MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Kocatepe, Dumlupınar gibi Malazgirt de bizim!

30 Ağustos 2018, 18:36

Metin Sezgin


Ulusal tarihimizi incelediğimizde, Türk Milleti'nin yaşamında dönüm noktası olmuş iki 26 Ağustos vardır. Ne var ki, 26 Ağustos 1988 Cuma gününden beri her 26 Ağustos geldiğinde, 1988 yılının Cuma gününe rastlayan 26 Ağustos'unda, Bursa Ulu Camii'nde Cuma namazı kıldıran imamın okuduğu Cuma hutbesi aklıma gelir. O gün Cuma hutbesini okumak için imam efendinin 26 Ağustos 1922 gününün sabahında başlayan Büyük Taarruz'dan söz etmesini büyük bir hevesle beklerken bir de baktım ki, hoca o günkü 26 Ağustos 1988 tarihinde 917 yıl önceki 26 Ağustos 1071 Tarihli Malazgirt Zaferi'nden söz ediyor ama o günkü tarihten daha 66 yıl önce gerçekleşmiş, 1922 yılının 26 Ağustos'undaki Kocatepe’den, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna yol açan, bizi 30 Ağustos Zaferi ile kucaklaştıran o Ulu Camii'ndeki hocaya Cuma söylevlerini verebilme imkanı veren, Türk halkına 'ulus' olabilme imkanı kazandıran 26 Ağustos'tan, o kutsal Kocatepe’den bir tek cümle ile de olsa söz etmiyordu.

O günden beri hep düşünmüşümdür. Bu nasıl bir nankörlüktür? Bu nasıl bir Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlığıdır? Oysa laik Türkiye Cumhuriyeti'nin banisi, Türkiye’nin ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal, Türk Kurtuluş Savaşı'nı örgütlemek için 19 Mayıs 1919 tarihinde gittiği Samsun’da başlayan ve 10 Kasım 1938’de sona eren 19 yıllık liderliği sırasında Türk tarihini asla ve asla yadsımamıştır.

Çok özgün bir örnek verirsem, Mudanya’nın bilge insanı rahmetli Şükrü Ersoy ağabeyim, bu konuda benim için en büyük tanıklardan biridir. Bana sağlığında bu konuda  şu açıklamayı yapıyordu; “…..1940’lı yıllarda Mudanya Halk Evi Tiyatrosu'nda 1071 Malazgirt Zaferi'ni Türk Milleti'ne armağan eden Büyük Selçuklu Hükümdarı Alparslan’ın adını taşıyan ve Malazgirt Zaferi'nden söz eden piyesini oynardık. Ben bu piyeste, Bizanslı Komutan Diyojen’in rolünü üstlenmiştim. Öyle ise nedir bu Cumhuriyet ve Atatürk karşıtlığı? Bu karşıtlığın sebebi nedir? Mudanya Mektupları'nda sık sık yinelediğim gibi bu düşmanlık, 29 Ekim 1923’ün hemen ertesinde başlayan yüce dinimizi her fırsatta istismar ederek din bezirganlığı yapanlardır. Bu sorunun cevabı, Mudanya’da 1940’lı yıllarda müftülük yapmış, benim de yakından tanıdığım çok bilgili Darülfünundan Müderris Ünvanı ile mezun olmuş, ailece de yakından tanıdığımız din adamına sorulan bir soruya, o din adamının 15 yaşındaki bir kız çocuğuna cevap verememesinde yatıyor. O kız çocuğu müftü efendiye şu soruyu soruyor: “ Efendi Dede, Atatürk’ü dinimizi ortadan kaldırdı diye eleştiriyorsunuz. Peki  ülkenin, İstiklal Savaşı'nda ve   kurtuluşundaki liderliği Yüce Allah siz imanı bütün  din adamlarına değil de, neden dinsiz olduğunu iddia ettiğiniz Mustafa Kemal’e nasip etmiştir? Bana bu konuda cevap verebilir misiniz?“.

Tabiki müftü efendimiz bu soruyu kendisine soran o kız çocuğuna, bu konuda doyurucu bir yanıt veremiyordu.

26 Ağustos 1922 sabahını büyük şairimiz Nazım Hikmet, Kuvay-i Milliye adlı eserinin bir bölümünde şöyle betimliyordu:

Dağlarda tek tek ateşler yanıyordu.

Ve yıldızlar öyle ışıltılı, öyle ferahtılar ki, şayak kalpaklı adam

Nasıl ve ne zaman geleceğini bilmeden güzel, rahat günlere

İnanıyordu.

Ve gülen bıyıklarıyla duruyordu ki mavzerinin yanında,

Birdenbire beş adım sağında onu gördü.

             Paşalar onun arkasındaydılar.

             O, saati sordu

             Paşalar: “Üç“ dediler.

             Sarışın bir kurda benziyordu

             Ve mavi gözleri çakmak çakmaktı.

             Yürüdü uçurumun başına kadar,

             Eğildi, durdu.

             Bıraksalar

             İnce, uzun bacakları üstünde yaylanarak

             Ve karanlıkta akan bir yıldız gibi kayarak

             Kocatepe’den Afyon Ovası'na atlayacaktı..

 

Evet, yazımın başında belirttiğim gibi, Kocatepe, Dumlupınar gibi Malazgirt Zaferi'de Türk milletine aittir. 26 Ağustos 1922 tarihi de, bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu bize müjdelediği için çok önemlidir. Mustafa Kemal’in deyimi ile 26 Ağustos sabahı Kocatepe’de başlayan taarruz 4 gün sonra Dumlupınar’da zaferle sonuçlanmıştır. Mustafa Kemal, Nazım Hikmet’in şiirinde belirttiği gibi, KOCATEPE’DE TEK BAŞINA ama 1071’in 26 Ağustos'unda Malazgirt'teki Sultan Alparslan gibi DUMLUPINAR’da ÇALTEPE’DE ordusunun en önünde yer alıyordu.

Mustafa Kemal, 30 Ağustos’u bir konuşmasında bakınız nasıl tanımlıyor: “…. 30 Ağustos Zaferi Türk tarihin en önemli dönüm noktasıdır. Ulusal tarihimiz çok büyük, parlak zaferlerle doludur ama Türk Ulusunun burada (DUMLUPINAR’da) kazandığı zafer kadar kesin sonuçlu yalnız bizim tarihimize değil, dünya tarihine yeni bir yön vermekte kesin etkili bir meydan savaşı hatırlamıyorum.  Besbelli ki, yeni Türk Devleti’nin, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli burada sağlamlaştırıldı, ölümsüz yaşayışı burada taçlandırıldı. Bu alanda akan Türk kanları, bu göklerde uçuşan şehit ruhları, devletimizin, Cumhuriyetimizin ölümsüz koruyucularıdır…“

30 Ağustos Zaferi’nin bugün kutladığımız 96. yıldönümünde tüm İstiklal Şehitleri'nin ruhları şad olsun. Yarın Cuma, 96 yıl önce ülkemiz işgal altındaydı. Vatanımız düşman çizmeleri altında eziliyordu. İşgal altında, esaret altında bulunan bir ülkede İslam inancına göre Cuma namazları kılınamaz. 30 Ağustos Zaferi ile Türk Milleti esaretten kurtulmuş, camilerinde özgürce Cuma namazları kılabilme olanağına kavuşmuştur. Bu nedenle yârinki Cuma Hutbelerinde, ülkemizin tüm camilerinde, 30 Ağustos Zaferi anılmalı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu müjdeleyen O Büyük Zafer'in Başkumandanı Gazi Mustafa Kemal, şükranla ve Fatihalarla yad edilmelidir.

Ne mutlu Gazi Mustafa Kemal gibi ölümsüz bir Başkomutana sahip Türk Milletine... Ne mutlu Gazi Mustafa Kemal gibi laik ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu Cumhurbaşkanına sahip Türk Milleti'ne ve ne mutlu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK gibi bir dünya liderinin manevi mirasçısı olabilme mutluluğuna eren Türk Gençlerine.

Bu makale 800 defa okunmuştur.

10 Nisan Türk Polis Teşkilatı kutlaması
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Panik atakta!
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Geçmişi ve geleceği yaşamak
Efraim Pala Efraim Pala
Bana bir şey olmaz!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Gerçekler rüya ile karıştı
Perihan Dirican Perihan Dirican
Duvar
Tevhide Türken Tevhide Türken
Çocuklarımız
Metin Sezgin Metin Sezgin
Her birimiz Mustafa Kemal Atatürk olmalıyız (2)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 26/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci