MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Dürüstlük zor bir meziyet oldu..

09 Ağustos 2018, 16:35

Efraim Pala


Dürüstlük T.D.K. sözlüğünde, ‘doğruluk’ olarak, diğer sözlüklerde ise ‘özü sözü bir olma’, 'olanı olduğu gibi yansıtma ’, ’gerçeği saklamama’ ,’bildiğinden, inandığından ve olduğundan başka türlü görünmemeye ve göstermeye çalışmama’ olarak tanımlanır. Eski Türkçe'de ise karşılığı samimiyettir.

Dürüstlük kavramı, herkes için farklı bir ifade ediyor olabilir. Genel anlamda; doğru olana yönelmek, iyiyi seçmek gibi düşünebiliriz. Şunu da düşünmek gerekiyor ki, doğruluk ve iyilik, herkese açık bir kavramdır. Bu yüzden bizim dürüstlük sınıfına soktuğumuz bir insanı, bir başkası başka bir sınıfa sokabilir.

Tanımlar bildiğimiz gibi. Bize doğru, içten ve samimi bilgi veren kimselere de "dürüst insan" diyoruz. Herkesin dürüst olmasını istiyoruz. Çoğu zaman bizde dürüst olmaya çalışıyoruz. Ancak dürüst olmadığımız zamanlar da olabiliyor maalesef. Kesin olan bir şey var. Kendimiz dürüst olmasak bile karşımızdaki insanın dürüst olmasını istiyoruz.

Herkesin yalan söylediği bir dünyada yaşamak ister miyiz? Böyle bir dünya mümkün mü, bilemem ama hayatımızın gerekliliği olan birbirimize karşı olan dürüst tutumumuzdur.

Reel olarak toplumumuzun sosyal hayatına baktığımızda doğru ve dürüst olmayan bir çok davranışlar ile karşılaşıyoruz. Ancak sakın yanlış anlaşılmasın. Toplumumuzun her kesimi için olmasa bir kısım kurum ve şahsiyetler için geçerli olan bu davranışlardan örnek verecek olursak;

Gıda sektöründe üretim yapan bazı firmalar işlenmiş ve paketli et ürünleri içinde olmaması gereken sağlığımıza zararlı olan, İslamiyet'te  bizlere yasak olan domuz ve bizlerin yemediği at, eşek etleri, kemik, sakatat ve benzeri ürünler ile kimyasal bir çok maddeleri  katarak, insanların sağlığını hiçe sayarak para kazanmayı mübah görüyorlar.

Yurt dışına ihraç edilen yaş, sebze ve meyve ürünlerindeki sınırların üstünde çıkan kimyasal maddelerden dolayı geriye iade edilen ve insan sağlığına zararlı olan bu ürünlerin imha edildiğini hiç birimiz duymadık ve görmedik . Hatta ve hatta bu ürünler, zararsız diyen ve bakanlık görevinde bulunan bazı şahsiyetler TV'lerde herkesin gözü önünde bu sağlıksız ürünlerin, sağlıklı olduğunu iddia ederek vebal aldığını gördük.

Ticaret yapan kişilerse, birbirleri ile yaptıkları ticarette (cebinde peşin parası olmasına rağmen)  çek vererek, bu ticareti kendi lehine sonuçlandırıp, para üstüne para kazanıp, verdiği çekin de karşılıksız çıktığı zamanlara da şahit olmuşuzdur. Elindeki malı müşterisine satmak için insanların gözünün içine baka baka yalan söyleyen tezgahtar ile de mutlaka hepimiz karşılaşmışızdır.

Baklava, tatlı ve şekerlemeli ürünlerde pahalı diye şeker kullanmayıp, ucuz olduğu için glikoz şurubu kullanan, baklavalarda Antep  fıstığı yerine bezelye vs. kullanan ve insanların üzerinden üç kuruş kazanmak isteyen üreticileri de hepimiz duymuşuzdur.

Pazardan sebze ve meyve almak istediğimizde; üste iri, çürük olmayan, sağlam görünüşlü meyveleri koyup, poşete ise küçük, çürük, ezik ürünleri satan pazarcı ile mutlaka yüz yüze gelmişizdir.

İşyerlerinde izin alabilmek ve mazeret gösterebilmek için dedesini birkaç kere öldüren insan mı ararsınız?

Bizlerin örnek aldığı ve bizleri yöneten veya yönetmeye aday olan siyasetçilerin sabah söylediği sözleri, akşam yalanlayarak farklı bir söylem içinde olmaları da toplumumuz un bir aynası olsa gerek.

Bakara süresi 195. ayette Yüce Yaradanımız bizlere "Her türlü hareketinizde, doğru ve dürüst davranın. Çünkü Allah doğru ve dürüstler sever. Kendi kendinizi aldatmayan, doğrulukla ve dürüstlükle yaşayın. İslam dininin yolundan ayrılmayın, her şeyi yapamazsınız . İyi ve yararlı ameller, işler yapın" diye bizlere yol gösteriyor.

Evet arkadaşlar; her şey çok güzel, günlük, güneşlik, dostluk ve arkadaşlık en üst safhada olan !!! ve bütün bu davranış sistemi içinde olan kişilerin Cuma günleri veya diğer günler de sosyal medyadan birbirlerine attıkları doğruluk ve dürüstlük ifade eden cümlelerin artarak devam ettiği bir Cuma hepimize hayırlı ve mübarek olsun!!

Bu makale 378 defa okunmuştur.

Tevhide Türken Tevhide Türken
Sevgisiz insan kanatsız kuş gibidir
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Reis-i Cumhur işitirse..?
Efraim Pala Efraim Pala
Enflasyon ile yaşamak kaderimiz mi?
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Çipras Türkiye'ye neden geldi?
Metin Sezgin Metin Sezgin
Tarikatlar ve cemaatler Türk toplumu içinde yer alamazlar!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Timsah ateş hattında!
Perihan Dirican Perihan Dirican
Allı, pullu mazide kaldı; bir kedim bile yok
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Ulaşımı zorlaştıran tel örgüler kaldırılsın
Cihan Öztürk Cihan Öztürk
Yerel seçimler yaklaşırken
Emin Küçük Emin Küçük
Gençlere Bağ-Kur desteği
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 14/02/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/02/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 31/01/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 24/01/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 17/01/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 10/01/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci