılında sefer görev emri ile Karabük’te oluşan tabura katıldım. Orada 12 gün süre ile Kıbrıs’ta görev yapan gazilerle birlikte Teğmen rütbesi ile yeniden askerlik yaptım. 1981 yılında ordumuza FETÖ’cü hainler henüz sızmamıştı. 15 Temmuz 2016 yılında Türk Milleti ve Türk Ordusu'nda görev yapan gerçek Mustafa Kemal’in askerleri bu hain saldırıyı önledi.

Bu haftaki mektubumu, 1974 Barış Harekâtı ile ilgili olarak, Kıbrıs’ta 1974 öncesi babası Rumlar tarafından şehit edilen, Bursalı bir arkadaşımın eşi olan Kıbrıs Türk’ü bir hanımefendiden dinlediğim gerçek bir hikâyeyi, siz Mudanyalı hemşerilerimle paylaşarak sonlandırmak istiyorum.

 Arkadaşımın eşi, 1974 Barış Harekatı sonrasında Kıbrıs Türk Televizyonu'na çıkan Türk Ordusu’na mensup bir Yarbaydan, 21 Temmuz 1974 günü başından geçen bir hadiseyi, TV'den  bizzat dinlemiş. Şimdi Allah’ın rahmetine kavuşan o hanımefendi, o gün televizyonda Yarbay'ın anlattığı olayı 1986 yazında  bizlere şöyle nakletmişti.  Yarbay, TV’de şunları söylemiş:

“... 21 Temmuz 1974 günü Girne’deydik. Taburumuzda saat 17.00 sıralarında içtima yapılıyordu. Rumların o gece karşı saldırısı bekleniyordu. İçtima sırasında yanıma bir asker yaklaştı. Esas duruşa geçip, bana selam verdi ve bana bir zarf uzatarak şunları söyledi. ‘Komutanım, size bir mektup veriyorum. Siz benden önce evinize gideceksiniz. Bu mektubu lütfen İstanbul’da oturan anne ve babama verin' dedi. Ben de kendisine cevap olarak, 'Benim senden önce İstanbul’a gideceğimi nereden biliyorsun oğlum'  dedim. 'Ben biliyorum komutanım' diyerek cevap verdi ve yanımdan uzaklaştı. Askerin bu yanıtı karşısında, şaşırmıştım. Üstüne üstlük, bu askeri, taburumda hiç görmemiştim. Gerçekten o akşam, Rumlar karşı saldırıya geçti ve gece sabaha kadar çok şiddetli çatışmalar yaşandı. Bu şiddetli çatışmalar sırasında ben ağır yaralandım. Beni bir helikopter alıp, Ankara GATA’ya götürdü. GATA'da  uzun bir süre tedavi gördüm. Yaralarım iyileşince doktorlar beni taburcu ettiler. Ailemin bulunduğu İstanbul’a harekete hazırlanırken, Girne’de o askerin bana verdiği mektup aklıma geldi. Eşyalarım arasında o mektubu buldum ve yanıma alarak İstanbul’a hareket ettim. Taburumda, bana mektubu veren askerin mektup üzerine yazdığı adres İstanbul Şişli’de olan bir adresti. Adrese giderek kapının zilini çaldım. Kapıyı yaşlı bir teyze açtı. Kendisine “..Kıbrıs’taki oğlunuzdan size mektup getirdim..” dedim. O sırada eşi de yanına geldi. Bana bizim Kıbrıs’ta askerlik yapan oğlumuz yok dediler ve sözlerine şu cümleyi eklediler. Bizim oğlumuz, 1951 yılında Kore’de şehit düşmüştü. Ama madem buraya kadar geldiniz; içeri buyurun ve bir kahvemizi için diyerek beni içeriye davet ettiler. Salona girdiğimde tüylerim diken diken olmuştu. Çünkü, 21 Temmuz günü taburumun içtima sırasında bana mektubu veren 20 yaşlarındaki askerin fotoğrafı salonda asılıydı. Bu fotoğraf, içtimada gördüğüm askerin ta kendisiydi…. “

 

Lozan’ın 95. Yıldönümünde ve Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 44. Yıldönümü vesilesi ile Türk Milleti’nin bu destansı başarılarını yaratanları ve ölümsüz şehitlerimizi saygı ve minnet ile anıyor, kendilerine Allah’tan rahmetler diliyorum.

Ne mutlu Türk’üm diyene ve ne mutlu Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal gibi, ebedi bir Başkomutana sahip olan Türk Milletine... Ve yine ne mutlu, “Bir memlekette namus erbabı, en az namussuzlar kadar cesur olmadıkça o memleket için kurtuluş yoktur “ diyebilen Lozan kahramanı Mustafa İsmet İNÖNÜ gibi eşsiz devlet adamlarına sahip olan Türk Milleti’ne!

Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedi olan Lozan Barış Antlaşması!

Ve yaşasın kahraman Türk Ordusu ve Kıbrıslı mücahitlerin şehit kanları ile kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti!

26 Temmuz 2018

Bu makale 858 defa okunmuştur.

Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
Perihan Dirican Perihan Dirican
Timsah gözyaşları
Suat Orunç Suat Orunç
İçimizdeki ses vicdan-dan gelir...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Vicdan makamı
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci