MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Ne olacak bu sahilin sonu?

01 Kasım 2018, 15:22

Efraim Pala


Sevgili Mudanyalılar; Bursa Büyükşehir Belediye eski Başkanı Recep Altepe, yıllarca Bursa ili sahillerini baştan başa elden geçirerek, körfezdeki ilçelerin sahillerinin düzenleneceğini söyleyerek büyük sansasyon yapmıştı. Düşüncelerde olan bu projenin ilk aşaması olan Mudanya sahil düzenleme çalışmaları, maalesef fiyasko ile sonuçlandı! Sahil düzenlemesinin proje çalışmaları, masa başında ve bilgisayar ortamında ehliyetsiz kişiler tarafından yapıldığını yoldan geçen çocuklar bile söylüyor.

Medeni ülkelerde bir park yeri veya sosyal bir alan dizayn edileceği zaman, proje yarım halde iken belli bir süre durdurularak, halkın kullanımına açılırmış. Neden diye soracak olursanız... Bu park yerinde vatandaşların doğal olarak geçiş yerleri, dinlenme yerleri vs. mevcut ayak izi durumuna göre gözlemlenerek dizayn edilirmiş. Doğrusu olan bence de, bu tür araştırmaya dayalı çalışmalardır. Fiyasko ile sonuçlanan Mudanya sahilindeki düzensizlikleri Bursa Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin görmediği ancak biz vatandaşların yaşadığı eksiklikleri aşağıda ifade etmeye çalışayım.

1- Sahildeki restaurantlar önündeki oturma gruplarının yönü, vatandaşların denizi görmek yerine restaurantlarda yiyen ve içen insanları görecek şekilde ters manzaralı (!) yapılmış.

2- Orta şiddette esen bir poyraz esnasında bile sahil şeridi tamamen kullanılmaz duruma geliyor. Sahilde gezen ve cesaretini toplayan vatanların akıbeti baştan aşağı ıslanmakla son buluyor. Deniz suyundan etkilenen güneşliklerin profil demirleri ehil insanların elinde profesyonel bir işçilik yapılmadığı için 3 ay içinde paslanmaya başladı! Dolayısıyla bu kışı çıkaramazlar diye düşünüyorum.

3- Güneşliklerin önündeki kısa duvarda koruyucu bariyer olmadığı için buradan aşağıya deniz suyu altındaki taşlar üzerine düşebilecek olan çocuklarımızın vebali kimin olacak? Bu bölümlerin kırılmaz cam ile kapanması kaza riskini ortadan kaldırıp, sahilin deniz dalgalarından zarar görmesinin de önüne geçecektir. Yine güneşliklerin önünde/yanında muhtemelen çimlendirilmek istenen kısım deniz suyu ile dolarak balıklar için yaşam alanı olması ayıpsanacak seviyededir.

4- Sahilin ön kısmındaki zemin döşemeleri kısa bir sürede kabardı, tahrip oldu ve bozuldu. Üzerinde yürümek kaza riski taşıdığından, bozuk olan satıhlar sökülüp yeniden aynı düzen içinde tekrar yapılmaya çalışılmaktadır. Bence halkın parasını bu kadar çarçur etmenin anlamı yok! Bu alanı da diğer üst kısımdaki gibi beton yaparak, uzun yıllar problemsiz kullanıma sunmak mümkündür.

5- Belediye binası önündeki sahilde oturma grubu ve zemin döşemeleri kırılmış, bozulmuş ve kullanım dışı kalmıştır.

6- Mudanya’da Arıtma Tesisi devreye alınmış olmasına rağmen, Arnavutköy Balıkçı Barınağı'ndan itibaren kapalı pazaryerindeki dolgu alanına kadar bir çok yerden denize halen kanalizasyon atık sularının akması, denizimizin kirlenmesine sebep olmakla birlikte sahili pis bir koku ile kaplanmasına sebep olup, Buski’nin’de vizyonuna ters bir durumdur.

7- Yeşil alanların ağaçlandırılıp, çimlendirilmesi ile son bulan peyzaj çalışmalarından sonra çim alanları işgal edilmiş ve yeşil doku zarar görmüştür .Sulama sprinklerinin kırılmış ve bozulmuş olması da çim dokunun ömrünü bitirmiştir.

 

Çeşitli yayın organlarından bu ve buna benzer eksiklikler Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne belirtilmiş olmasına rağmen hiç bir tepki gelmemesi, vatandaşı karamsarlığa itmektedir. Çok büyük paralar harcanarak yapılan bu projenin eksiklerinin görmezlikten, duymazlıktan gelinmesi, ilgisiz davranılması artık Mudanya halkını çileden çıkarmaktadır.

Mudanya halkı yıllarca kandırılmış ve mağdur olmuştur. Bizler çok zengin bir millet değiliz. Vergilerimizin bu şekilde bol kepçe ve sorumsuzca kullanılmasını istemiyoruz. Bu bizlerin en doğal hakkıdır.

Sevgili Mudanyalılar sahil düzenlemesinin mevcut durumu maalesef belirttiğim gibidir. Vatandaş olarak yaşanan sorunların çözümünü de naçizane belirtmeye çalıştım. Belki bir gören ve duyan olur diye!..

Bu makale 1028 defa okunmuştur.

Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
Perihan Dirican Perihan Dirican
Timsah gözyaşları
Suat Orunç Suat Orunç
İçimizdeki ses vicdan-dan gelir...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Vicdan makamı
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci