MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Mudanyalılar yemeği

18 Ekim 2018, 18:33

Metin Sezgin


12.'sini yapmakla artık geleneksel hale gelen Mudanya Sevdalıları'nın yıllık  yemeği, 14 Ekim Pazar günü Mudanya Arnavutköy'de asırlık çınarlar altında, Erol Ala tesislerinde gerçekleştirildi.

Bu yemekte her yıl içtenlikle ve inanılmaz bir vefa duygusuyla katılım sağlayan Mudanyalılardan başka, bu yıl eski Mudanyalılardan da yeni katılımların olması bizleri çok mutlu etti. Eski Mudanyalılarla, Mudanya'ya 1923 yılı ve öncesinde mübadil olarak Girit'ten, Yanya'dan, Selanik'ten ve Balkanların diğer kentlerinden gelen soydaşlarımız ve onların ahfadıyla Mudanya'da kardeş gibi yaşadığımızın canlı tanıkları, başta rahmet Mehmet ağabeyin sevgili eşi Nigar Abla (Başer), Prof. Nami Başer, sevgili Cüneyt-Aysel Pekman çifti ve  Dr. İbrahim Yüceer olmak üzere çok sevgili rahmetli Selma ablamın öğretmen arkadaşı Mustafa Başkurt ve değerli eşi, İzmir'den gelen çok sevgili ve vefalı arkadaşımız Güler Polat, sevgili Tümay abla ve kızı Ayşen'i, Belen ailesinin, Dinç ailesinin bazı eksik bireyleri olsa da geniş katılımları ile hazır bulunmaları, başöğretmenimiz Raif Bey'in yadigarı Nüve'nin ve sevgili arkadaşımız Ruhi Çetin'in yadigarı Selma Çetin'in, rahmetli Hilmi Aktan hocamızın yadigarı Ümit ağabeyimiz, sevgili eşi, kızı ve yardımsever oğlunun katılımlarından çok mutlu olduk.

Yine İstanbul'dan her yıl içten bir vefa duygusuyla gelen Efe ve İsmet amcanın oğlu Erdoğan, Pembe Öğretmenin kızı Filiz Yörüksoy, Ankara'dan gelen bir ortopedist gibi inanılmaz el  becerisiyle biz eski Mudanyalıların kırık ve çıkıklarını büyük bir ustalıkla tedavi eden rahmetli Selim Amcanın kızı, uzman  çocuk doktoru olan akademisyen Fatoş hanım...

Yine eski Mudanyalılardan tam bir Mudanya aşığı olan sevgili Macit ağabeyimiz, rahmetli Hakkı amcanın, rahmetli Palamento Erol'un yadigarı sevgili Rıza Özgen, ortaokuldan sınıf arkadaşımız sevgili Halit kardeşimiz. Sevgili arkadaşlarımız; Dayı Mustafa, Nadir Arman ve Sadettin Belen'in  başını çektiği, Gemlik'ten gelen İnşaat Mühendisi sevgili Yıldırım arkadaşımızın, Kocaeli'den gelen çocukluk arkadaşımız sevgili Akın Demircioğlu, sevgili Şükrü ve Erol Kutup kardeşler, İzmir'den gelen  E. Albay Erol Gürmen ve eşiyle birlikte toplantımıza katılan Mudanyalı E. Binbaşı Metin arkadaşlarımızın yanında yeni  katılımların olması; örneğin Hasanbey Mahallesi'nden komşumuz, Bursa'nın önde gelen sanayicilerinden İbrahim Akdemir kardeşimizin eşiyle birlikte gelmelerinden  dolayı çok mutlu olduk.

Fenerbahçe Spor Kulübü'nün eski başkanlarından, yine eski TBMM Başkan vekillerinden  rahmetli Agah Erozan'ın oğlu, Mudanyalı Kuvay-ı Milliye Reisi  Hafız Ahmet'in torunu  Bursa Milletvekili  Emekli Büyükelçi Ahmet Erozan'ı ve iki değerli arkadaşını aramızda görmekten mutlu olduk. Sayın Erozan'ın sevgili Nami Başer kardeşimizle o gün yemekte yaptıkları Fransızca diyalog, gerçekten görülmeye değerdi. Ayrıca sağlık sorunlarına rağmen benim Hasanbey  Mahallesi'nden  cilli (bilye) oyunundan arkadaşım sevgili  Ergün Başaran ve vefalı, fedakar eşini aramızda görmekle sevindik. Yine Mudanya Bayramyeri'nden futbol arkadaşım  ve benden yaşça küçük olmasına rağmen ortaokulda ve lisede bana Matematik dersleri veren Yeminli Mali Müşavir Şükrü Aydın'ı görmek yine bizleri sevindirdi.

Tabii başta bu toplantılarımızın yapılmasında İzmir'den gelerek bizlere önder olan, Mudanya Sevdalılarının isim babası sevgili Ateş Gürman'a, sevgili ikiz kardeşim Emin'e ve sevgili asistanım, gerçek bir İstanbul hanımefendisi  Banu Tunç'a yemeğimizdeki çok kıymetli yardımlarından ötürü kendilerine teşekkürlerimi sunmayı, yerine getirilmesi gereken bir borç addediyorum. Yine, temiz ve kaliteli servisleri nedeniyle tesis sahibi Erol Ala ve çalışanlarına da ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.      

Bu haftaki Mudanya mektubunda isimlerini yukarıda  tek tek sayamadığım  yada unuttuğum sevgili  Mudanyalılardan özür diliyor, katılımlarından ötürü hepsine ayrı ayrı sevgi ve şükranlarımı  sunuyorum.

Bu 12. buluşmamızda yüzü aşkın katılımlarıyla eski Mudanyalıların gösterdikleri bu samimi duyguları, bu içtenlikleri ve bu vefalı asil davranışları, benim ve benim gibi düşünen tüm arkadaşlarımın Mudanya Sevdalıları'nın, Bursa'nın önde gelen sivil toplum örgütlerinden biri olacağına olan inancımı pekiştirdi. Bu haftaki Mudanya mektubumu Allah'ın rahmetine kavuşan başta sevgili vefakar arkadaşlarımızdan Ruhi Çetin'e, Nurettin Sazan kardeşimizin yemekte duygulu bir konuşmayla andığı  Mudanyalı Arslan kardeşimize, sevgili Kenan Yaşayanlar'a (Maylı'ya), E.Albay Özgür Uluşal 'a ve sevgili eşi Peruhal'e ve isimlerini burada tek tek sayamadığım ebediyete intikal etmiş tüm Mudanyalı hemşehrilerimize, Yüce Allah'tan rahmetler  dileyerek, yine Yüce Allah'ın rahmetine kavuşan  sevgili kuzenim ressam Salih Bakkloğlu'nun bize güzel bir armağan olarak bıraktığı şu duygulu dizeleriyle noktalamak istiyorum: 

HATIRLAR MISIN ?   

Çocukların mevsimlere göre  oyunlarını / Çifte Kayalarda  Poyraz'ın başka uğuldadığını / Bambaşkaydı balıkçıların voli çevirmesi / Hatırlar mısın körfezde güneşin doğuşunu / İmbatın poyrazın esişini / Hatırlarmısın halk fırınının mis gibi kokan ekmeğini / Poyrazlar'ın Rauf Reisin koltuğuna sıkıştırıp iştahla  yediği o ekmeği / Hatırlar mısın Ferah Kahvesi'nin aynalı duvarlarını / Hatırlar mısın  bando şefi İbrahim Ünsal'ın sert ve düzgün hareketlerini / Hatırlar mısın Hıdrellez dağında, Hıdrellez günü mis gibi kokan balık, zeytinyağı kokusunu  / Hatırlar mısın Bayramyeri'ndeki Muhiddin ağabeyin atlı karıncalarını / Turşucu Abdi Dede'nin kavun turşularını / Hatırlar mısın başöğretmen Raif Bey'in  sert bakışlarını / Öğretmen Hilmi Bey'in Kurtuluş bayramlarındaki nutuklarını  / Öğretmen Halil Bey'in kibar efendi tavırlarını / Hatırlar mısın kara trenin dört saatte Bursa'ya gittiğini / Hatırlar mısın Marakaz, Sus vapurlarının seferlerini Ey hemşehrilerim ! / Hatırlar mısın Mudanya'nın her yerinde denize girildiğini / Nerede kaldı o güzelim çocukluk delikanlılık günlerim / Hatırlar mısın Mudanya'nın kapı numaralarını tek tek bileni / Altı yedi yaşlarında matematik problemlerini anında çözeni / İşte odur Yesari Salih / 09.03.1996.

Bu makale 1002 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Yasak elma, yasak sokaklar
Metin Aytürk Metin Aytürk
Virüs mü? Bakteri mi? Mikrop mu?
Efraim Pala Efraim Pala
Koronavirüs ile temizliği hatırladık
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Hayatın hakikati
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP nerededir?
Tevhide Türken Tevhide Türken
Bir Türk Generali -2-
Metin Sezgin Metin Sezgin
Her birimiz Mustafa Kemal Atatürk olmalıyız (2)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 26/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 20/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci