MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com Lösev
Tevhide Türken

Sahip çıkalım

23 Kasım 2018, 18:27

Tevhide Türken


1923 İzmir İktisat Kongresi'nde askeri savaşın yerini alacak olan ekonomik savaşa hazırlık çalışmalarını başlatan Atatürk, savaşlar nedeniyle çalışmalarına ara vermiş, örgütlenmesi kısmen dağılmış bir banka ve kredi sistemini devralan Cumhuriyetin Merkez Bankası yanında özel bankalara da gereksinimi olduğunu biliyordu.

Durum Falih Rıfkı Atay'ın "Çankaya" adlı eserinde yazdığı gibiydi. Yeni Türkiye'de devletçilik bir ekonomik sistem olarak doğmamıştır. Bir tarih zaruret olarak doğmuştur. Yapılacak şeyleri devletten başka yapılabilecek olan yoktu. Yani Türkiye kendi yapmak veya hiç bir şeyin yapılmamasına boyun eğmek arasında seçmeli idi. Partinin 200 bin lirasını bir yabancı bankaya yatırarak hissedar olmak teklifinde bulunduğumuz vakit, "Türkler bankacılık edemezler. Paranızı bize bırakırsınız, faizini veririz" diyorlardı. Bir vatan kurtarmak fakat bir banka kuramamak, bir fabrika işletememek, zaferin verdiği üstünlük duygusu ile bu iddiaların doğurduğu aşağılık duygusu çarpışıyordu.

1923'ün şevkli iradesi 19. asır İktisat öğrencilerinin şüpheci ve bozguncu telkinlerini nihayet yendi. Bilmediğimiz şeyleri yapmaya koyulduk. Ankara köy mü idi şehir olacaktı. Demiryolu, Erzurum'a kadar ulaşmalıydı. Her şey yapılmalı ve yapılanların sahibi bu millet olmalı idi. Türk'ün parası varsa Türk, Türk'ün parası yoksa devlet yapacaktı. Geçmişten korkuyorduk. Kapitülasyonlar kabusu henüz dün akşamki uykularımızda idi. Atatürk'ün ekonomik kurtuluş ve bağımsızlık savaşımızın sonlanması, 29 Ekim 1923 Cumhuriyetimizin ilanı ve baş döndürücü bir hızla kalkınma hareketlerimizin yaşama geçmiş, dış ülkelerin cazip maddi yardım tekliflerini kabul etmeyen Ulu Önderimiz, bugünkü milli varlıklarımızın temellerini atarken savaşta olduğu gibi Aziz Atamızı yine Türk ulusuna güvenmişti. Türk halkı da büyük Atasına...

Yerli sanayimizin kuruluşunun temel taşlarından olan değerli iş adamlarımızdan merhum Vehbi Koç, bir söyleşide şöyle der:

"Bu yüzyılın başında doğduğum Türkiye'yi ve dünyayı gözlerimin önüne getiriyorum. Batıda modern sanayi devriminin kapılarının açıldığı o yıllarda biz 9-10 milyon nüfus Anadolu'da geri ve yoksul bir hayat yaşardık. Mustafa Kemal Paşa'nın Ankara'ya gelip Kurtuluş Savaşı'nı idare ettiği yıllardaki hayatımızı ibret olsun diye bugünün gençlerine sık sık anlatırım. Mumla, gaz lambalarıyla aydınlanırdık. Köylerde tezek, şehirde mangal ve odun sobasıyla ısınırdık. At, eşek, katır, deve gibi hayvanlarla, kağnılar veya yaylı arabalarla bir yerden bir yere gidilirdi. Doğup büyüdüğü çevresini aşabilmiş insan sayısı çok azdı. Sadece Vali, Kaymakam, Jandarma Komutanı gibi devleti temsil eden memurlar, manyetolu telefonla haber alabilir, haber verebilir, mektup atlı arabayla gelirdi. Yol diye bir şey yoktu. Yol denilen yerlerden kışın çamurdan, yazdın tozdan geçilmezdi. İğneden ipliğe bütün ihtiyaçlar dış memleketlerden tedarik edilirdi. Ticarete atıldığım ilk yıllarda Marsilya tipi kiremit ithal edip sattığımı hatırlıyorum. Bizim gençliğimizde hayat böyleydi...".

Bir soru üzerine ise, ülkemizde daha öncede bir banka vardı. Adı Osmanlı Bankasıydı. Ama ismi hariç sermayesi, idarecileri ve çalışanları da yabancıydı der.

"Bir ülkenin siyasi askeri zaferleri ne kadar büyük olursa olsun, mali ve ekonomik özgürlüğünden yoksunsa o ülkede kazanılan zaferlerde kalıcı olamaz" diyen Ulu Önder Atatürk, 29 Ekim 1923 Cumhuriyetin ilanıyla yurt genelinde başlayan kalkınma seferberliğimizin ilk aşamasında yaşama geçirilen elektrik, haberleşme, ulaşım, şeker, çimento, demir çelik gibi yurdumuzun kalkınmasına büyük yararlar sağlayan 40'a yakın sanayi tesisimizin hizmete girmesini sağlamıştır. Bunların yanı sıra özgürlüğümüzün baş mimarı sevgili Atamızın önerileri, maddi-manevi katkılarıyla yaşama geçen Cumhuriyet kazanımlarımıza, öz kaynaklarımıza ve İş Bankamıza sahip çıkalım.

Bu makale 469 defa okunmuştur.

SNS YAPI Vaillant Ana Bayii'nden BAYRAM KAMPANYASI
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Çürüdük
Efraim Pala Efraim Pala
Tatilin rotası Mecidiye
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Vatan hainliği
Metin Sezgin Metin Sezgin
Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a açık mektup
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Mudanyalı yazarın öyküsü Zeytinlik Devrimcileri
Tevhide Türken Tevhide Türken
Osman Hamdi Bey
Perihan Dirican Perihan Dirican
Maymunlar bizi yiyip bitirecek
Yavuz Başar Yavuz Başar
Milli Takım tarih yazdı
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Ulaşımı zorlaştıran tel örgüler kaldırılsın
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 18/07/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/07/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/07/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 27/06/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 20/06/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 13/06/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci