MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

İnsan olabilmenin şartları olmalı

29 Kasım 2018, 13:29

Mehmet Aktoprak


Toplum olarak; insanca yaşamanın bir bedeli olmalı! Toplumsal yaşamda bireylerin karşılıklı olarak, saygılı olmalarının yanında; sevgiyi de, unutmayalım! Bölgeler arasındaki farklı düşünce-fikir anlayışının değişim göstermesi normaldir…

Türkiye, kültür ayrışımını yedi bölgede az çok yaşamakta. Doğa dengelerinin ayrıştığı bölgelerimizin olduğu Doğu ve Güneydoğu bölgeleri arasındaki ayrışım, aşiret ve mezhep arasında olması görülür. Yeni bir oluşum içinde olan Türkiye’nin her yerinden gelen göç dalgasının büyük şehirlere olan ilgisini durduğu söylemez…

Tabikii toplumsal yaşamımızı ilgilendiren konularda; toplum olarak birliğimizi koruyan; vatan, bayrak, dil, din ve ırk konusunda yapay siyasetin yarattığı olumsuzlukların olmaması içinde, ön planda olan vatandaşlık duygusunu yaratalım… TC vatandaşı olanların aynı çatı altında toplanma isteğini; halen Türkçülük olayına endekslemekle ayırımcı olmaya devam etmelerini kabullenmek mümkün olabilir mi? Siyasi görüşümüz ne olursa olsun; aynı bayrak, aynı vatan, aynı din, aynı dil olarak aynı çatı altında oluşturduğumuz vatanın ismi nedir? Türkiye Cumhuriyeti Devleti değil mi? O zaman sağcısı, solcusu, muhafazakârı, ümmetçisi, tarikatçısı bu topraklarda yaşamıyor mu? Yaşadığına göre, toplum olarak birbirlerimize saygılı olmamız kadarda, sevgimizi sunmalıyız ki; vatandaşlık bağları ile bağlı olduğumuz Türkiye Cumhuriyeti Devletine karşı olan görevlerimiz aksatmadan yerine getirmenin en kutsalı olan vatandaşlık görevimizi unutmayalım.

 

BEDELLİ ASKERLİK ADİL OLMUYOR!

Her dönemde bedelli askerlik gündeme gelmesi ile başlayan, paralı olanların bedelini yatırarak kısa bir dönem askerlik yapması adil olmayan toplumsal dengesizliği sağlamaktadır!  Vatandaşlık görevi olan askerlik süresi içinde askerlik eğitimini yerine getirmek, bu kutsal görevi yapmanın mutluluğunu her Türk Gencinin severek yaptığını unutmayalım!

Asker celplerinde sevk tarihlerini hatırlayalım! Otogarlarda oluşan asker sevkiyatlarındaki gençlerin askere uğurlanışındaki, heyecanı hepimiz yaşamış olmalıyız! Şimdi ne oluyor?

Her dönemde gündeme getirilen bedelli askerlik düşüncesi adil olabilir mi? Bugünlerde Türkiye’de yaşanan insanlık duygusunu yok eden, Suriyeli sığınmacıların yarattığı olumsuzluğun yarattığı “toplumsal incinmeyi “yaşayan bir Türkiye neden yaratılıyor? Türk vatandaşlarının aynı seviyede özgürce, demokratik yaşamını etkileyecek olan sorumsuzluk kabul edilemez! Türkiye Cumhuriyeti Devletini oluşumunu oluşturan Ulusal Birliğimizi korumak ve kollamak her Türk vatandaşının görevidir… Toplumsal Birliğimiz için dayanışma, destek ve dayanma gücümüzü sağlayan vatan sevgisi, bayrak sevgisi, vatandaş olma duygusu,din ve dil birliğimizin olduğu bu kutsal topraklarda yaşamak ve yaşatmak adına sevgimizi ve saygımızı gösterelim.

 

HAFTANIN SÖZÜ: Türkiye Cumhuriyeti'ne sahip çıkmak, her Türk vatandaşının görevidir! (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 567 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Elektrik faturaları neden yüksek?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Başkalarının hayatlarında fark edilmek!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Sen nerden geliyon?!
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Marmarabirlik yönetimi çare değil, bahane üretiyor! (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Kemalist olan Loulou Dedola kimdir?
Perihan Dirican Perihan Dirican
Geçmişten geleceğe uzanan el
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Sosyalizasyon
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
Metin Sezgin Metin Sezgin
Ne mutlu Türküm diyene
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 05/12/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/11/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/11/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/11/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/11/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 31/10/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci