MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

En acısı da bu

07 Ağustos 2018, 10:52

Tevhide Türken


Görme engelli kişiler günlük yaşamlarının her kesiminde cadde, sokak ya da alanlardaki hareketlerle ilgili güçlükler yaşayabilir. Örneğin, bir yerden başka bir yere gidinceye kadar genellikle zihni gören bir insana oranla daha çok yorulabilir. Çünkü yolda çevreyi algılamak için işitme duygusunu ve beynini daha fazla kullanmak zorunda kalır. İstediği yere güvenle gidebilmek için daha çok dikkat harcar. Bunlar da onu yorar elbette..

Ama her canlıda bulunan kendini gerçekleştirme dürtüsü, tabiki görme engelli bir insanın da içinde vardır ve önüne çıkan zorlukları aşmak, onun için ayrı bir mutluluk nedeni olacaktır.

Ayrıca körlerin daha yavaş yaşlandığı da söylenir. Belki de bunun nedeni, görmeyenlerin mimiklerini fazla kullanmamaları dolayısıyla yüz kırışıklarının daha az olması da bundandır. Ayrıca yaşamdaki olumsuz sahneleri algılamakla birlikte, birebir kendi gözleriyle görmemeleri belki uğrayabilecekleri sıkıntı ve üzüntüleri bir nebze olsun azaltabilirse de, gönül gözüyle görenler için bu pek kolay olmuyor.

 

Sabah evimden çıkmış, dolmuş durağına doğru yürüyordu ki, onca gelip geçenlerin arasından kaldırımın kenarında hareketsiz duran bir kaplumbağa yavrusu gördüm. Yanına yaklaştığımda gördüğüm manzara karşısında dehşete düştüm. Bunu yapan insan olamaz dedim. Bu sözleri biraz yüksek sesle söylemiş olmalıyım ki, bir iki vatandaş boş boş bana bakıp yanımdan geçip gittiler.

Tanrının doğaya ve biz kullarına armağanı olan bu masum kaplumbağa yavrusundan ne istenmişti de, sırt kabuğu sert bir cisimle parçalanarak öldürülmüştü. Toprağın üzerindeki başı can havliyle olsa, gerek ileriye doğru uzanan boynu ve minik yüzünü süsleyen bir çift göz... O gözler artık hiçbir şey görmüyordu ama ben onun o acı dolu bakışlarını unutamıyorum.

Gökyüzünde gri bulutlar, hafiften yağmur çiselemekte. Marketten günlük gazetemi alırken diğer gazete başlıklarına da şöyle bir göz gezdiriyorum.

Dün gece kimliği belirsiz kişilerce polis otosuna açılan ateş sonucunda bir polisimiz yaşamını yitirirken, biri ağır ikisi hafif olmak üzere üç polisimiz yaralandı.

İki aile arasında nedeni henüz bilinmeyen kavgada silahlar patladı; üç ölü, ikisi ağır olmak üzere 9 yaralı.

Eve geç gelen oğlunun başını baltayla kesen canavar ruhlu katil baba, karısını öldüresiye döven kızgın koca, yeni doğan bebeği çöp konteynırının içine bırakan vicdan yoksunları gibi daha nice iç burkan, insana acı veren görüntüler.

Bu gerçek görüntüler bana ünlü ressam Goya'nın ölümsüz eseri Tanrı Satürn tablosundaki hiddet, şiddet ve korkunun derinliklerini hatırlattı. Ne acıdır ki evrende ihtiyaç ve tehlike içinde olmadığı halde doğadaki tüm canlılara ve kendi türüne saldıran, öldüren de yine insandır. Şu da bir gerçek ki, tüm bu gibi olumsuzlukları kanıksayarak yaşamımızın normal bir parçasıymış gibi etki tepkiyi göstermeyerek, toplum olarak bizler de ortak oluyoruz.

En acısı da bu!

Bu makale 347 defa okunmuştur.

Tevhide Türken Tevhide Türken
Sevgisiz insan kanatsız kuş gibidir
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Reis-i Cumhur işitirse..?
Efraim Pala Efraim Pala
Enflasyon ile yaşamak kaderimiz mi?
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Çipras Türkiye'ye neden geldi?
Metin Sezgin Metin Sezgin
Tarikatlar ve cemaatler Türk toplumu içinde yer alamazlar!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Timsah ateş hattında!
Perihan Dirican Perihan Dirican
Allı, pullu mazide kaldı; bir kedim bile yok
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Ulaşımı zorlaştıran tel örgüler kaldırılsın
Cihan Öztürk Cihan Öztürk
Yerel seçimler yaklaşırken
Emin Küçük Emin Küçük
Gençlere Bağ-Kur desteği
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 14/02/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/02/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 31/01/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 24/01/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 17/01/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 10/01/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci