MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Kaan Tuğracı

Ah bu lanet olası makam-mevki hırsı!

01 Kasım 2018, 15:22

Kaan Tuğracı


Çok değerli kadirşinas dost ve ahbaplarım, evvel üsbu sonu asyaf aylarından kalan havanın tadını zevcemle birlikte kordon boyunda  seyrü sefa yaparak çıkarmak istedim. Kordon boyundaki seyrü sefamızı tamamlayıp bir ahbabımızın mahfelinde soluklanıp, üzerinize afiyet  bir şeyler yudumlayıp dinlenmek için mola verdik. En son arı fırkasında alemi siyaset yapıp siyasi hayatını noktalayan dost ve ahbablarım yanıma gelip müsaade alarak bendenizle hasbihal etmek istediler. "Ne demek buyrun" cabetinden sonra başladık alemi siyasetle ilgili laflamalara...

"Kaan amca evvel üsbularda bizim tekayüte ayrılmış, aynı siyasi fırkaya gönül vermiş belediye reisimizle ilgili kalem çaldığın neşriyat pek hoşumuza gitti. Belediye eski reisimizi ne kadar sevip saysakta her canlının kap çanağın bir ömrü olduğu gibi alemi siyasetin de bir ömrü var. Makbere kadar alemi siyaset yapacak halimiz yok. Mamafih bizim belediye reisimiz bu işi makbere kadar yapmayı arzu ediyor, sıhhati el verirmi orası muamma?!" Ahbaplarıma  "Hayır olsun niye böyle laflamalarda bulundunuz. Eski arı fırkalı reisiniz makbere kadar mı alemi siyaset yapmak istiyor" demeye kalmadı, lafın gerisini getiriverdiler. Bu aksi kaziyeyle alakalı laflamaların noktasına virgülüne  dokunmadan, siz çok kıymetli okurlarıma  meşruhatlarda bulunmak istiyorum.

"Kaan amca, bizler arı fırkasında belediye eski reisimizle senevatlarca siyaset yaptık. Acı tatlı çok günlerimiz oldu. Bizler alemi siyaseti zatıalilerimize bir çıkar sağlamak için değil, Mudanya'mıza ne gibi aideler sağlayabiliriz düşüncesiyle ahaliye hizmeti Hak'ka hizmet olarak  gördük. Bazı alemi siyaset yaptığımız arkadaşlarımız berzah alemine göç etti (Yüce yaradan rahmet eylesin). Mamafih şimdi görüp işitiyorum ki, o dönem alemi siyaset yaptıklarımız, hüviyetlerinin son zamanlarında alemi siyasetten nemalanmak isteyen zatı muhteremler, alemi siyasette vazife alabilmek, bir yerlere aday olabilmek için fırsat kolluyorlar. Mesela, evvel zamanda belediyede beraber vazife yaptımız reisimiz, reislik yapmaya doyamadığından olacak ki, alemi siyasetin evkaş takımından bazı zatı muhteremler, hükümet fırkasının ilçe eski reisi zamanında Mudanya'mızda ehli sukluk yapıp akçeler kaybedip mahfellerini kapatan zatı muhteremler, ticari hayatlarında başarılı olamayanlar, belediyeden nemalananların hepsi arı fırkasının eski reisini tekrardan herhangi bir siyasi fırkadan aday gösterebilmek için var güçleriyle abesiyat çalışmalar yapıyorlarmış. Hatta ve hatta Reis-i Cumhur'un siyasi fırkasından Mudanya'mda eski reisi  aday gösterebilmek için parafe kampanyası başlatmışlar. Bu parefleri büyük vilayetin hükümet fırkasına, 'Mudanyamızın adayı bu. Ahali bunu istiyor. Bunlar da parafler gibi' debdebe yapıyorlarmış..."

 

Ahbaplarımın bu laflamaları sırasında dimağıma takılıp, suallerde bulunuverdim. "Bunlar Mudanya'mda hangi siyasi fırkada vazife yapıyor? Mudanya'daki AKP cemiyetindeki vazifeleri ne? Söz hakları var mı ? Bu evkaş takımı, Mudanya'mdaki AKP cemiyetindekileri ve başındaki Tabib Bey evladımı yok mu sayıyorlar?" suallerime arı fırkalı siyasi dostlarım tebessüm ederek cabet verdiler. Bendeniz de o manalı tebessümden, Mudanya'mdaki hükümet fırkasının içindeki durumu anlayıverdim.

Çok kıymetli okurlarım ve hemşerilerim, senevatların  bıdaasına ve tecrübesine dayanarak sizlere kelamlarda bulunmak istiyorum. Mahalli idarelereler seçimlerinde vazife almış belediye reislerine, meclis azalarına bakın bir çoğu (ahaliye hizmeti hakka hizmet olarak gören alemi siyasetten nemalanmayan, daha çok alemi siyasette faydalı olabilmek işin akrabayu talukatlarını ve işlerini öteleyen zatı muhteremler hariç) beray-ı ticaretlerinde başarılı olamayanlar, akçeli durumlarında sıkıntılı olanlar, nafia işleriyle uğraşanlar, belediyede iskanda illegal işi olanlar, iskan durumunda mülkleri yeşil alanda olup onu düzelttirmek isteyenler, dümeni yerinde olmayanların  bir çoğu belediye reisi ve meclis azası olmak için canla başla çalışıyorlar veyahut illegal işlerini halletirebilecek belediye reisinin vazife başına gelmesini istiyorlar. Bu emeklerini işlerine verseler, beray-ı ticaretlerinde çok başarılı olurlar.

Hülasa-i kelam kıymetli okurlarım, arı fırkalı dostlarımın bendenize müvezada bulındukları ve hüviyetleri bende saklı ve bir çok kıymetli okurumun tahmin ettiği bu zatı muhteremler yukarıda kalem çaldığım rol modele ne kadar uyuyorlar değil mi? Hepsi büyük vilayetteki hükümet fırkasına, parafe  götürenlerin içinde mevcutmuş! Yoksa şaşırdınız mı? Bendeniz şaşırmadım! Evvelden de kalem çaldığım gibi, bizler gibi yağhanede sabunluk olan başka bir nacağa sap olmayan torun tombalak sahibi olup onlarla ilgilenmek varken  bendenizden hüviyeti dört beş yaş küçük olan 1944 senevatlı zatı muhteremin ne işi var belediye reisliğinde. Ah bu lanet olası makam, mevki hırsı var ya adama neler yaptırıyor, neler!

 

Neşriyatıma son verirken bir kaç kelamda Tabib Bey evladıma yapmak istiyorum. Zatıalin Mudanya'mdaki hükümet fırkasının nahiye reisi değil misin? Zatıalinden habersiz bazı zatı muhteremler, mükerreat verip zatı halini önemsemeyip aday mı belirliyorlar? Bu hususta meclis mebusuna telkinlerde bulunursan, siyasi fırkan  için iyi etmiş olursun. Mudanya'mızdaki hükümet fırkasında  çok başlılık varken, herkes bir yere çekerek kendi adayını veyahut kendini reis meclis mebusu adayı ilan ederse, siz belediye reisliğini rüyanızda görürsünüz! Zatıalin ve siyasi fırkanın büyük vilayet ve baş vilayetteki mükerreat vericilere, bu zatı muhteremlerle ilgili sahici bıdaayı verirsen siyasi fırkan için iyi etmiş olursun. Reis-i Cumhurumuz gençlere değişik birimlerde vazifeler verirken, Mudanya'mızda hiç belediye reisliği yapacak dimağı yerinde yurttaş kalmadı da bendeniz gibi akranım, ahı gitmiş vahı kalmış zatı muhteremlerde mi çareyi arıyorsunuz? Demir tavında dövülür! Gözlerinin neferi giden, dizlerinin dermanı kalmayan, benden beter olan yurttaşlardan ne reis ne de meclis mebusu olur! Mudanya'mız tek bir mahalleden ibaret değil, kimse kendi gaitasında boncuk var sanmasın. Anlayanlar anlamayanlara ne lafladığımı anlatıversin.

Bendenizden kalem çalması gayrisini keyfiniz bilir!  Kalın sağlıcakla, hayırlı üsbular.

Bu makale 633 defa okunmuştur.

WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Velevki böyle...
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Mudanya'da anıları yaşamak
Efraim Pala Efraim Pala
Doğanın intikamı yakın
Tevhide Türken Tevhide Türken
Yüce Atatürk diyor ki... (2)
Perihan Dirican Perihan Dirican
Daha ötesi var mı?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Reis-i Cumhur'un ardından Mudanya'mız
Metin Sezgin Metin Sezgin
Ulusal tarihini unutan milletler yok oluşa doğru gider
Yavuz Başar Yavuz Başar
Milli Takım tarih yazdı
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 22/08/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 08/08/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 01/08/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/07/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/07/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/07/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci