MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Misafirlerin Mudanya'ya gelmesindeki sebep ne olabilir ki?

04 Ekim 2018, 23:21

Efraim Pala


Sevgili Mudanyalılar; yaşadığımız ilçe gerçekten iklimi ile coğrafi konumu, ulaşım imkanları ve Büyükşehir'e yakınlığı ile üstünlüğü ve özelliği olan tarihi değerlere sahip olan bir ilçedir. Şarkılarda dile geldiği gibi Marmara'nın incisi olan bir ilçe olup, sofralık zeytini ile ve hava şartların kalitesi ile ön plana çıkmış özel bir yerleşim yeridir. Bu özellikleri ile öne çıkan Mudanya'ya gelen misafirlerimiz, maalesef hayal kırıklığına uğramaktadır.

Ulaşım imkanı ile kara yolundan Mudanya'ya gelen günübirlikçi ve misafirlerimiz, trafik yoğunluğu ve genel otoparkımızın az ve eksik  olması sebebi  ile Demirhane ve İskele Meydanı'ndaki kavşaktan Bursa'ya geri döndüğünü her zaman görmekteyiz. Tüm dost ve arkadaşlarımızdan sürekli bu şikayetleri almamız Mudanyalı olarak bizlerin boynunu bükmektedir.

Sadece trafik problemi mi var? Asla!

Trafik problemini aşan misafirlerimizi Mudanya’da başka tehlike ve riskler beklemektedir. Mudanya’nın öncelikle ana caddeleri olan Halitpaşa, Mustafa Kemal Paşa ve İpar caddelerindeki yayaların kullanım hakkı olan kaldırımlarda yürümek için cambaz olmak gerekiyor. Mevcut kaldırımların dar, tümsek veya çukur olması yaya geçişleri için uygun olmamasının yanı sıra esnafın kaldırımlara ve hatta dükkanın önündeki yola mallarını dizmeleri vatandaşın geliş gidişini engelleyerek kaza geçirmelerine davetiye çıkarmaktadır. Mudanya Belediyesi Zabıta Teşkilatı'nın da buna göz yumması sahipsiz olduğumuzun göstergesi diyebiliriz.

Trafik sorununu, Mudanya içindeki yaya kaldırımı sorunlarını aştığımızı düşünsek bile önümüze başka problemler çıkıyor. Marmara’nın incisi ve barışın başkenti diye adlandırdığımız Mudanya’ya gelen misafirlerimize hitap edecek bir modern tuvaletler dahi yoktur. Gelen misafirlerimiz cami tuvaletlerinden başka bir WC bulamamaktadır.

Tuvalet konusunda şahit olduğum bir anekdotu aktarmak istiyorum. Gelen misafirlerimizden bazılarının çocuklarının tuvalet ihtiyacı için sahil güzergahındaki restoranlardan faydalanmak istemişler. Ancak restoran sahipleri ise misafirlerin bu tuvalet ihtiyacının sıklığından bıkmış olarak, artık mekanlarına zor durumdaki misafirleri almamaktadırlar. Misafirler ise, "Bir hata ettik bir daha Mudanya’ya gelmek mi, asla böyle bir hataya düşmeyiz" serzenişlerinde bulunduklarına zaman zaman şahit olmaktayız.

Yine Marmara’nın incisi, barışın başkenti olarak adlandırdığımız Mudanya’mıza gelen misafirlerimizin sosyal ihtiyacından birisi de yemek ihtiyacıdır. Sahil şeridindeki bazı restoran, çay bahçesi, otel ve kafeteryalarda fiyat, tabela, liste ve çizelgelerin olmayışı insanları hayal kırıklığına uğratmaktadır. Mudanya'daki bazı restoran ve kafeteryalardaki fiyat tarifeleri Paris ile yarışıyor herhalde! Gelen müşteriye çıkarılan hesap beş yıldızlı otellerde bile karşımıza çıkmıyor!

Ege ve Akdeniz'deki tüm tatil bölgelerindeki kafe, restoran, otel ve pansiyonlarda fiyat, tabela ve çizelgelerinin olması bir seçenek ve imkan ise  Mudanya'ya gelen misafirlerimize yapılan bu bir haksızlık değil mi? Mudanya’mızda neden böyle bir alışkanlık yok?

Turizmimizi geliştirmek için ve yukarıda anlatmaya çalıştığım eksiklikleri gidermek adına Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Mudanya Belediyesi neden bir çaba sarf etmemektedir? Sahipsiz olduğumuzu hissettirirsek ve böyle bir zemin oluşursa, herkes kendi kuralını, kendi kanunlarını, kendileri belirler. Bu duruma müsaade edilmemesi gerekmektedir.

Mudanya'ya genel olarak baktığımızda bunu görmek ve bu olumsuzlukları yaşamak kaçınılmaz olmuş! Bizler bunlara mecbur muyuz? Daha iyi yaşamak bizlerin hakkı değil mi?

Kim bu gidişata artık "dur" diyecek?

Bu makale 611 defa okunmuştur.

Havuz kimyasalları
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Mantıksızlık
Efraim Pala Efraim Pala
Mudanya'nın Suriyelileri
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Türkiye'nin baş belası Suriyeli sığınmacılar!
Perihan Dirican Perihan Dirican
Güven gitti, hayat bitti
Metin Sezgin Metin Sezgin
Ulusal Marşlar bir ulusun onurudur
Tevhide Türken Tevhide Türken
Yaşatılan kuru ağaçlar
Yavuz Başar Yavuz Başar
Milli Takım tarih yazdı
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Cevizli lokumun, sarmanın tadı bile bir başkaydı...
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Ulaşımı zorlaştıran tel örgüler kaldırılsın
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 30/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 02/05/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/04/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci