MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Mudanya seçmeni yerel seçime hazır mı?

31 Aralık 2018, 16:29

Mehmet Aktoprak


31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde Mudanya Belediye Başkanlığı'na talip olan partililerin seçim mücadelesinin zorlu bir 'meydan muhaberesine' sahne olması bekleniyor…

Yerel seçimde seçmen kitlesini ilgilendiren Mudanya halkının geleceğini ilgilendiren, ekonomik ve sosyal yaşamsal hayatı üst seviyeye çıkarılmasıdır! Her yerel seçimde partilerin aday seçmeleri daha kolay şekilde seçer ve açıklanırdı… Bu yerel seçimde partilere müracaat eden aday adayları arasında tespit edilen kişi, o partinin adayı olarak seçmenin huzuruna çıkacak ve seçmenden oy isteyecek!  Bugüne kadar sağ görüşlü partilerin adayları belediyeyi yönetti. 22 yıl sonunda ilk defa CHP adayı Hayri Türkyılmaz'ın seçimi kazanarak koltuğa oturması, "sosyal demokrat" kitleye bir umut olmuştu!  Türkyılmaz, bu desteğe layık oldu mu?

Bu konuda dillendirilen sözlerin doğrusunu 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde, hangi adayın belediye makamına layık olacağına seçmen oylarıyla belirleyecektir. Demokrasilerde, toplumsal yaşamı düzenleyen yasaların hâkim olduğu kamuyu yönetme yetkisini kullanma yetkisini adil ve adaletli dağıtımı önemlidir.

MUDANYA'YI YÖNETECEK ADAY KİM OLABİLİR?

Bu seçim Mudanya ve seçmenin tercih edeceği adayın partisine değil, adayın kişisel yeteneklerine oy verilmelidir…

Türkiye'de siyaset anlayışı 180 derece değişti. Çıkarlar ve amaçlar bütünleşince, siyasi düşüncenin ölçütlerinin değiştiği görülüyor… Mudanya seçmeni bugüne kadar kandırıldı ve uyutuldu! Seçmen olarak, aday adaylarına bakıldığında tanıdığımız ve Mudanya'nın sorunlarını çözecek gençlerin bulunduğu iş yapacak adaylar var. Önemle üzerinde durulması gerekli olan siyasi yelpazede siyasi düşüncesi, siyasi yapısı hangi partinin adayı olması hiçte önemli değil! Önemli olan; halkla ilişkilerinde dürüst, yapıcı, demokrasiye ve Atatürk ilke ve inkılâplarına inanan, çağdaş görüşünü halkın sosyal haklarına, Mudanya'yı gelecek kuşaklara hazırlayacak; ileri görüşlü bir başkana ihtiyacı var.

Seçim için verilen vaatlerin içinin dolu olmasına bakın! Seçildikten sonra bu vaatlerin içinin boş olması ile başlayan "kara-beyaz" tartışmaların belediye başkanlık süresinin bitimine kadar sürmesi kaçınılmaz olur! Başkan seçilen kişinin her zaman adil ve hürriyetleri kısıtlamacı olmamasına dikkat edelim… Büyükşehir Meclisi ve ilçe belediye meclisi ile uyumlu çalışmasının önemine inanmalıdır.

DÜN DÜNDÜR! BUGÜN BUGÜNDÜR!

Düne kadar CHP'li olarak tanılan Ahmet Atilla Çiftçi, Necati Şahin yönlerini AKP'ye çevirerek, AKP'den belediye başkan aday adayı oldu. Uzm Dr. Ayşe Neşe Türeyengil, Muhammet İzzet Dursun, Selçuk Mutlu, Sevil Pamirol, Çiğdem Lüleci ve Dr. Ahmet Murat Ünal aday adayı oldu. AKP bu yerel seçimde tercih edilen partilerin başını çekiyor. AKP listesinde bayanların çoğunluğu sevindirici.. Aday adayları arasında aday yarışını göğüsleyecek ve partiyi en iyi tanıyan ve İlçe Başkanlığını başarılı olarak yürüten ve AKP'li olarak Dr. Ahmet Murat Ünal'ın tercih edilmesi ağır basıyor.

MHP YEREL MECLİSE ADAY…

MHP'den başkan adayı şimdilik yok… Sadece yerel meclise aday isimleri geçiyor…  Bu arada MHP ilçe yönetimi seçim gezilerine devam ediyor.

İYİ PARTİ BAŞKAN ADAY ADAYLARI BELİRLENDİ…

Mudanya İYİ Parti, belediye başkanlığı için Önder Karabağ, Erkan Can ve Tülay Gül'ün aday adaylığı başvuru dosyalarını teslim aldı. Ancak CHP ile yapılacak ittifak, Mudanya yereline nasıl yansıyacak ilerleyen günlerde göreceğiz.

Bu dönemde siyasetçi olmak ve siyaset sahnesinde mücadele etmek çok zor…

Başkan, siyasetin nimetlerini halka eşit olarak dağıtmak için vicdanı hür ve adil olmalıdır! Mudanya'nın geleceğini tespit edecek çalışmaları ile modern bir kent olmasını planlayacak ve halkın refah seviyesini yükseltecek bir enerjiye ihtiyacımız var! Bugünleri Mudanyalı görebilecek mi? Bu yerel seçimde anlatmaya çalıştığım vasıfları taşıyan belediye başkanı seçiminde seçici olalım!

 

HAFTANIN SÖZÜ: Yerel seçim sonuçları Mudanya halkının sevineceği ve övüneceği bir seçim olmasını dilerim…  (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 898 defa okunmuştur.

600 sayımızı e-gazete formatına okumak için tıklayın
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Metin Aytürk Metin Aytürk
İşgal, Talan, Göz Yumma!...
Efraim Pala Efraim Pala
Şanlı Türk Milleti
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci