MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Hadi hayırlısı

18 Ekim 2018, 18:18

Tevhide Türken


69 yıl önceydi...

Kendisi Arapkirli dindar bir aileden gelen ve babası Hacı Ömer Efendi de imam olan Abdullah Cevdet Karlıdağ, 1932 yılında İstanbul'da ölmüştü. Cenazesi öğlen namazından sonra kaldırılacaktı. Bir grup Beyazıt Camii'ni bastı, "Hakkımızı helal etmiyoruz, namazının kılınması, ölüsünün yıkanması caiz değildir" diye bağırıyordu.

 Ne olmuştu? Abdullah Cevdet iyi insandı. Askeri Tıbbiyeyi bitirmiş, göz doktoru olmuştu. Aynı zamanda yazar, düşünür, çevirmen ve şairdi. Namık Kemal, Abdülhak Hamid ve Halit Ziya'nın etkisi altında kitaplar yazmış, özgürlük savunucusu olmuş, gazeteler çıkarmış, Weber'den "Asırların Panoraması", Ömer Hayyam'ın "Rubaiyat"ını, Mevlana'nın "Divan'ından Seçmeler"ini, Dozy'den "İslam Tarihi"ni çevirmişti.
Fakat.. "Aklı Selim"i de çevirmişti.

Baron Holdak'ın bu kitabı o zaman da ve bildiğim kadarıyla şimdi de "Ateizmin (Allahsızlığın) baş kitabı" sayılıyordu. Abdullah Cevdet Karlıdağ da "ateist olduğunu" saklamıyordu. Öldüğü gün camiyi basanlar işte bu yüzden "O'nun ölüsünün yıkanmasını, cenazesinin kılınmasını istemiyoruz" diye bağırarak imamları korkutmaya çalışıyorlardı. Beyazıt Camii'nin imamı onlara "Ey Allah'ın kulları! Belki de Abdullah Cevdet son nefesini verirken kelime-i şahadet getirdi, Müslüman olarak öldü. Siz nereden biliyorsunuz. Son nefesini verirken yanında mıydınız?" dedi.

Tam 69 yıl öncesiydi ve ölüsü yıkandı, namazı da kılındı.

*

Bu çeşit olayların ve İslamcı takımın tüm eylem ve söylemleri karşısındaki isyanını bakın deneyimli yazarlarımızdan Bekir Coşkun, "Dinimi çaldılar" başlıklı yazısında nasıl anlatıyor:

"Ben, ezan sesini severim. Doğup büyüdüğüm Urfa'nın lahit taştan, gizemli camilerindeki minarelerinde en güzel sesli müezzinler ezan okurlardı. O inanılmaz güzellikteki ses, taş binaların duvarlarına çarpa çarpa geldiğinde genzim yanardı. Büyüklerin, büyük bir konserin şöhretli solistini bekler gibi kimi hocaların okuyacakları ezanı beklediklerini hatırlıyorum. Kimi büyükler ağlardı. Benim genzimde bir yanık... Bunlar bizi dinden soğuttular. Ağzından "dini-imanı" düşürmeyen bu "İslamcı" takımı İslamiyet'e yaptığı kötülüğü hiçbir güç yapamadı. Hiç kimse Müslümanlığa bu kadar zarar vermemişti. İnsanlar yüreklerindeki sevgiyi, inancı, güveni kaybettiler. Din inançlı-temiz ruhlu-iyi-yücelmek isteyen insanların sığındıkları bir yer olmaktan çıktı. Annelerimizin başındaki o "anne kokan" örtüleri dahi çoğumuza sevimsizleştirdiler...".

*

Değerli okurlarım bu satırların yazarı Onursal Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Vural Savaş'ın, 2008 yılında şahsıma imzaladığı "Türkiye Cumhuriyeti çökerken" isimli kitaptan alıntı olup, gelelim günümüze...

Bir öğlen üzeri belediye otobüsü ile Burgaz'a gitmekteyim. Yanımda oturan hanım ön koltukta, arkası bize dönük oturan hanımı eliyle işaret ederek, birazda duyulur bir ses tonuyla, "Şimdi bu kadının yaptığı doğru mu?" sorusuna ben de, "Üç gün önce dolmuşla Bursa'dan Mudanya'ya dönerken yanımda oturan genç bir hanım da yatsı namazını eda etmişti. Bu da öğle namazını kılıyor."...

Ayaktaki yolculardan biri de, "Bu da bir şey mi! Ben dolmuşun içinde yolcuların akıllı telefonundan Cuma salasının okunduğuna şahit oldum" dedi. Duraktan beş yolcu bindi otobüse, ikisi yaşlı kadın. Tepeden tırnağa tesettüre bürülü bir taze ve sırtlarında cübbe, başlarında takke, iki de erkek. Sesini duyup da kendisini göremediğim bir yolcu da, "Hadi hayırlısı. Bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete..." dedi.

Bu makale 847 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci