MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Sağlığımızın belası tarım ilaçları

18 Ekim 2018, 18:20

Efraim Pala


Kabuğu ile birlikte bir ısırık aldığımız elma, armut, erik gibi meyvelerin gerçekten sağlıklı olduğuna emin miyiz? Evimize aldığımız kendimizin ve çocuklarımızın yediği meyvelerde maalesef tarım ilaçları mevcut!!

Tarım ilaçları (pestisitler) zararlı organizmaları ve bitki üzerindeki kemirgen böcekleri öldürmek, kontrol altına almak veya yok etmek için kullanılan kimyasal karışımlardır. Tarım yapabilmek ve ürün alabilmek için bu tür tarım ilaçlarına kesinlikle ihtiyaç vardır. Mücadele edilen zararlılarının gittikçe tarım ilaçlarına karşı direnci artmaktadır. Bu da daha fazla tarım ilacı kullanılmasını teşvik etmektedir. Tarım ilacı kullanılmaz ise çiftçinin emeği boşa çıkmakta, ürün alamaması işin içinden çıkılmaz bir kısır döngü haline gelmektedir.

Mudanya’mızda tarımsal hayatı zeytin, kara incir ve üzüm olarak ana başlık altında toplayabiliriz. Tarım Bakanlığı İlçe Müdürlüğü'nün zeytin meyvesi için yapmış oldukları zararlı böcek kontrol ve testleri sonucunda zeytin çiftçisi zirai mücadele konusunda bilgilendirilmektedir. Yapmış oldukları bu çalışma; ürün maliyetini, verimini ve insan sağlığını direkt etkilemektedir. Şöyle ki, yapılan zararlı böceklerle mücadele çalışmaları sonucunda hangi günden itibaren, hangi tür zararlı böcek ile  mücadele edileceği, Mudanya Belediyesi'nin mesajlaşma sistemi ile halkımıza duyurulmaktadır. İlaçlama konusunda detaylı bilgi almak isteyen çiftçilerimiz Tarım İlçe Müdürlüğü'ne giderek birebir yardım almaları da mümkündür.

Ancak zaman zaman şahit olduğum bazı olumsuz durumlar da oluyor. Bilinçsiz çiftçilerimiz, babadan kalma duyumla veya köy kahvehanesindeki sohbetlerde, komşusu hangi ilacı kullanıyorsa ondan etkilenerek kendisi de aynı ilacı kullanıp, hem ürün maliyetini arttırarak kârını azaltmakta, hem de meyve üzerine gereksiz tarım ilacı sıkarak insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bunun sonuçlarını ihraç ettiğimiz domates, portakal, patlıcan gibi zirai ürünler üzerindeki tarım ilacı (pestisit) oranının normalin 3 yada 5 katı çıktı diye ülkemize iade edildiğini basından duyuyoruz ve görüyoruz. Ancak bu ürünlerin imha edildiğini hiç duymadık ve görmedik!  Bu ilaçların etki alanları tarladan evlere, çocuk bahçesinden okullara kadar uzanıyor. Sebze ve meyve üzerindeki pestisitler en çok beyni etkileyip, Alzheimer ve Parkinson hastalığına neden olmaktadır. Uzun yıllar geçtikçe insanlarda kanser türü hastalıklarında artmasının en büyük suçlusudur tarım ilaçları. 2. Dünya Savaşı'nda sinir gazı olarak kullanılan bu pestisitler, hamile kadınlarımızın hamilelik sürelerinin daha kısa olması ve bebeğinin nörolojik reflekslerin daha az gelişmesi, IQ eksikliği, dikkat dağınıklığı, hiperaktif  bir yapıda olmasına, bağışıklık siteminin zayıf olması ve hormon dengesinin bozulmasına neden olmaktadır.

Tarım ilaçları (pestisit) sırası ile elma, armut, şeftali, nektarın, çilek, üzüm, kereviz, biber, salatalık gibi gıda maddelerinde yüzde 98 oranına kadar yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Yani elma, armut, üzüm veya zeytin kabukları ile birlikte yediğimiz meyveler bildiğimiz gibi masum olmayabilir. Tüketici olan insanlarımızın hiç kimseye  güvenmeden, kesinlikle pazardan veya manavdan aldıkları sebze ve meyveleri çeşmenin altında bol su ile yıkamaları büyük ölçüde tarım ilacını azaltmış olacaktır. Ancak yeterli olmayacaktır. Yine sirkeli suda bir süre beklettikten sonra bol su ile yıkamak kendimizin ve çocuklarımızın sağlığı için çok önemlidir.

Peki insan vücudunda bomba etkisi yapan bu tarım ilaçlarını azaltmak için başka neler yapmamız gerekiyor? Tarım Bakanlığı tarafından, çiftçi daha hassas bir şekilde gözetim ve kontrol altına alınarak gereksiz tarım ilaçları kullanmaları önlenmelidir. Proje çalışmaları yapılıp yararlı böcekler devreye sokularak mücadele edilebilinir. Periyodik olarak eğitim yapılarak  ve sürekli bilgilendirilerek çiftçimiz bilinçlendirilebilir. Her şey bir yana çiftçimizin bu ürettikleri meyve ve sebzeleri de kendileri ve çocuklarının da yediklerini hiçbir zaman zihinlerinden çıkarmamalıdırlar.

Geleceğimiz, evlatlarımızı sağlıklı yetiştirmek hepimizin sorumluluğudur. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi "Sağlam kafa sağlam vücutta olur". Sağlıcakla kalın.

Bu makale 604 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Şeyh...
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Efraim Pala Efraim Pala
İstanbul Kanalı neleri değiştirecek?
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
ABD'nin aldığı karar tesadüfü olamaz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Adam ve ağaç
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Zamanın çomarı
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Marmarabirlik yönetimi çare değil, bahane üretiyor! (4)
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
Metin Sezgin Metin Sezgin
Ne mutlu Türküm diyene
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 16/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 26/12/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/12/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/12/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/12/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci