MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

2019; Türk'ün yeniden doğuşunun başlangıcı olmalı (1)

23 Kasım 2018, 18:26

Metin Sezgin


Türkiye Cumhuriyeti'nin banisi Mustafa Kemal'in bizzat yazdığı el yazılarıyla Afet İnan'a dikte ettirdiği "Medeni Bilgiler" isimli çalışma, ilk olarak Prof. Dr. Afet İnan tarafından derlenerek "Vatandaş İçin Medeni Bilgiler" adıyla 1930 yılında yayınlanmıştır.

Maarif Vekaleti, Milli Talim ve Terbiye Dairesi'nin 7.9.1931 tarih ve 2197 sayılı kararıyla orta okul ve liselerde ders kitabı olarak okutulan 'Vatandaş İçin Medeni Bilgiler'in büyük bir bölümü Gazi Mustafa Kemal tarafından kaleme alınan belgelere dayanmaktadır.

Mudanya Mektuplarında sık sık yinelediğim gibi,1989 yılının Ağustosu'nda "Vatandaş İçin Medeni Bilgiler" kitabından esinlenerek kaleme aldığım ve 26.8.1989 günlü Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan "Hangi 26 Ağustos" başlıklı yazımın önemli bir paragrafı şöyleydi: 

"...Evet, 26 Ağustos 1922 günü şafak vakti, mevzilerinde, Kocatepe'den  verilecek saldırı emrini sabırsızlıkla bekleyen Türk askerlerinin artık tek amaçları vardı: Son Türk (Anadolu) topraklarını korumak ve işgalci düşmanı vatanın Harim-i İsmetinde boğmak !.. Anadolu topraklarının emperyalistlerce bölüşülmesi ve acılarla dolu Yunan işgali Türk halkının aklını başına getirmiş, Türk halkı ulus olduğunu yeniden duyumsamış, Türk'ü ulusal duygusu yüreğini ateşlemişti. Anadolu insanı işgalcilere karşı başlatılan savaşın amacını kavrayarak yeni bir ülkü ile savaşıyordu. Artık bu din duygusu değil, vatan duygusu ve yurt sevgisi idi. Bunun için Sakarya'da bir ölüm-kalım savaşı veren Türk askerlerine ve tüm Türk ulusuna, o eşsiz başkomutan vatandaş sanıyla hitap ediyor ve "Vatanın her karış toprağı vatandaş kanıyla ıslanmadıkça terk olunamaz" diyordu. Türk askerleri bu buyruğa üstün bir ahlak anlayışı ve büyük bir özveri ile uydular ve Sakarya boylarında 22 gün 22 gece yiğitçe direndiler. Vatanları uğruna orada canlarını vermekten çekinmediler.."

Bu satırları 20 Temmuz 1974'te başlayan Barış Harekatı sonucu Kıbrıslı Mücahitlerle birlikte Mudanyalı evladımız Ali Nihat Gerede'nin de aralarında bulunduğu 838 şehidimizin kanıyla kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 35. Yıldönümü kutlamalarının Ankara'da yapılan bir resepsiyonla geçiştirilmesi, Türk dünyasının böylesine önemli bir yıldönümünün gerek yazılı, gerek görsel basında hemen hemen hiç yer almaması, Türk milletinin her duyarlı evladı gibi  benim de içimi acıttığı için kaleme aldım. 

Allah izin verirse "2019 yılı; Türk'ün yeniden doğuşunun başlangıcı olmalı" başlıklı yazıma gelecek hafta devam etmek istiyorum.

Tüm hemşehrilerime sağlık ve mutluluklar dilerim.

Bu makale 394 defa okunmuştur.

Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Cilalı puşt devri
Yavuz Başar Yavuz Başar
Milli Takım zar zor da olsa Andorra'yı yendi
Efraim Pala Efraim Pala
Bozcaarmut, Kınık, Kurşunlu ve Söğüt seyahatnamesi
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Cuma Namazı sonrasında ahbaplarımla hasbihal
Metin Sezgin Metin Sezgin
30 Ağustos izlenimleri
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Mudanya 9 gün kitap özlemini yaşadı
Tevhide Türken Tevhide Türken
Yüce Atatürk diyor ki... (5)
Perihan Dirican Perihan Dirican
Akıl bir nimet mi, yoksa ceza mı?
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 29/08/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 22/08/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 08/08/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 01/08/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/07/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/07/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci