MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Mudanya'nın tarihi mutlaka dünyaya kazandırılmalı!

18 Ekim 2018, 18:33

Efraim Pala


Apameia, Myrleia, Moudania veya Montania olarak isimlendiren kent M.Ö. 700 yıllarında Kolophon’lular tarafından Myrleia kenti olarak kurulmuştur. Myrleia kenti Perseus'un babası olan Makedonya Kralı Philip’in, Pergamus Kralı ile yaptığı savaşta fethedilmiş ve müttefiki olan Bithynia Kralı 1. Prusias’a verilerek Roma imparatorluğu'nun kolonisi olmuştur. Prusias, M.Ö. 202 yılında karısının adını bu kente vererek Apameia adını almıştır. Yine istilalar sonrasında yıkılan ve 3 kez tekrar inşa edilen bu kent Myrleia, Apameia, Moudania, Montania sonrasında 1321 yılında Orhangazi tarafından Osmanlı topraklarına katılarak "Mudanya" ismini almıştır.

Kurtuluş Savaşı’nda Birinci Dünya Savaşı sonunda Mudanya, İngiliz askerleri tarafından önce 25 Haziran 1920 günü işgal edilmek istenmişse de, Şükrü Çavuş adında yurtsever bir askerin ateş açarak direnmesi sonucu bu girişim yarıda kaldı. Bir süre İngilizlerin hakimiyetinde olan Mudanya'yı İngilizler, sıkıyı görünce Yunanlılar'a devretti. Halit Paşa komutasındaki Türk birlikleri, Yunanlılardan 12 Eylül 1922 yılında kurtararak Mudanya’nın bu günlere gelmesine sebep olmuştur.

Kısaca Mudanya’mızın tarihine bir göz attıktan sonra gelelim bizim hikayemize...

Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarının Koruma Bölge Kurulu'nun 3. Derece Arkeolojik SİT alanı olarak kabul ettiği bu alanda 2012 yılında AVM için inşaata başlandı. AVM'nin inşaatı sırasında çıkan tarihi duvar ve taş heykellerin M.Ö 7. Yüzyıla ait olduğu, araştırmalar sonrasında anlaşıldı. Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu, çıkan tarihi eserlerin AVM altında cam koruma içinde korunup sergilenmesi koşulu ile inşaatın devam etmesine karar verdi. Kurul kararının iptali için Myrleia Antik Kent Platformu savunucuları, Bursa 1. İdare Mahkemesi'ne kurul kararının iptali amacı ile dava açtı. Danıştay’dan iki kez kurul kararının durdurulma kararı sonrasında, yerel mahkemeye gönderilen dava dosyası, süreci içinde 9 bin 312 metrekarelik alanın mülkiyeti el değiştirerek Özdilek Şirketler Grubuna geçti. İmar Barışı Kanunu'ndan faydalanan bu şirket, Yapı Kayıt  Belgesini alarak, Mudanya Belediyesi'nden de Yapı Kullanma Ruhsatını alarak  AVM’yi açmanın önündeki tüm engelleri aşmış oldu.

Anadolu’nun tarihi insanlığın tarihi kadar eskidir. Yontma taş devrinden başlayarak tarihin her döneminde Anadolu’da insanlar yaşamış, uygarlıklar kurulmuştur. Bugün Anadolu’nun neresine giderseniz gidin, tarihsel yapıtlarla ve uygarlık kalıntılarıyla karşılaşmanız muhtemeldir. Bu sanat yapıtları, bizden önce yaşayan insanlar tarafından bırakılan birer kültür mirasıdır. Tarihi yapıtlar bir toplumun ya da ülkenin geçmişini yansıtan kültürünü ve medeniyetini ortaya koyan en önemli varlıkların başında gelmektedir. Myrleia Antik Kent'te arkeolojik kazılar sonrasında çıkan tarihi yapıtlar, bir ülkenin olduğu kadar tüm insanların da evrensel ürünleridir. Geçmişten bu günlere gelen ve bu günlerden yarınlara kalması gereken bu yapıtlar, insanlığın ortak değerlerini ulusal kimliğini yansıtması bakımından birer uygarlık hazinesidir.

Bu yüzden tarihi eserler de, kültürlerin medeniyetlerin veya milletlerin en önemli geçmişleridir. Tarihi eserlerin korunması o ülkenin ya da milletin kültürünü ve tarihini yaşatmak açısından çok önemlidir. Tarihi eserler milletlerin değerlerini yansıtan ve geçmişine bağlayan eserler oldukları için mutlaka korunmaları gerekmektedir. Bu tür anlayış tüm insanlarında görevi olmalıdır.

Yurdumuzda maalesef bir ton tarihi eser çürümekte, yıpranmakta ya da yurt dışına kaçırılmaktadır. Kırılıp dökülen, çalınan, ört bas edilen veya yıpranan yapıtlar gerek devlet kurumlarıyla gerek toplumla korunması gereken yapıtlardır. Yurt dışına kaçırılan yapıtlarımızdan bir kısmı Kültür Bakanlığı gibi çeşitli vakıf ve derneklerin çabaları sonucu ülkemize geri kazandırılmaya çalışılmasına rağmen, tarihsel yapıtların korunmasının yeterli olup olmadığı ve onlara gerekli önemin verilip verilmediği her zaman tartışma konusu olmuştur.

Yurdumuz tarihsel yapıtlarıyla dünyanın hiç bir ülkesinde olmayan bir zenginliğe sahiptir. Günümüzde milyonlarca turist tarafından ziyaret edilen bu yapıtlar geçmişle günümüzü birbirine bağlayan köprülerdir. Bu yapıtları koruyup, hem kültürel mirasa sahip çıkar, hem de turizm yönünden değerlendirerek ülkemize döviz kazandırabiliriz. Aklımızı kullanırsak binlerce, milyonlarca turisti Mudanya’mıza getirebiliriz. Bu potansiyelimiz her zaman vardır.

Yurdumuzda son yıllarda çıkarılan yasalar ile bu yapıtlar koruma altına alınmakta aynı zamanda çeşitli iletişim araçları ile toplumsal sanat yapıtlarına bir duyarlılık oluşturulmaya çalışılmaktadır. 21.07.1989 yılında Kültür ve Tabiat Kanunlarını Koruma Kanunu çıkarılmıştır. Örneğin, 1979 ve 1710 sayılı Eski Eserler Kanunu ile tarihsel yapıtların korunması amaçlanmıştır.

AVM açmak insanlara cazip gelerek, şatafatlı olması ve tüketime özendirilmesi insanların gözünü boyamaktadır. Ama gerçekleri görmek gerekmektedir. AVM'yi her yere kurabilirsiniz ve çok para kazanabilirsiniz. Buna kimsenin diyeceği bir şey olmaz. Bir şirketin parasına para katmak için yapılan bu çalışmalar sonrasında, tarih ört-bas edilmemelidir. Tarihimizin bu şekilde toprak altında kalmasına sebep olanları, geleceğimiz olan evlatlarımız ve tarihimiz affetmeyecektir. Herkes bireysel olarak kendi üstüne düşen görevi yapmalıdır ve tarihi eserleri korumalıdır.

Unutmayın! Geçmişi olmayan bir millet, yok olmaya mahkumdur. Bu doğrultuda Mudanya Belediye Başkanı Sayın Hayri Türkyılmaz ve Myrleia Antik Kenti Koruma Platformu'nu çabalarından dolayı kutluyorum. Bu sebeple AVM'lere değil de, tarihi eserlere sahip çıkalım. Onların yıpranmasına, çalınmasına veya yok olmasına göz yummayalım. Tarihimizi yaşatalım ki bizde yaşayalım.

Bu makale 994 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci