MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Patronun emri

09 Kasım 2018, 01:38

Tevhide Türken


İkinci Dünya Savaşı'nda Almanya'nın işgal ettiği ülkelerdeki Musevileri ya öldürüyor ya da kaçırıyorlardı. Yine böyle kaçmak zorunda kalan Romanya, Musevilerden 800 kişilik bir grup küçük vapurla İstanbul Limanı'na gelmişti. Bu vapuru Almanlardan korktukları için hiç bir ülke kabul etmiyordu. Motoru da arızalı olan bu vapur önce Sarayburnu'na demir atmış sonra da Şile açıklarına çekilmişti. Ancak 24 Şubat 1942'de hangi devletin torpilli silahıyla battı bütün mürettebatı da bir anda acı bir şekilde yok oldu" diyen köklü sanayi kuruluşlarımızın öncüsü, efsane işadamlarımızdan Vehbi Koç, sözlerine şöyle devam etmektedir.

"Savaşlar, ekonomik durumu bozuk olan ülkelerin ve halklarının üzerinede çok kötü etkiler yapar. Türkiye İkinci Dünya Savaşı'na girmemekle birlikte bu savaştan büyük çapta etkilendi. İhtiyacımız olan mallar yeterince gelemediğinden fiyatlar alabildiğine yükseldi. Büyük bir karaborsa başladı. Karaborsadan anormal kazanç sağlayan insanlar, anormal derecede para harcıyor bir kısım halk, yoksulluktan acı çekerken öbür taraf zevk ve sefa içinde yaşıyor. Sıkıntılar, acılar doğuyor, böylece savaşlar ahlakı o kadar bozuyordu ki, önüne geçmenin imkanı kalmıyor. Böyle zamanlarda kanunsuz iş yapan işadamlarından büyük para kazananlar oldu. Fakat hiçbiri bu kazançlarını koruyamadı. Bir toplumun ahlakını sade savaşlar bozmaz. Döviz kaçakçılığı, karaborsa, ekonomik bozukluklarda uzun sürerse o ülkenin bünyesi bozulur. Ülkenin kalkınması için yapılacak işler bir yana bırakılırsa bu sefer de ahlaksızlıklarla uğraşılır diyen merhum Vehbi Koç, 1940 yılında yürürlüğe giren Milli Korunma Kanunu'na değinir. Bu kanun, 2. Dünya Savaşı döneminin zor koşulları karşısında hükümetin ekonomiyle müdahale yetkisini arttırmak, karaborsa ve piyasada gelişen bir takım olumsuz gelişmeleri engellemek amacıyla çıkarılır. En yoğun olarak da 1950'nin ikinci yarısından sonra yani Demokrat Parti'nin iktidarda olduğu zaman kullanılmış. 1960'da Bakanlar Kurulu kararıyla da uygulamadan kaldırılmış. Cezai kovuşturmaya uğrayanlar ve mahkumiyet alanlar da yine bir kanunla affedilmişlerdi.

 

NOT: Yararlandığım kaynak Vehbi Koç'un Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan "Vehbi Koç Anlatıyor" kitabından...

*

Kalem, kağıt şöyle dursun. Yağ, un, şeker, gazyağı kuyruklarında az mı bekleştik. Yeni kuşaklar elbette bilemezler. Yine o yıllarda 300 TL'lik bir otomobil lastiğinin karaborsada 1.500 TL satıldığını akla hayale gelmedik nice hile hurdanın icat edildiğini... İşte o günleri yaşamış biri olarak bizzat şahit olduğum bir anım.

O yıllarda sentetik ürünlerle henüz pek tanışmamış olsak da piyasaya sürülen renk renk orlon iplere rağbet pek fazlaydı. Ve yine o zamanlar bu ipler yumakla değil de kiloyla satılıyordu. İster dört kilo al bir yatak örtüsü, ister yüz gram al bir çift çetik ör. O nedenle de tuhafiyeci dükkanlarında bir de (terazi) tartı bulunurdu. O gün sabahın biraz erken bir saatinde her zaman alışveriş yaptığım semtimizin tek tuhafiye dükkanından içeriye girdim. Ne dükkan sahibi Hacı amca, ne de emektar çırağı ortalarda yoktular. "Kimse yok mu" soruma portatif merdivenin tepesine çıkmış olan çırağın sesi, "buradayım abla"...

- "Ne yapıyorsun orada?"

- "Ne yaparsın patronun emri. Her sabah ilk işim elimdeki filit makinesiyle raflardaki orlon iplerinin üzerlerine su püskürtmek.

Hayretle, "Niçin" dedim!..

"Niçin olacak. Satarken kiloda ağır çeksin diye"...

*

Yazımı Milattan Önce yaşamış olan ünlü filozof Aristotales'in sözleriyle sonlandırırken, aziz ülkemize esenlikler dilerim.

Sözün en güzeli; söyleyenin doğru olarak söylediği, dinleyenin de yararlandığı sözdür. (Aristotales)

 

Cumhuriyetimizin ilk ve tek lideri Büyük Atatürk, Aziz ruhun şad olsun.

Bu makale 930 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci