MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com Lösev
Efraim Pala

Mudanya'yı mutlaka turizme kazandırmalıyız

29 Kasım 2018, 13:30

Efraim Pala


Kıymetli Mudanyalılar; Mudanya’nın tarihi 2700 yıllık bir geçmişe dayanmaktadır. 2700 yıldır Mudanya’da birçok medeniyetler kurulmuş, birçok medeniyetler yıkılmıştır. Bu medeniyetlerin bizlere miras olarak kalan eserlerini ne kadar biliyoruz? Ya da bizlere bu geçmiş tarih ne kadar anlatıldı? Mudanya’da yaşayan vatandaşlara sorarsak eğer, birkaç kişi hariç birçoğumuz cevap bile veremeyecektir. Mudanya’nın tarihi ve kültürel değerlerini bilmek ve bu değerleri korumak her bireyin görevi olmalıdır. Bu amaçla kültürel varlıklarımıza değinmek istiyorum.

Apameia, Myrlea, Moudania, Mutania veya Montania olarak isimlendiren kent MÖ.700 yıllarında 12 İyon şehir devletlerinden olan Kolophon’lular tarafından Myrleia kenti olarak kurulmuştur. Myrleia kenti Perseus’un babası olan Makedonya Kralı Philip’in, Pergamus Kralı ile yaptığı savaşta fethedilmiş ve müttefiki olan Bithynia Kralı 1.Prusias’a verilerek Roma İmparatorluğu'nun kolonisi olmuştur. Prusias, M.Ö. 202 yılında karısının adını bu kente vererek Apameia adını almıştır. Yine istilalar sonrasında yıkılan ve 3 kez tekrar inşa edilen bu kent Myrleia, Apameia, Moudania, Mutania, Montania sonrasında 1321 yılında Orhangazi tarafından Osmanlı topraklarına katılmış. Sonraki dönemlerde Mudanya ismini almıştır.

Tirilye mahallemizdeki Fatih Cami; Eski ismi Aya Tadroi olan ve kapısında Miladi 1560 yazılı olan kilise, sonradan Fatih Cami olarak değiştirilerek kullanıma açılmıştır. Girişinde Bizans sütun başlıklarına sahip yapının 19 metre yüksekliğinde kubbesi bulunmaktadır. Camiye 4 adet başlıkları madenden yapılmış motiflerle süslü sütunların taşıdığı ahşap beşik bir çatı ile kapalı bir revaktan girilir. Kilise olarak yapılan binada, mevcut mihrabın üzeri yarım kubbe ile örtülüdür. Çift kademeli kasnağa oturan konik kubbe hakim elemandır. Halen günümüzde cami olarak ibadete hizmet etmektedir.

Aya Yani Kilisesi; Tirilye’nin kurucusu olan 3 papazdan biri olan Aya Yani’nin adı verildiği bilinmektedir. Tirilye’ye 5 km uzaklıkta olan kiliseye toprak yol ve zeytinlikler arasından geçilerek gidilmektedir. Antik liman olan Kapanca Limanı'na  yakınlığı ve Ortodoks Hristiyanların haç yeri olarak bilinen Aya Yani Kilisesi bakımsızlıktan ve tahribattan yıkılmıştır.

Osmanlı Devleti’nin reformlar sürecinde görülen modernleşme hareketlerinin simgesi olarak imparatorluk topraklarında inşa edilen pek çok okul binasından biri de Taş Mektep’tir. Tirilye’de doğan ve Yunanistan’da eğitim gördükten sonra metropolit olarak Türkiye’ye dönen Chirisostomos tarafından 1904–1909 yılları arasında yaptırılan Taş Mektep Tirilye’nin en görkemli yapılarındandır. Şu anda Mudanya Belediyesi tarafından restorasyonu yapılan Taş Mektep bittiğinde kültür varlıklarımıza değer katacaktır.

Bizans İmparatoru IV. Konstantinos Porphyrogenetos döneminde 780-797 yılları arasında yapıldığı belirtilen dünyanın en eski üçüncü kilisesi olan Baş Melekler Kilisesi, Kumyaka Mahallesi'nde bulunmaktadır. 2012 yılında Fener Rum Patrikhanesi adına Bursa Metropoliti Elpidophoros Lambriniadis'in mülkiyetini işadamı Mete Yalçın’dan satın alarak Baş Melekler Kilisesi’nde restorasyon hazırlıklarına başlandı. Ortodoks dünyasının ünlü isimleri yılda 2 kez kilisede yortu ve ayın yapmaktadırlar.

Hagios  Apostoloi Kilisesi, Aydınpınar'da dört duvarı kalarak  ayakta durmaya çalışan  kültür mozaiğimizden birisidir. 1846-1870 yılları arasında Bursa Metropoliti Konstantios döneminde yapıldığı bilinen kilise, iki asırdır varlığını sürdürmeye çalışıyor. Yine aynı şekilde Dereköy Mahallemizdeki Potamia Kilisesi de, bakımsızlıktan yıkılmış ve virane haline gelmiştir.  Mudanya’da yaşayan Ortodoks Rumların yapmış olduğu en büyük ve görkemli olan Mudanya Kilisesi, 1993 yılında restorasyon  görerek  günümüzde Uğur Mumcu Kültür Merkezi olarak hizmet görmektedir.

Tahir Paşa Konağı, 18. yüzyıl mimarisi ve Lâle devrinin seçkin örneklerinden biri olarak soluk alıyor. İç duvar ve tavanlarındaki çiçek kabartmalı gravürleri günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Agah Bursalı beyefendinin restorasyonu ile 18 odalı konağın bir bölümü Fransa’dan getirilen eşyalar ile dekore edilmiş ve 2013’te Mudanyalıların  hizmetine açılmıştır.

Mudanya Ateşkes Antlaşması, 11 Ekim 1922 tarihinde TBMM adına İsmet Paşa, İngiltere, Fransa ve İtalya arasında yapılmıştır. Görüşmelere Yunanistan katılmamıştır ancak İtalya’yı vekaleten görüşmelere göndermiştir. Mudanya Ateşkes antlaşmanın sonucuna göre; İstanbul, Doğu Trakya ve boğazlar, savaş yapılmadan kurtarılmıştır. Kurtuluş Savaşı'nın zaferle sonuçlandığını gösteren diplomatik ilk siyasi belgedir. İtilaf devletlerinin İstanbul yönetiminin TBMM'sine bırakması ve Osmanlı Devleti'nin yıkıldığının ispatı olmuştur. Ayrıca İtilaf Devletleri, Sevr'i gerçekleştiremeyeceklerini de kabul etmiş olmaları, tarihimize  en önemli anlaşmalardan biri olarak geçmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığının temel taşı olmuştur.

 

Kıymetli Mudanyalılar; kısa bilgilerle Mudanya’nın birçok tarihi değerlerinden sadece birkaç tanesinin mevcut durumunu anlatmaya çalıştım. Gerçekten Mudanya, tarihi değerleri ile çok önemli bir turizm merkezi olabilir. Ancak bu güne kadar kültürel mirasımıza hiç önem vermemişiz. Değerlerimiz, doğal şartlar ve define avcıları tarafından talan edilmiş ve tarih sahnesinden silinmeye yüz tutmuştur. Es kaza Mudanya’mıza gelen bir turist otobüsüne ayırabileceğimiz bir park yerinin dahi olmayışı, yöneticilerimizin ayıbı olsa gerek. Tarihi değerlerimizi koruma altına almak, gün yüzüne çıkarılarak restorasyonunun yapılabilmesi için belediyelerimize ve Kent Konseyi'ne çok görevler düşmektedir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'na, üniversitelere, Tarihi Varlıkları Koruma Derneği'ne başvurarak ülkemizin kazanacağı kültür varlıklarımızın önemi anlatılmalı ve Mudanya’mıza kesinlikle bir Arkeoloji Müzesi yapılması için girişimlerde bulunulmasını, Kent Konseyi ile bizi yönetenlerden ve yönetmeye aday olanlardan mutlaka istiyoruz.

Bu makale 390 defa okunmuştur.

SNS YAPI Vaillant Ana Bayii'nden BAYRAM KAMPANYASI
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Çürüdük
Efraim Pala Efraim Pala
Tatilin rotası Mecidiye
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Vatan hainliği
Metin Sezgin Metin Sezgin
Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a açık mektup
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Mudanyalı yazarın öyküsü Zeytinlik Devrimcileri
Tevhide Türken Tevhide Türken
Osman Hamdi Bey
Perihan Dirican Perihan Dirican
Maymunlar bizi yiyip bitirecek
Yavuz Başar Yavuz Başar
Milli Takım tarih yazdı
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Ulaşımı zorlaştıran tel örgüler kaldırılsın
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 18/07/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/07/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/07/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 27/06/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 20/06/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 13/06/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci