MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Mudanya'nın hafif raylı sisteme ihtiyacı var!

13 Aralık 2018, 15:08

Efraim Pala


Kıymetli Mudanyalılar; Mudanya’da ikamet eden nüfus her geçen gün artarak bu gün için 95 bin seviyelerine ulaşmıştır. Bunun yanında Mudanya’da 'yazlıkçı' adı altında geçici ikamette bulunan 100 bin civarında insanın, ikamet ettiği yaz ayları ile birlikte, günübirlik gelen 100 binlerce insanın yaşamaya çalıştığı  bir ilçedir. Binlerce aracın günü birlik Mudanya’ya giriş yaptığı bu günlerde mevcut şehir içi yolları bu yükü karşılayamamaktadır.

Sadece Mudanya şehir içi mi? Hayır!.. Mudanya ilçesi ile Bursa şehri, gelişen şartlar sonucunda birbiri ile birleşti diyebilirim. Bademli ve Balat bölgesi, konut portföyünün artması buraları da şehir içi statüsüne sokmuştur. Bu yeni yerleşim alanlarında yaşayan binlerce insanın trafik yükünü ve Geçit'te yapılan çok katlı yapılar da yaşayacak olan kitlelerin oluşturacağı trafik yükünü Mudanya yolu kaldırabilecek mi soruyorum sizlere? Geçit Özdilek karşısındaki gökdelen diyebileceğimiz çok katlı binalarda yaşayacak olan insan yoğunluğu binleri bulacaktır. Yani Mudanya’nın şehir içi yol ve park probleminin yanı sıra; Bursa’dan, Mudanya’ya gelmek ve gitmekte problem olacağı çok yakındır. Birde Mudanya’nın yarı nüfusunun çalışmak için her gün Bursa’ya gidip geldiğini düşünürsek durumun hiç de iyi gözükmediği ortadadır.

Mudanya karayolu, oluşan bu trafik yükünü artık mevcut şartlarda karşılayamamaktadır. Yoğun trafik sıkıntısı için mutlaka yeni alternatif çözümler üretilmelidir. Bursa’dan Mudanya’ya gelmek isteyen vatandaşların yanı sıra, tüm Mudanya halkının da ortak dileği, hafif raylı sistemin Mudanya’ya kadar uzatılmasıdır. Mudanya ile Bursa ulaşımı için bir çözüm olur. Hafif raylı sistemin Mudanya’ya gelmesi, bir lüks değil, bir zorunluluk ve ihtiyaç haline gelmiştir.

Yukarıda açıkladığım nedenlerin yanı sıra İstanbul ile Bursa’yı birbirine bağlayan denizyolu ulaşımı İDO ve BUDO denizyolu bağlantısının olması ile de önemi giderek arttırmıştır. Bu da Bursa’nın İstanbul’a deniz kapısı olarak açılan Mudanya’nın da önemini attırmaktadır. İstanbul’dan denizyolu ile Mudanya’ya gelen yolcuları Geçit'te yapılacak olan hızlı tren istasyonuna ve BursaRay ile buluşturmak üzere Mudanya hafif raylı sistemine mutlaka gereksinim duyulmaktadır. Geçit'te inşaatı devam etmekte olan hızlı tren istasyonu ile buluşacak olan Mudanya, hafif raylı sistemi İstanbul ile Bursa’nın ulaşım kalitesini artırarak Mudanya trafik ulaşımına da nefes aldıracaktır. Bursa çevre yoluna yeni yapılmakta olan Şehir Hastaneleri’ne de, hafif raylı sistemin entegrasyonu sağlanarak binlerce insana hizmet etmeye hazırlanan Şehir hastanelerine ulaşımı mümkün hale getirecektir.

Eski Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin 2016 yılı Haziran ayının bir Ramazan akşamında Sosyal Tesisler'de yapmış olduğu açıklamada, Mudanya’nın gelişmesi ve kalkınması için adımlar attıklarını ve çalışmalar yaptıklarını, bu vesile ile hafif raylı sistemin Mudanya’ya kadar uzatılacağı müjdesini vermiş olduğunu da hatırlatmak isterim.

Bursa Büyükşehir ve Burulaş temsilcilerinin Bursa’ya yapılan hızlı tren proje yatırımcısı TCDD ile görüşerek, Mudanya hafif raylı sistemini hızlı tren ve Şehir hastaneleri ile birlikte Bursa raya bağlayıcı çalışmalar yapmalarını canı gönülden istiyoruz.

Geleceği görmek ve geleceği planlamak bizleri yöneten akil insanların üstün vasıfları olmalıdır. Modern bir yaşam tarzına ulaşmak istiyorsak, yapılacak olan bu tür çalışmaları teşvik etmek, projelere katkı sağlamak ve ihtiyaçlarımızı dile getirmek yöneticilerimize, takipçisi olmakta biz vatandaşlara düşmektedir.

Bu makale 764 defa okunmuştur.

Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
Perihan Dirican Perihan Dirican
Timsah gözyaşları
Suat Orunç Suat Orunç
İçimizdeki ses vicdan-dan gelir...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Vicdan makamı
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci