MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

24 Kasım Öğretmenler Günü'nün düşündürdükleri

29 Kasım 2018, 13:29

Metin Sezgin


Geçen hafta Cumartesi günü Öğretmenler Günü idi. O gün Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi sınavları vardı. Bende Felsefe Bölümü öğrencisi olarak sabah ve öğleden sonra olmak üzere çeşitli okullarda yapılan sınavlara girdim. 4 yıldır devam eden Felsefe öğrenciliğim süresince sınava girdiğim tüm okulları geziyorum. En başta özellikle Atatürk köşelerindeki yazıları ve etkinlikleri izliyorum. Ne yazık ki bu Atatürk köşelerinde Atatürk'ün Türk Ulusu'na ve özellikle Türk Gençliği'ne bıraktığı manevi mirası açıklayan, benim ve  benim gibi düşünenlerce Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün  kimliğini ve misyonunu en iyi tanımlayan Türk Ulusuna miras olarak ne bıraktığını çok veciz bir şekilde açıklayan şu sözlerinin yazılı olduğu bir çerçeveye pek rastlayamıyorum.

Ne demişti O büyük deha?

"Ben, manevî miras olarak hiçbir nass-ı katı, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevî mirasım bilim ve akıldır. Benden sonrakiler, bizim aşmak zorunda olduğumuz çetin ve köklü güçlükler önünde, belki amaçlara tamamen eremediğimizi, fakat asla ödün vermediğimizi, akıl ve bilimi rehber edindiğimizi onaylayacaklardır. Zaman hızla dönüyor, milletlerin, toplumların, bireylerin mutluluk ve mutsuzluk anlayışları bile değişiyor. Böyle bir dünyada asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek, aklın ve bilimin gelişimini inkâr etmek olur. Benim, Türk milleti için yapmak istediklerim ve başarmaya çalıştıklarım ortadadır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel eksen üzerinde akıl ve bilimin rehberliğini kabul ederlerse, manevî mirasçılarım olurlar..."

O büyük uyarıcı eğitim konusunda da Türk Ulusu'na şöyle sesleniyor:

"Eğitimdir ki bir milleti hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum halinde yaşatır veya bir milleti kölelik ve yoksulluğa terk eder". Ve O Büyük Önder, Türk öğretmenlerine şöyle sesleniyor: "Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister".

Bu yıl ilkbaharda bir gün Afrika'nın dili Fransızca olan bir ülkesinden Bursa'daki bir ilkokula başlarında öğretmenleriyle misafir öğrencilerin geldiğine tanık oldum. Afrikalı, Fransızca konuşan öğretmen kendisini o ilkokulda Türk öğrencilerle birlikte karşılayan ve Fransızca bilen bir Türk öğretmenin elini sıkarak bir şeyler söyleyerek selamladı. Ancak O Afrikalı öğretmenin sözlerinden kendisinin O Büyük Atatürk'ü gereği gibi tanımadığı ve O'nun bir kez daha yazmaktan usanmadığım "Eğitimdir ki bir milleti hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum halinde yaşatır veya bir milleti kölelik ve yoksulluğa terk eder" sözlerinden habersiz olduğu belliydi. Ama ne yazık ki, Fransızca bilen Türk öğretmen Afrikalı öğretmenin bu tarihsel hatasını "ATATÜRK'ÜN ÜLKESİNE HOŞGELDİNİZ" anlamındaki Fransızca olarak "Soyez le bienvenu a la Turquie d'ATATÜRK" diyerek düzeltebilme cesaretini gösteremedi. O Türk öğretmenin, bu korkusu ve cesaretsizliği benim o gün yüreğimi yaralamıştı.

Başta sevgili rahmetli  öğretmen ablam Selma Sezgin ve yine yıllar önce birlikte Fransızca kursuna katıldığımız ve kısa bir süre önce Yüce  Allah'ın  rahmetine kavuşan Ülkü öğretmenimiz başta olmak üzere ülkemize FİKRİ HÜR, VİCDANI HÜR,  İRFANI HÜR NESİLLER YETİŞTİREN ve yine Cumhuriyetimizin Başöğretmeni Mustafa Kemal Atatürk'ün adını anmaktan asla çekinmeyecek kadar medeni cesaret sahibi öğrenciler yetiştiren tüm Cumhuriyet öğretmenlerinin Öğretmenler Günü'nü kutlar, onlara sağlık ve mutluluklar dilerim. Hak'ka yürüyen tüm öğretmenlerimize Ulu Tanrı'dan rahmetler niyaz ederim.

Bu makale 791 defa okunmuştur.

600 sayımızı e-gazete formatına okumak için tıklayın
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Metin Aytürk Metin Aytürk
İşgal, Talan, Göz Yumma!...
Efraim Pala Efraim Pala
Şanlı Türk Milleti
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci