MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Kaan Tuğracı

Atı alan Üsküdar'ı geçmiş...

04 Ekim 2018, 23:20

Kaan Tuğracı


Çok kıymetli dost ve ahbaplarım, evvel günlerde melaikelerim izin verdiğinden ötürü  güz mevsiminin yazdan kalma dümlus havanın keyfini kordon boyunda hemşehrilerimle seyrü sefa  yaparak çıkarmak istedik. Turumuzu bitirdikten sonra bir ahbabımızın mahfelinde soluklanıp, üzerinize afiyet kahvelerimizi yudumlayıp, hasbihal ettik.

Ortam güzel dostlar sahici olunca, laflamalar laflamaları açtı. Bendenizi görüp turuna mola vermek zorunda kalan hemşerilerim de laflamalarımıza ortak oldu. Hasbıhalin sonu Mudanya'mızda yaşayan yurttaşlara kabak tadı veren Demirhane mevkiindeki bazarın hizmete girmesine ve bunu içine sindiremeyen adaletkar!!! belediye reisinin besbes çığırtkanlıklarına geldi.

Dost ve ahbaplarımdan işittiğim kadarıyla bazaar 19 Ekim'de kapılarını Mudanyalı hemşerilerime hizmete açıyormuş. Başta bendeniz ve tekayüye ayrılmış, yaşamını Mudanya'mda idame ettiren tekayüt akçesiyle geçinen bir çok hemşehrim çok sevinmiş. Ucuz akçeye alışveriş yapıp, bir çok hemşerimizin orada istihdam edilerek mahfellerine katık götüreceklerinden ötürü...  Hakikatı söylemek gerekirse, bugüne kadar bazarın açılacağı için üzülen bir tek sahici Mudanyalı hemşehrime ne rast geldim, ne de işitiverdim. Aksine o mahal ile tek üzülenlerin; yerin altındakileri yerin üzerindekilerden daha çok seven hakikatperest!! belediye reisi ile bu aksi kaziyele ilgili çığırtkanlık yapmak için büyük vilayetten gelen evkaş takımı olduğu aşikârdır. 

Dost ve ahbablarımın kelamlarına göre, Mudanya'mın adaletkar!! reisi, bazaarın açılmamasına  karşı mücadelelerinde kararlı olduklarını buyurmuş. Bazarın  bulunduğu mahaldeki taşınmazların Arkeopark olarak düzenlenmesine ilişkin 1/bin ölçekli iskan durumu değişikliği önerisini belediye meclisine sunmaya hazırlanırken, bazarın nafiasıyla ilgili önünü açan mükerreatlara  imza atan Müzeler Müdürlüğü uzmanları, kurul üyeleri ve bilirkişiler hakkında yasal işlem başlatılması için suç duyurusunda bulunacaklarını laflamış.

Sohbetimizde, Mudanyalı hemşehrilerimin hiçbirinin bu besbes tıngırdamaları duymadığı gibi umurlarında bile olmadığını dillendirdiğimde, zatıalime, "Kaan amca,  belediye reisi bu bazaarın hizmete gireceğini,  kendisinin de burayı açmak için resmi izin vereceğini adı gibi biliyordu. 5 senevatı cek'lerle cak'larla tamamladığı için ahaliye elle tutulur, gözle görülür seçim vaatlerinde bulunduğu tasarılarından hiçbirini hayata geçiremediğinden dolayı bazar ve o mahali kendisine siyasi malzeme olarak kullandığı ayan beyan belli oluyor mu? Bazarın yetkilileri hükümetin iskan affı müeyyidelerinden yararlanıp hizmete açmışlar. İskan affı olmasa bile mahkeme-i temyizde kendi lehlerine sonuçlanmış.  Adaletkar!! Belediye reisi vakit geçirip bazarın yetkililerine izin vermek istemiyordu mamafih iskan affıyla vermek zorunda kaldı. Bu gerçeği Reis efendinin zat-ıalileri de çok iyi bildiği halde hakikatı Mudanyalılardan gizledi" cabetinde bulundu.

*

Değerli okurlarım, bazaarın bulunduğu mahal, evvelden ticari mahalmış. Nafia sırasında çıkan çok öneme sahip olmayan kalıntılardan ötürü üçüncü derece oluvermiş. Mamafih karşısındaki sitelerin bulunduğu alan, Sanayi Sitesi'nin alt kesimleri birinci derece SİT'teymiş. Adaletkar!! Hakikatperest !! Reis efendi yerin altını, tarihimizi geçmişimizi çok seviyorsa o siteleri kamulaştırıversin yıksın! Yine bazarın sahil kesiminde bulunan mülkiyeti belediyeye ait olan vasıta parkını, belediyeye ait olan bazarın yerini yıkıp arkeopark yapsın da görelim! Buradan sonuç alırsa ardından bazarın bulunduğu bölgeyi yapar. Kaldı ki bazaar tek katlı bir yapı, mamafih bazaarın karşısındaki kocaman ikametgahlar, alt kesimindeki nafialar gibi değil! Hatta ve hatta daha da ileriye gidecek olursak, zamanında Reis Efendi'nin Burgaz'da oturduğu mahfelin altı ile Burgaz'ın ilk sitelerinden olan Arkur ikametgahlarının altında da eski yaşama dair çok önemli bulgular, hamamlar, amfi tiyatrolar çıkmış. O dönemde örtbas edilmiş. Burgazlı yurttaşların arşivlerinde o döneme ilişkin fotoğraf arşivleri varmış. Buradan reis efendiye sesleniyor, eğer çok adaletli ise, ilk başta oturduğun mahfeli kamulaştır, arkeopark yap, başta bendeniz ve tüm Mudanyalılar şahsını ayakta alkışlayalım.

*

Neşriyatıma belediye meclis mebuslarına bir kaç kelamda bulunarak son vermek istiyorum. Kalem çaldıklarımı size zahmet defaten okuyuverin. Daha evvel meclis mebusu olan AKP'li ve Halk Fırkalı, merhum Türkeş'in Fırkası'ndan olan ahbaplarımın kelamına göre, bu bölgenin ve karşıların iskan durumu Mudanya'mızın belediye meclisinde ve Büyük vilayet meclisinde rey çokluğuyla tüm fırkaların katılımıyla geçti. Daha sonra Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'nun onaylamasıyla yürürlüğe girdi. Belediyelerin SİT bölgeleriyle ilgili tek başına iskan durumu yapma yetkisi yok!  Belediye reisi renkli ekranlara verdiği besbes tıngırdamalarda bu bölgenin iskan durumunu değiştireceğini ve diğer siyasi fırkalar destek vermezlerse Mudanya'ya, dünyaya kötülük yapacaklar gibi avave laflamalarda bulunup meclis mebuslarını töhmet altına almak istiyor. Destek alamayacağına adı gibi emin. Sonra ahaliye karşı, "Biz iskan değişikliği yapmak istedik mamafih diğer siyasi fırkalılar rey vermedi. Mudanya'nın geleceğine gem vurdular, tarihi katlettiler" diyecek!  Siz siz olun siyasi fırkanızla daha evvelki mükerreatlarla ters düşmeyin! Atı alan Üsküdar'ı geçmiş! Bazar hizmete açılıyor. Bu mükerreata ortak olursanız, sizi sahici Mudanyalılar hiç ama hiç unutmayacaklar benden kalem çalması gayrisini keyfiniz bilir.

Son kelamlarımı da bazarın ve çevresindeki mülklerin sermayedarlarına yapmak istiyorum. Hiçbirinizin zatıalilerini tanımam, etmem. Hasbıhalimde yoktur! Tek bir amacım, sanayisi olmayan Mudanya'mda turizm yatırımlarıyla, alışveriş bazarlarıyla, konaklama yerleriyle istihdam sağlanması ve gençlerimize iş verilerek, oralarda Mudanyalı yurttaşlarımızın çalışmasıdır. Bendenizin gayreti bu yüzdendir. Mamafih sizlerin, bu tavırlar karşısında sus-pus oluşunuza da anlam vermiş değilim! Kalın sağlıcakla, hayırlı üsbular.

Bu makale 679 defa okunmuştur.

Havuz kimyasalları
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Mantıksızlık
Efraim Pala Efraim Pala
Mudanya'nın Suriyelileri
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Türkiye'nin baş belası Suriyeli sığınmacılar!
Perihan Dirican Perihan Dirican
Güven gitti, hayat bitti
Metin Sezgin Metin Sezgin
Ulusal Marşlar bir ulusun onurudur
Tevhide Türken Tevhide Türken
Yaşatılan kuru ağaçlar
Yavuz Başar Yavuz Başar
Milli Takım tarih yazdı
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Cevizli lokumun, sarmanın tadı bile bir başkaydı...
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Ulaşımı zorlaştıran tel örgüler kaldırılsın
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 30/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 02/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/04/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci