MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Tarih yazmak tarih yapmak kadar mühim

15 Kasım 2018, 17:45

Metin Sezgin


CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz’ın geçtiğimiz hafta minarelerimizden "Türkçe Ezan okunsun" şeklindeki bence zamansız, ancak tarihi bir gerçeği vurgulaması yönünden de Sayın Yılmaz’ın kişisel düşünceme göre haklı olduğu bir öneri nedeniyle Türk kamuoyunda büyük bir tartışma yaşandı. Bu tartışma Yılmaz’ın kesin ihraç talebi ile CHP Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edilmesi tartışmayı daha da alevlendirdi.

Ülkemizde Türkçe ezanın tarihsel kökenini sorgularken, 1933 yılı 1 Şubat Çarşamba günü Bursa’da yaşanan olaydan söz etmek gerekir. Prof. Dr. Utkan Kocatürk, bir yapıtında bu konuyu şöyle naklediyor:

“1 Şubat Çarşamba günü Bursa Ulucami’den çıkan yüz kadar vatandaş; ‘Ezan her yerde Arapça okunurken neden bir tek Bursa’da Türkçe okunuyor?' diyerek Müftülüğe doğru yürüyüşe geçer... Meraklıların da katılımıyla kalabalık giderek büyür. Müftü bu konuda talimat alındığını ezanın yalnız Bursa’da değil, her yerde Türkçe okunduğunu, asıl yanıtı Vali’nin verebileceğini söyleyince de, kalabalık Hükümet Konağı’na doğru yürür. Vatandaşlar, makamında olmayan Vali’yi beklerlerken merdivenlere oturmuşlar, sonra da polisin müdahalesi ile olay çıkarmadan dağılmışlardır".

Olayın hemen ardından Bursa’ya gelen Reis-i Cumhur Mustafa Kemal (Soyadı kanunu henüz yürürlüğe girmediği için Atatürk soyadını henüz almamıştır) bugünkü Çekirge Caddesi üzerinde bulunan Çelik Palas’ın hemen yanındaki köşkte akşam yemeği yenildiği sırada, yemekte bulunan bir zat, bu ayaklanma ile ilgili olarak; “… Bursa gençliği olayı hemen bastıracaktı, fakat zabıtaya ve adliyeye olan güveninden ötürü”  diyerek konuşmaya başladığında, Mustafa Kemal bu kişinin sözünü keser ve günümüzde "Bursa Nutku" diye anılan konuşmayı yapar. Laik Cumhuriyet ve Atatürk karşıtı karanlık güçler tarafından şehit edilen ve şahadetinden kısa bir süre  önce yazdığı "Kemalizm, laiklik ve demokrasi" adlı kitabında Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı, Bursa Nutku ile ilgili olarak şu yorumu yapmıştır: “...Tarihte bu sözleri söyleyebilen bir başka devrimci çıkmış mıdır? Başında bulunduğu devletin bile zaaf içinde olabileceğini düşünen, geleceğin siyasal iktidarlarından kuşkulanabilen ama gençliğe böylesine sınırsız bir güven besleyen, böylesine çek veren, gençliği böylesine son çare olarak gören bir devrimci yoktur! Ve Atatürk hem gelecek iktidarlar, hem de gençlik konusunda yanılmamıştır….’’

Mustafa Kemal’in Bursa Nutku, ilk kez yeniden 1947 yılında Bursalı gazeteci Rıza Ruşen Yücer tarafından yayınlanan  “Atatürk’e Ait Bir Kaç Fıkra ve Hatıra” isimli kitabında yer almıştır. 1949 yılında ise Bursa Nutku, Demokrat Parti'nin İzmir’de yapılan II. Büyük Kongresi'nde Celal Bayar tarafından Şeref Balkanlı’ya okutulmuştur. Yine Mustafa Kemal’in Bursa Nutku, 1954 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin cephesinde, Atatürk Heykeli arkasındaki taşlar üzerinde yazılmıştır. Bu yazının oraya yazılmasına ise Demokrat Partili Atıf Benderlioğlu başkanlığındaki bir komisyon karar vermiştir.

İlk Türkçe ezan ise, 30 Ocak 1932 tarihinde Hafız Rıfat Bey tarafından İstanbul Fatih Camii’nde okunmuştur. Hafız Rıfat Bey’in okuduğu Türkçe ezan şöyleydi:

Tanrı uludur Tanrı uludur / Tanrı uludur Tanrı uludur / Şüphesiz bilirim ve bildiririm; Tanrı’dan başka yoktur tapacak / Şüphesiz bilirim ve bildiririm; Tanrı’dan başka yoktur tapacak /  Şüphesiz bilirim, bildiririm; Tanrı’nın elçisidir Muhammed / Şüphesiz bilirim, bildiririm; Tanrı’nın elçisidir Muhammed / Haydi namaza, haydi namaza / Haydi namaza, haydi namaza / Haydi felaha, haydi felaha / (Namaz uykudan hayırlıdır) Tanrı uludur, Tanrı uludur / Tanrı’dan başka yoktur tapacak.

İşte CHP Ardahan Milletvekili Sayın Öztürk Yılmaz, ezanın anadilimiz Türkçe olarak okunması konusundaki düşüncesini Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’ndaki düşünce ve ifade özgürlüğüne dayanarak açıklıyor. Ama yukarıda da değindiğim gibi bu açıklaması zamansız bir açıklama. Çünkü yerel seçimlere girdiğimiz şu günlerde Yılmaz’ın bu çıkışı, CHP karşıtı siyasiler tarafından aleyhte bir propagandaya sebep olabilir. Nitekim bu konudaki CHP’ye yönelik salvolar başladı bile. Bu nedenle CHP yöneticilerinin Sayın Milletvekili Yılmaz’a karşı yaptıkları eleştirilerinde bu açıdan haklılık payı vardır. Ancak Yılmaz’ın bu konudaki düşüncesini özgürce açıkladığı için ve CHP’nin kurucusu Mustafa Kemal’in Cumhurbaşkanlığı sırasında, 1932 yılında  başlayarak ezanın Demokrat Parti'nin iktidara geldiği 1950 yılının Haziran ayına kadar 18 yıl süre ile Türkçe okunduğu tarihsel gerçeği göz önünde tutulduğunda Sayın Yılmaz aleyhinde, CHP yetkililerince kesin ihraç talebiyle başlatılan  bir linç kampanyasına dönüşmesini bir Türk vatandaşı olarak asla tasvip etmiyorum.

Bu arada büyük Türk düşünürü Ziya Gökalp’in, biz Türklerin ses bayrağı olan Türkçe olarak yazdığı için bir Türk olarak çok beğendiğim, "Vatan" isimli  şiirinin ilk beş dizesini siz değerli hemşehrilerimle paylaşmak istiyorum. Şöyle ki;

"Bir ülke ki camiinde Türkçe ezan okunur / Köylü anlar manasını namazdaki duanın… / Bir ülke ki mektebinde Türkçe Kuran okunur / Küçük büyük herkes bilir buyruğunu Huda’nın… / Ey Türk oğlu, işte senin orasıdır vatanın!"

 

Şimdi de son olarak, ismi gibi öz be öz Türk olan ve serhat şehrimiz Ardahan’dan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne kopup gelen Sayın Yılmaz’a karşı linç kampanyası başlatan CHP yetkililerine şöyle seslenmek istiyorum: 

Kendisini rahmetle andığım ve yıllar önce TV'deki bir programında "Mustafa Kemal Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de saat 9'u 5 geçe "Hakka yürümesiyle adeta duran bir saat gibi, Türk Devrimi de durmuştur" dediğine yıllar önce bizzat tanık olduğum ve bu çok önemli konuşmasıyla bu konuda çok önemli tarihi bir tespit yapan tarih konusunda hiçbir kariyer yapmadığı halde bu konuda Allah vergisi bir tarih bilgisine sahip olan, ortaya koyduğu çok sayıdaki eserleri nedeniyle kendisine karşı büyük hayranlık duyduğum, Rahmetli Cemal Kutay’ın Hakka yürümesinden önce son yapıtlarından biri olan “Türkçe ibadet: Atatürk'ün beraberinde götürdüğü hasret" kitabını okumalarını tavsiye ediyorum.

Yine minarelerimizde Türkçe ezan okunmasını isteyen Sayın Yılmaz’ı CHP’den ihraç etmek isteyen o CHP’li yetkililere bu konuda son bir önerim var: Kanımca gelmiş geçmiş en büyük Türk bestekarı olan ve ölümsüz eserlerini hayranlıkla dinlediğimiz Hafız Sadettin Kaynak’ın, o Allah vergisi güzel sesiyle Türkçe olarak okuduğu ve beni bu satırları yazarken gözyaşlarıma boğan Türkçe ezanı Youtube’dan dinlemelerini tavsiye ederim.

Evet, Mustafa Kemal tarih yazmak konusunda Türk Milletine 1931 yılında şöyle seslenmişti:

"Tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir. Yazan yapana sadık kalmazsa, değişmeyen hakikat insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır".

Bu makale 860 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci