MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Çağımızın belası stres!!

07 Ağustos 2018, 10:54

Efraim Pala


Stres sözcüğü, 1900'lü yılların başından itibaren ruhsal ve bedensel değişikliklere yol açan durumlar için kullanılıyor. Stres, günümüzde 7’den 70’e herkesi etkiliyor. O kadar farklı bir biçimde karşımıza çıkıyor ki, herkes stresi farklı algılıyor. Hayatımızda stresi yaratan olayları ve kişileri yok etmemiz mümkün değildir. Duruma göre stres, hem yararlı, hem de zararlı olabilir. İşyerimizde performansımızı iyileştirmek için bizi motive ettiğinde, yeni bir eve taşınmak, yeni bir araba almak, çocuğumuzun evlenecek olması ve sosyal hayatımızda olumlu değişikliklere yol açtığında yararlıdır. Stres, bir olaya karşı bedensel ve fiziksel bir tepkimiz olabilir. Hatta olmasından endişe ettiğimiz kafamızın içindeki bir düşünceye karşı da olabilir. Yada işyerimizde mükemmeliyetçi biri olmak için gösterdiğimiz çabadan da kaynaklanabilir. İşyerindeki amir baskısı altında olmak ve iş arkadaşları arasındaki çekişmeler sonucunda da olabilir. İşyerindeki olumsuzluklardan ve ekonomik belirsizlikten kaynaklanan gelecek kaygısından da karşımıza çıkabilir. Ekonomik çaresizlik, gençler arasındaki işsizlik, yeni evlenecek olan gençlerin sıkıntıları, gelecek kaygısı içinde olmak, arabasına binip trafiğe çıkacağını bilmek, terör baskısı, sağlık harcamaları, spor karşılaşmaları sonucundaki olumsuzluklar da olabilir. Stres kaynağı olan bu  seçenekleri arttırmak mümkündür.

İşyerlerimizde stres ile evlerimizdeki stres birleşince hayatımız üzerinde güçleniyor ve bir tehdit unsuru oluyor. İşyerimizdeki stresi orada bırakmayı öğrenmeliyiz. Aksi durumda hatalı davranışlar içinde olup, sosyal hayatımızdaki kişiler ile de diyaloglarımız etkileniyor, içine kapalı yada çok agresif bir kişiliğe sahip oluyoruz. Evimize de götürdüğümüzde aile hayatımızı olumsuz yönde etkiliyor. Hatalı davranarak aile fertleri arasındaki bağları kopartıyor. Şiddetli geçimsizlik sonrasında çiftlerin boşanmasına ve ailelerin parçalanmasına kadar vahim durumlar olabiliyor.

Herkes farklı stres tetikçisine, farklı şekilde tepki gösterebiliyor. Çevremizde bitkin, korku dolu, hırçın, öfkeli ve agresif insanlar artıyor. Bütün bunlarla baş edebilmek için pek çok kişi, aşırı yemek yeme, sigara içme, alkol alma veya uyuşturucu kullanma gibi sağlıksız davranışlara yöneliyor. Ve gittikçe daha fazla insan psikolojik desteğe ihtiyaç duyuyor.

Stres; kalp hastalıklarının, felç (inme) geçirmenin, kanserin, şeker hastalığının, solunum yolu hastalıklarının, eklem iltihaplarının, mide ve bağırsak bozukluklarının, uykusuzluğun, psikolojik rahatsızlıkların, deri hastalıklarının, kronik ağrı ve sancıların başlıca nedenleri olabilir. Bütün bu hastalıkların başlangıcını strese bağlamak ve bunların tek nedeni stres olduğunu söylemem mümkün değildir. Ancak bu hastalıkların kaynağında stresin önemli bir rol oynadığını görebiliyoruz .

Strese hakim olabilmek kaynağını yok etmek, vücudumuza yaptığı basıncı ve stres hormonlarını azaltmak için yapacağımız en önemli savunma egzersizdir. Zihinsel ve fiziksel yararları ile yarışabilecek başka bir şey yoktur. Egzersiz çok çeşitli şekillerde  ve türlerde yapılan farklı bir sporlar ve bedensel faaliyetlerdir. Önemli olan bedenimizi hareket ettirmemizdir. Sporun en kolay ve yapılabilir olanı yürümek veya koşmaktır. Vücut hareketi eşittir, daha az stres.

Hareket edelim, kilo verelim, sağlıklı olalım ve daha az strese maruz kalalım.

Mudanya’mız bu konuda çok şanslı. Kilometrelerce uzunluğa sahip olan sahil şeridimizi kullanalım. Bol bol yürüyüş yapalım, stresle savaşalım ve biz kazançlı çıkalım.

Bu makale 949 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci